Poznan.pl BETA

 

Dni Świętomarcińskie

 

Program - 11.11.2013

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Organizatorzy zapraszają również do bram i podwórek - akcje Stowarzyszenia Inner Art oraz fundacją Animatornia.  Oba zespoły zaproponują różnorodne atrakcje muzyczne, performatywne i wizualne: koncert w Kociaku, slam poetycki, magiczna brama, niezwykłe budki fotograficzne czy silent disco. Będzie można również zagrać w dawne gry lub wziąć udział w kameralnych spektaklach teatralnych lub warsztatach dla dzieciaków.


Program

11.11.2013 r.

g. 10:00-20:00 Kiermasz rogali
ul. Św. Marcin, stragany staną na szerokim chodniku wzdłuż wieżowców Alfy

g. 11:00, 12.30, 15:00 Make Up ulicy Św. Marcin: Ratuj Ejbra! Świętomarcińska gra uliczna / Animatornia
Na pomoc! Superbohaterowie też czasem wpadają w tarapaty! Jeśli chcesz pomóc Ejbrowi, wybierz się w miasto i podążaj za wskazówkami. Musimy go uratować!
Gra uliczna dla dzieci w wieku 8-12 lat*  organizowana w ramach Imienin Ulicy. Ochotnicy przemierzać będą centrum Poznania, wypełniając zadania i odkrywając tajemnicze zaułki. Chętnych prosimy o kontakt na adres: gra@animatornia.org. Ilość miejsc ograniczona.
*Udział w grze jest możliwy wyłącznie w zespołach dziecko-opiekun. Warunkiem udziału w grze jest przystąpienie do etapu internetowego a  rozwiązania łamigłówki, która przesłana zostanie mailem. Nie ma możliwości zapisania się do udziału w grze w dniu imprezy.

g. 11:00-17:00 Występy uliczne

  • Lech Dyblik - aktor filmowy i telewizyjny, pasjonuje się specyficznym i nieznanym w Polsce gatunkiem rosyjskiej muzyki -"szansonem" (tzw. muzyką bandycką), którą wykonuje od 2008 roku. (obok baru mlecznego Muszelka)
  • Tadeusz Lis - czyli "człowiek-orkiestra" to najpopularniejszy poznański bard, który podczas swoich występów chciałby wskrzesić klimat prywatek z lat 60. (ul. Św. Marcin / ul. Ratajczaka)
  • Tadeusz Zajdowicz - leszczyński kataryniarz. Jest najstarszym z czterech kataryniarzy w Polsce i gra na najstarszej sprawnej (ponad 100-letniej) katarynce w naszym kraju. (ul. Św. Marcin)

g. 11:00-13:00 Make Up ulicy Św. Marcin: Warsztaty dla dzieci: miasto w mieście / Inner Art
Poprzez twórczą zabawę chcemy uruchomić wyobraźnię młodych uczestników i uwrażliwić ich na zagadnienia związane z architekturą. Uczestnicy warsztatów będą mieli za zadanie "odrysować" część miasta na przezroczystych foliach rozstawionych na specjalnie do tego celu przygotowanych stelażach. Prowadzenie - Andrzej Cybulski. (przestrzeni ulicy, w razie niepogody w lokalu ZKZL pod numerem 51)

g. 11.30-14:00 Make Up ulicy Św. Marcin: Jam session z Republiką Rytmu
Szkoła muzyki rozrywkowej Republika Rytmu wraz z hotelem Lech, zapraszają do jam session. Muzyki będzie można nie tylko posłuchać, ale także ją współtworzyć. Chętnych zapraszamy do gry na perkusji, gitarach i bębnach. (podcienia hotelu Lech)

g. 12:00-13:00 Make Up ulicy Św. Marcin: Koncert muzyki klasycznej / Inner Art
Koncert akordeonistów "Bayan Brothers". Muzycy nie zamykają się w jednym stylu, lecz pokazują, że akordeon to instrument wszechstronny i można na nim grać zarówno muzykę klasyczną, rozrywkową, jak i klubową. (Kawiarnia Kociak)

g. 12:00-21:00
Make Up ulicy Św. Marcin:  Wystawa Galeria Uliczna
Brama przy ul. Św. Marcin 43 na jeden dzień zamieni się w galerię sztuki. Na ścianach bramy zawisną fotografie opisujące życie poznańskich ulic, oczami młodych fotografów zamieszkujących stolice wielkopolski. Wernisaż: g. 16. (brama ul. Św. Marcin 41)


g. 14:00 Korowód Świętomarciński - start: Kościół pw. św. Marcina (ul. Św. Marcin)

