Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Czwartkowe rozmowy o tańcu - Jak przestrzeń tańczy?

2019-05-23 ( czwartek )
18:30
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

Spotkanie się z prof. Agnieszką Jelewską, pracowniczką Instytutu Teatru i Sztuki Mediów, teatrolożką, medioznawczyną, dyrektorką i współzałożycielką Humanities/Art/Technology Research Center na  Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Anną Nowak, tancerką, choreografką, pedagogiem, regularnie współpracującą ze Studio Wayne McGregor w Londynie i wieloma prestiżowymi instytucjami na całym świecie.

W pierwszej części spotkania kilkunastominutowe prezentacje, w których Anna Nowak i prof. Agnieszka Jelewska przypomną wybrane projekty własne. Będą to prace eksplorujące jako temat - przestrzeń, miejsce, lokalizację, określoną przez ingerencję człowieka, historię, architekturę, urbanizacyjne procesy, ale także przez obecność przyrody ożywionej i nieożywionej i naznaczoną dualizmem ciał i technologii.

Potem będzie rozmowa  o eksperymentach z przestrzenią nieteatralną w tańcu współczesnym, teatrze i sztukach tańca, o doświadczaniu ruchu w wirtualnej rzeczywistości, o postrzeganiu przestrzeni w czasie ruchu, o najbardziej nieoczekiwanych relacjach między przestrzenią i ciałem w projektach artystycznych, o praktykach poznawania przestrzeni przez świadome ciało oraz o nowych formach narracji o miejscu i czasie, współtworzonych przez byty ludzkie i nieludzkie.

Bezpośrednio po dyskusji, o godz. 19.30, Anna Nowak poprowadzi na żywo ćwiczenie, dotyczące relacji pomiędzy ciałem i przestrzenią, ciałem i architekturą. Podczas późniejszej potańcówki Dancing Poznań pod wodzą DJ -a Cedro i wodzireja Roberta Chodyły pt. "Nieludzkie ciała"  uczestnicy inspirować się będą potencjałem ruchowym somatechnologicznych form bytu -  maszyn, cyborgów, wirtualnych awatarów, sztucznej inteligencji. 

Wstęp wolny.