Program - 11.11.2017

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.

2017 - Obywatel św. Marcin

Ten niezwykle popularny w Poznaniu święty najczęściej przedstawiany jest w momencie, gdy dzieli się połową swojego płaszcza z napotkanym żebrakiem. Scenę tą traktujemy jako symbol nieustannej potrzeby zwracania uwagi na ludzi potrzebujących naszej pomocy. Sposób, w jaki czynią to organizacje pozarządowe, będzie głównym tematem tegorocznych "Imienin Ulicy Św. Marcin" - imprezy organizowanej od kilkudziesięciu lat przez Centrum Kultury ZAMEK.


Program

10.11.

Spotkanie z siostrą Małgorzatą Chmielewską
g. 18 / Sala Wielka
11.11.
Imieniny Ulicy Św. Marcin
Kiermasz Rogala
g. 11-21
/ al. Niepodległości, od ul. Św. Marcin do ul. Fredry

Korowód Św. Marcina
g. 13.30
/ start: od Ronda Kaponiera do CK ZAMEK

Koncert zespołu Dikanda
g. 14.15
  / scena przed CK ZAMEK

Koncert Orkiestry Prowincjonalnej
g. 18
/ scena przed CK ZAMEK

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy
g. 19.30
/ scena przed CK ZAMEK

Obywatel Św. Marcin
Spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych
g. 15‒17
/ Plac Mickiewicza

Pokaz sztucznych ogni
g. 21.30
/ parking przed CK ZAMEK