g. 14:00-18:00 Make Up Ulicy Św. Marcin:
Zapomniane zabawy / Animatornia
Masz ochotę przenieść się w czasie? Powisieć na trzepaku, pograć w gumę, klasy, linkę czy cymbergaja? A może wolisz przypomnieć sobie smak oranżady i pudrowych cukierków, a potem posłuchać niesłyszanych od lat bajek z płyt winylowych? Chcesz pokazać świat podwórka swojej córce lub wnuczkowi? Zapraszamy na św. Marcin 27. W wir zabawy wkręcą nas Seniorzy!
Na podwórku Zapomnianych zabaw zagrać będzie można, m.in. w cymbergaja, gumę, klasy, linkę czy kapsle. W ramach każdej z gier przeprowadzony zostanie konkurs z nagrodami. Zapraszamy do odkrywania ducha starych podwórek i dawnych zabaw.
(ul. Św. Marcin 27)

g. 14.30 Przekazanie klucza św. Marcinowi przez Prezydenta Miasta Poznania
(scena przed CK ZAMEK)

ok. 14.45-15.30 Koncert Dixie Company
Poznańska formacja jazzu tradycyjnego Dixie Company powstała w roku1993 z inicjatywy puzonisty Krzysztofa Zaremby. Cechą charakterystyczną Dixie Company jest granie hot zawierające maksimum swingu oraz pełne ekspresji i żywiołowości improwizacje solistów.
Duże wrażenie robią popisy sekcji instrumentow dętych podparte perfekcynie pracującą sekcją rytmiczną. Istotnym elementem jest śpiew i gra bandżysty, wypełnione dużą dozą ciepła i humoru.
(scena przed CK ZAMEK)

g. 15:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Przestrzeń performatywne. Studio Aktorskie STA "Street proza" / Animatornia
Studenci STA lubią wyzwania, dlatego postanowili przekonać niedowiarków, ze aktorstwo to nie tylko bialy kolnierzyk i powazna mina. Tego, co zobaczycie na street prozie, nie spodziewalibyscie sie nigdzie... szczegolnie w teatrze.
(św. Marcin 28)

g. 15:00-16:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Koncert muzyki klasycznej / Inner Art.
Wykonawcami będą Bartosz Piłat i Jerzy Fryderyk Wojciechowski. Duet stworzy niesamowity klimat, nada miejscu charakteru, który na długi czas zapadnie odwiedzającym w pamięci. Wszystko za sprawą dwóch skrzypków, którzy zaprezentują muzykę z różnych epok i odmiennych stylów. Będzie więc muzyka klasyczna, szlagiery lat międzywojennych, ale również kompozycje jazzowe - szczególnie swingowe. (Kawiarnia Kociak)

g. 15:00-18:00
Make Up Ulicy Św. Marcin: Warsztaty z recyklingu / Animatornia
Będzie kreatywnie. Przy pomocy nożyczek, zszywaczy, igieł, kombinerek i innych narzędzi przeobrazimy, materiały, które normalnie znalazłyby się na śmietniku. Stworzymy jedyne w swoim rodzaju, bo wykonane przez nas samych, przedmioty codziennego użytku.
Prowadząca: Zofia Kuklasińska
Chętnych prosimy o kontakt na adres: warsztaty@animatornia.org

Ilość miejsc ograniczona!
(ul. Św. Marcin 51)


g. 15:00-21:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Budki fotograficzne / Animatornia
Na ulicy Św. Marcin zainstalowane zostanę trzy fotobudki, w których będzie mógł zrobić sobie zdjęcie. W jednej z nich będzie można przebrać się stroje z epoki i pozować z samym św. Marcinem, tematem drugiej jest... lukier z rogala marcińskiego (błyszczące połyskliwe materiały, białe balony, folie, światełka...), scenografia trzeciej przeniesie nas w świat świętowania (dekoracje, światła oraz suto zastawionym stołem - jak na dobre imieniny przystało!). Fotografie opublikowane zostaną na blogu, stworzonym specjalnie na potrzeby akcji. Uczestnicy otrzymają kartkę z adresem i datą publikacji. Drukowanie fotografii na miejscu odbędzie się za niewielką opłatą.
(ul. Św. Marcin/ul. Gwarna;  ul. Św. Marcin/ul. Ratajczaka; ul. Św. Marcin /ul. Garncarska)

g. 16:00-21:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Brama magiczna / Inner Art
Na podwórzu przy ul. św. Marcin 61 powstanie instalacja audiowizualna skupiona wokół drzewa. Połączenie dźwięków lasu oraz światła fosforyzującego i elektrycznego oraz chemii fluorescencyjnej. Projekt nawiązuje do idei przedstawienia sekwencji Fibonacciego i powtórzenia jej wielokrotności w naturze.
(ul. Św. Marcin 61)

