Spotkanie z Europosłem dr. Filipem Kaczmarkiem

W czwartek, 5 stycznia br. w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, odbyło się spotkanie europosła, dr Filipa Kaczmarka z przedstawicielami szkół biorących udział w II edycji konkursu "POZnański EKOlider Szkolny 2012", która obejmuje zagadnienia związane z Milenijnymi Celami Rozwoju i Sprawiedliwym Handlem.

Na spotkanie z posłem do Parlamentu Europejskiego licznie przybyli dyrektorzy, nauczyciele, a także uczniowie szkół biorących udział w trwającym konkursie, którego celem jest inicjowanie i  promowanie, wśród dzieci i młodzieży z poznańskich szkół wszystkich szczebli, efektywnych działań proekologicznych obejmujących przygotowanie m.in. kampanii informacyjnej na temat wybranych zagadnień z zakresu edukacji globalnej -  Milenijnych Celów Rozwoju, idei Sprawiedliwego Handlu. Nagrodami w konkursie dla najlepszych uczestników poza rowerami, jest również wyjazd do Brukseli na zaproszenie dr Filipa Kaczmarka posła do Parlamentu Europejskiego, który objął honorowy patronat nad konkursem.

Spotkanie rozpoczął dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Leszek Kurek, który omówił przesłanie konkursu, jakim jest propagowanie idei związanych ze zwiększeniem świadomości mieszkańców krajów rozwijających się i bogatych, a co za tym idzie wzrostem ich poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro jakim jest świat, z wszystkimi jego dobrodziejstwami. W tym miejscu dyrektor poinformował o przystąpieniu Miasta Poznań do międzynarodowego projektu "Świadomie i Sprawiedliwie" - Gra Miast i kampania na rzecz lokalnych reakcji na Milenijne Cele Rozwoju (MDG)", którego nadrzędnym zamierzeniem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat Milenijnych Celów Rozwoju i Sprawiedliwego Handlu, a przy tym kształtowanie popytu i wsparcia dla polityki zrównoważonego rozwoju.

Poseł Filip Kaczmarek zaprezentował wykład dotyczący "Milenijnych Celów Rozwoju", w którym przedstawił początki działań "pomocy rozwojowej" przypadające na czas krótko po odzyskaniu niepodległości przez kraje kolonialne. Poinformował, że obecnie Unia Europejska jest największym dawcą pomocy rozwojowej na świecie, a blisko 20 % jej 50 miliardowego budżetu, w tym zakresie, przeznaczanych jest na ochronę zdrowia i edukację w krajach rozwijających się. Następnie poseł omówił kolejno stan realizacji ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju, konkludując, że najtrudniejszym do realizacji jest  siódmy cel postulujący stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi. Poza przykładami pomocy unijnej, poseł podał najbliższe nam przykłady pomocy rozwojowej, jakiej udziela Polska, począwszy od Polskiej Akcji Humanitarnej, kończąc na pomocy polskich misjonarzy, którzy oprócz realizacji celów natury religijnej, organizują silne wsparcie dla lokalnych wspólnot w zakresie ochrony zdrowia oraz edukacji.

Po wystąpieniu posła, dyrektor Kurek zaprosił gości do degustacji produktów posiadających certyfikat Fairtrade, który zorientowany jest na wzmocnienie pozycji drobnych producentów, tak aby mogli kierować rozwojem swojego gospodarstwa. Następnie zaprosił gości do zadawania pytań, które pomogą uczestnikom rywalizującym w konkursie w przygotowywaniu prac konkursowych uwzględniających elementy edukacji globalnej: tj. Milenijne Cele Rozwoju, geneza i elementy składowe koncepcji zrównoważonego rozwoju, upowszechnienie wiedzy na temat idei Sprawiedliwego Handlu i aspektów ekologicznych. Po dłuższej dyskusji, spotkanie dobiegło końca.

Szczegółowe informacje dotyczące projektów "POZnański EKOlider Szkolny 2012" i  "Świadomie i Sprawiedliwie" - Gra Miast i kampania na rzecz lokalnych reakcji na Milenijne Cele Rozwoju (MDG)": www.poznan.pl/srodowisko.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej