Program - 11.11.2018

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.

2018 - POCHWAŁA WOLNOŚCI

Imieniny Ulicy 2018 są częścią całorocznego programu "Pochwała Wolności" w Centrum Kultury ZAMEK. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.


11 listopada Korowód Św. Marcina wyruszy z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich i przejdzie ulicą Bukowską przez Rondo Kaponiera do sceny usytuowanej na Placu Mickiewicza. Wezmą w nim udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, rekonstruktorzy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych, szkół i grup nieformalnych. Reprezentowane będą poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce.

W namiocie na parkingu przed Zamkiem, odbędą się warsztaty dla świętujących rodzinnie Poznaniaków, a przy Alei Niepodległości można będzie wziąć udział w Kiermaszu Rogali Świętomarcińskich, na którym nie zabraknie stoisk
z rękodziełem artystycznym.

Wieczorem Organizatorzy  zapraszają na koncert zespołu Lao Che, po którym niebo nad naszym miastem rozświetli pokaz laserowy.


Program:

g. 10.30-13 mwarsztaty dla całych rodzin / namiot przed Zamkiem

g. 11-21 kiermasz rogala / Al. Niepodległości od ul. Św. Marcin do ul. Fredry oraz Św. Marcin od ul. Kościuszki do Al. Niepodległości

g. 12-20 pokaz filmów o dawnym Poznaniu / Sala Wielka

g. 13.30 korowód od MTP (ul. Bukowska) do Pl. A. Mickiewicza

ok. g. 14 przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Miasta Poznania / Pl. A. Mickiewicza

g. 14.15 koncert Koło Jana / Pl. A. Mickiewicza

g. 14.30 koncert Bubliczki / Pl. A. Mickiewicza

g. 15-18 warsztaty z budowania Demonstronu dla młodzieży i dorosłych / namiot przed Zamkiem

g. 20 koncert Lao Che / Pl. A. Mickiewicza

ok. g. 21.30 pokaz laserowy / Pl. A. Mickiewicza