g. 16:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Przestrzeń performatywna. Akademia Sztuk scenicznych PAPA w Poznaniu / Animatornia
Podobnie jak w ubiegłym roku Akademia Sztuk Scenicznych PAPA w Poznaniu przeniesie fragment ulicy święty Marcin w inną czasoprzestrzeń. Tym razem będzie to Kraina Baśni i Snów. Wokół bramy teatralnej będzie można spotkać najróżniejsze baśniowe i bajkowe stworzenia i postaci, wysłuchać fantastycznych opowieści i przepięknych piosenek w wykonaniu aktorów - studentów Akademii.
(ul. Św. Marcin 28)

g. 17:00 Koncert z okazji Dnia Świętego Marcina

Rada Osiedla Stare Miasto zaprasza na koncert, w którym wystąpią muzycy z klasy akordeonu prof. Teresy Kaszuby. W programie utwory instrumentalno-wokalne, zakończone uroczystymi Nieszporami ku czci św. Marcina.
(kościół pw. Św. Marcina)

g. 17:00
Make Up Ulicy Św. Marcin: Spektakl / Animatornia
(ul. Św. Marcin 28)

g. 18:00 - 21:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Slam poetycki / Inner Art
Motywem przewodnim slamu jest hasło "u cioci na imieninach". W kameralnej przestrzeni mieszkania ul. św. Marcina odbędzie się otwarta rywalizacja poetów-performerów z różnych środowisk.  Zapisy przyjmujemy drogą mailową: o.fraczkowskaaa@wp.pl (wystąpienia nie dłuższe niż 5 min). Wisienką na torcie będzie końcowy występ Adama Kaczanowskiego, performance pt. "Kto zaspokoi nasz głód?".
(ul. Św. Marcin 69, II p.)

g. 18:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Spektakl Grupy Concrit / Inner Art
Działalność grupy skupia się na komentowaniu obecnej sytuacji społeczno-politycznej. W swoich spektaklach starają się spojrzeć na miasto z innej strony, ogarnąć je wszystkimi zmysłami.
(ul. Św. Marcin 28)


g. 18:00  Koncert Roots Rockets
Roots Rockets to formacja, która powstała jesienią 2010 roku. Debiutancki album "RRewolucja", który ukazał się w maju 2013 roku okrzyknięty został "Debiutem Rootsowym Roku 2013" przez największy magazyn reggowy w Polsce RRR.com.pl. Zespół zagrał kilkadziesiąt koncertów,  przekazując prawdziwą pozytywną energię. RR to mieszanka mocnego wokalu, reggowej sekcji rytmicznej, energicznej sekcji dętej całość zwieńczona jest rootsowymi aranżacjami zarazem nie bojąc się ucieczki w swing, rock, czy ska.
(scena przed CK ZAMEK)

g. 19:00 Make Up Ulicy Św. Marcin: Spektakl Teatr u Przyjaciół / Inner Art
Teatr u Przyjaciół. Teatr literacki, estetyka spektakli często nawiązuje do minionych stuleci, bohaterowie fabuł nierzadko są niedopasowani do obowiązujących współcześnie stereotypów zachowań, celów czy mód. Bezwzględnie jednak pokazują, że człowiek jest imponująco wielowątkowy, że warto przypatrywać się jemu w przeróżnych uwikłaniach. (ul. Św. Marcin 28)


g. 19:00-20:00
Make Up Ulicy Św. Marcin: Koncert muzyki klasycznej
W skład zespołu The Yellows wchodzi Izabela Żurczak - klarnet i Wiktor Wilgocki - gitara. Oboje są uczniami Poznańskiej Szkoły Talentów. Ich program bazuje na muzyce latynoamerykańskiej. Ciepła barwa instrumentów i spokojne tony pozytywnie nastrajają i skłaniają do refleksji. W programie utwory A. Piazzolli, C. Saint-Saensa, M. D. Pujola, M. de Falli i innych.
(Kawiarnia Kociak)

g. 19.30 Koncert finałowy: Ania Rusowicz

Ania Rusowicz - po dwóch latach od debiutanckiej płyty "Mój Big Bit", za która została nagrodzona aż czterema Fryderykami, Ania Rusowicz powraca z nowym albumem zatytułowanym "Genesis".
Nowa płyta swoją tematyką nawiązuje do tego, co pierwotne, naturalne, bliskie natury. Płyta jest bardziej niepokorna, nieco psychodeliczna, ale pełna też przepięknych melodii, no i oczywiście wspaniałego głosu Ani. Produkcją albumu zajął się Emade.
(scena przed CK ZAMEK)

ok. g. 21:00 Pokaz Sztucznych Ogni
(scena przed CK ZAMEK)

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.