Poznan.pl BETA

Dni Świętomarcińskie

Program - 11.11.2014

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.


Program

Ulica Św. Marcin

 • g.13
  korowód Świętego Marcina (start przed kościołem pw. Świętego Marcina)
 • g. 14-19
  ul. Św. Marcin 26
  Stowarzyszenie Pogotowie Społeczne przygotowuje pakiet atrakcji dla rodzin z dziećmi. Będzie można wziąć udział w prostych zabawach a także wysłuchać krótkiego eventu muzycznego.
 • g. 14-19
  ul. Św. Marcin 69
  W tym wyjątkowym miejscu gdzie nad głowami stojących widoczny jest fryz gęsi swoje artystyczne dokonania prezentować będą podopieczni Wielkopolskiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu.
 • g. 14-19
  ul. Św. Marcin 27
  Kolektyw Kąpielisko razem z Poznańskim Schroniskiem dla Zwierząt będą robić budki dla bezdomnych kotów będzie możliwość wykonania karmników dla ptaków. 
 • g. 14.30
  ul. Św. Marcin
  NIVEA zaprosi na grę miejską Na uczestników czekają nagrody, jednak najważniejsze jest to, że każdy, kto weźmie udział w grze miejskiej NIVEA, swoją obecnością wesprze zbiórkę charytatywną na rzecz dzieci z poznańskich domów dziecka. Wystarczy, że w grze weźmie udział 100 osób, a NIVEA przekaże wszystkim domom dziecka w Poznaniu roczny zapas kosmetyków.
 • g. 15-19
  ul. Św. Marcin 35
  kiermasz rękodzieła
 • g. 15-19
  ul. Św. Marcin 61
  Targ książek
 • g. 15-19
  Okolice budynku nr 45
  W klimat zabawy sprzed lat przeniesie nas Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury, które specjalnie na imieniny ulicy przygotuje potańcówkę pod gołym niebem
 • g. 14-17
  ul. Św. Marcin 38
  Amore Bio Gelato wprowadzi klimat miejskiego festynu, przed lodziarnią pojawią się zwierzęta z balonów, dzieci będą mogły pomalować sobie buźki, a dla zakochanych w lodach odbędzie się pokaz produkcji prawdziwych włoskich gelato.
 • g. 14-16
  ul. Św. Marcin 29
  Karmelkowo przeniesie swoich gości w świat Alicji w krainie czarów. Przed manufakturą będą bańki, balony i szczudlarze. Dla łasuchów będą lizaki w kształcie flag i rogali marcińskich, nie zabraknie też pokazów produkcji cukierków i lizaków.
 • g. 10-20
  ul. Św. Marcin 24 (Galeria MM)
  Skład Kulturalny zaprasza na patriotyczne warsztaty dla dzieci oraz quiz z nagrodami.
 • g. 17
  Kawiarnia Kociak zaprosi na  wykład: "Jak 11 listopada wygląda w innych miejscach Europy"
  słowo wstępne: Agata Miatkowska-Gołdyn

Przez cały dzień Święty Marcin rozbrzmiewać będzie dźwiękami płynącymi nie tylko ze sceny pod zamkiem, ale także z kilku miejsc na samej ulicy. Wśród naszych gości tego dnia znajdą się Lech Dyblik, Republika Rytmu (podcienie Hotelu Lech), kataryniarz Tadeusz Lis.


Scena przed zamkiem

 • g. 13.40
  przekazanie klucza
  Prezydenta Poznania Ryszard Grobelny przekaże klucze do bram miasta Świętemu Marcinowi,
  a następnie  wręczy 10-ciu wybranym uczestnikom programu Barki (którzy przeszli rehabilitację społeczną i zawodową i odbudowali zupełnie swoje życie) wyróżnienia Fundacji Barka - "Drabina Jakubowa".
 • około g. 14
  koncert Katty Carr
  KATY CARR - nowoczesna wokalistka i instrumentalistka, która pochodzi z Nottingham, ale ma polskie korzenie (mama Polka, tata Brytyjczyk szkockiego pochodzenia). Artystka podkreśla w wywiadach, że inspiracją dla niej są zarówno utwory Chopina, góralskie rytmy, jak i piosenki partyzanckie. Podczas Imienin Ulicy artystka zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu "Paszport".
 • g. 18 koncert Illegal Boys
  Illegal Boys (Nielegalni Chłopcy) to unikalne spotkanie reggae i ulicznego folku. Grają akustycznie,
  a ich brzmienie jest unikalne dzięki użyciu egzotycznych instrumentów. Sekcję rytmiczną tworzy kontrabas i afrykańska skrzynia, tzw. kachon (cajon) a wtórują im gitara akustyczna, gitara dobro, mandolina, ukulele, banjo, harmonijka ustna, grzechotki i saksofony.
 • około g. 19.30 koncert zespołu HEY
  HEY - od ponad 20 lat utrzymuje się na szczytach popularności, cały czas rozwijając się artystycznie. Charyzmatyczna wokalistka zespołu Katarzyna Nosowska, uważana za najlepszą tekściarkę swojego pokolenia wraz z zespołem zostali wyróżnieni 17 Fryderykami i niezliczoną ilością innych nagród. Ostatnia wydana w 2012 roku płyta HEY "Do rycerzy, do Szlachty, doo Mieszczan" została okrzyknięta najbardziej pozytywną płytą Hey'a.
 • około g. 21 pokaz sztucznych ogni

CK ZAMEK

g. 12, 15, 18
Sala Kinowa / bilety: 2 zł
Poznań na celuloidzie
Prezentacja unikatowych przedwojennych kronik filmowych z Poznania. Film będzie ilustrowany muzyką na żywo przygotowaną przez Piotra Wizę.
Słowo wstępne: pracownicy zamku, którzy opowiedzą o poszczególnych sekwencjach filmu,
o rzeczach, które już nie istnieją, a zostały utrwalone na taśmie.

g. 14-16 i 17-19

sala 248 / wejściówki do odbioru w informacji zamku od 7.11.
Drukujemy Św. Marcina - warsztaty w technice sitodruku

Zapraszamy rodziców z dziećmi na warsztaty drukarskie podczas których wykonamy matryce ze Św. Marcinem a następnie nadrukujemy je na koszulki lub torby.

Prosimy o przyniesienie własnych koszulek lub toreb, najlepiej jasnych.

g. 11-19

Wystawy

 • "Ernst Stewner - niemiecki fotograf Polski"
  Sala Wystaw / bilety: 6 zł (ulgowy), 8 zł (normalny), 5 zł (grupowy)
  "Pamiętam, że w Zamku" - wystawa audiowizualna. Sale 102, 103, 104, Sala Kominkowa / wstęp wolny
 • "Ul. Św. Marcin 2104" - pokaz video Anny Raczyński i Karoliny Raczyńskich Hol Kolumnowy / wstęp wolny
 • Christian Mayer "Threshold and Interia"
  Galeria Fotografi pf / wstęp wolny
 • "Zatrzymanie" Patrick Kovačovský / Marcin Bedryszak
  Galeria Sztuki Współczesnej Profil / wstęp wolny