Literatura dla dzieci i młodzieży
Kilkanaście, ale jakich! Nie arystokraci (choć siadały na niejednym kolanie władców), nie artyści (a przecież inspirowały rymy i piosenki), nie do końca "obcokrajowcy", dachowce i ptakokoty, lecz... I tu mamy kłopot, bo to koty Brzechwy, Eliota, Fredry, Jachowicza, Okudżawy, Tuwima i innych, które opisał z właściwą sobie sympatią i dowcipem R. M. