Poznan.pl BETA

 

Dni Świętomarcińskie

 

Program - 11.11.2014

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.


Program

11.11.2014 r.

  • około g. 13 korowód Świętego Marcina (start przed kościołem pw. św. Marcina)
  • około g. 13.40 przekazanie kluczy Św. Marcinowi Prezydenta miasta Poznania Ryszard Grobelny wręczy 10-ciu wybranym uczestnikom programów Barki (którzy przeszli rehabilitację społeczną i zawodową i odbudowali zupełnie swoje życie) wyróżnienia Fundacji Barka - "Drabina Jakubowa". Jest to nagroda w postaci kawałka ziemi - działki budowlanej, którą wybrani liderzy otrzymują aby wybudować własny dom. Nagroda Drabiny Jakubowej jest symbolem pokonywania własnych słabości i dążenia do doskonałości. Tradycją  wieloletnią jest, że nagroda ta jest wręczana przez Pana Prezydenta Grobelnego wyróżnionym uczestnikom programów Barki 11 listopada.

szczegółowy program Imienin już wkrótce

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.