Wydarzenia na planie Pokaż na planie
.

JAK ZROZUMIEĆ KLIENTA. WEBINAR

2020-07-02 ( czwartek )
13:30
webinar online

2 LIPCA PODPOWIEMY, JAK "WYJŚĆ DO LUDZI", ABY POROZMAWIAĆ Z KLIENTEM ORAZ DO CZEGO MOŻE SIĘ TO PRZYDAĆ W BIZNESIE. ZAPRASZAMY NA BEZPŁATNY WEBINAR "JAK ZROZUMIEĆ KLIENTA"

Konsultanci pracujący z firmami często doradzają, aby przed rozpoczęciem projektowania kolejnego produktu lub usługi "wyjść z budynku" i porozmawiać ze swoimi klientami, bo to od nich można uzyskać najbardziej wiarygodne informacje dotyczące rozwoju pomysłu. W rezultacie, dzięki informacjom które nam przekażą, można oferować wysokiej jakości produkty i usługi, na które będzie określony popyt, ponieważ spełniają faktyczne potrzeby klientów. Stwarzamy również możliwość utrzymania swoich dotychczasowych klientów i zapewnienia sobie przewagi nad konkurencją. Na tym założeniu opiera się wiele skutecznych narzędzi m.in. Customer Discovery czy Design Thinking. W teorii prowadzenie wywiadów z klientami brzmi ekscytująco i logicznie, natomiast odpowiedź na pytanie "Jak zrozumieć klienta? " zaczyna stanowić prawdziwe wyzwanie.

Dlatego 2 lipca 2020 o godzinie 13.30.

zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarze

JAK ZROZUMIEĆ KLIENTA? - SZTUKA ZADAWANIA PYTAŃDOŁĄCZ DO NAS

Będzie to kolejne spotkanie z cyklu INNOWACJE W CZASIE NIEPEWNOŚCI. ODKRYJ POTRZEBY KLIENTÓW  (poprzednie spotkanie można obejrzeć tutaj >>>), poświęcimy je kluczowemu momentowi "wyjścia z budynku" i rozmowie z klientem, a w zasadzie temu jak się do niej przygotować. Opowiemy jak firmy testują hipotezy dotyczące potrzeb klientów oraz jak najtaniej i najszybciej testować pierwsze rozwiązania. Podzielimy się bardzo praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tworzenia scenariuszy i prowadzenia wywiadów.

 W TRAKCIE WEBINARU POROZMAWIAMY O:

  • roli właściwego zadawania pytań w metodyce Customer Discovery/Customer Development;
  • testowaniu hipotez dotyczących poszczególnych elementów Biznes Model Canvas;
  • przykładach firm testujących hipotezy problemu i produktu;
  • tym jak przygotować się do pierwszego wywiadu z klientem (praktyczne wskazówki);
  • tym jak zadawać pytania aby uzyskać wiarygodne odpowiedzi klientów.

DLA KOGO?

Ten webinar dedykujemy osobom, które chcą wziąć sprawy w swoje ręce i spróbować uzyskać samodzielnie wiarygodne informacje od swoich klientów. Zapraszamy również słuchaczy, którzy mają już za sobą pierwsze próby przeprowadzania wywiadów i poszukują praktycznych wskazówek ich prowadzenia.

ZAREJESTRUJ SIĘ NA WEBINAR: "JAK ZROZUMIEĆ KLIENTA? - SZTUKA ZADAWANIA PYTAŃ"

Zobacz https://ppnt.poznan.pl/jak-zrozumiec-klienta/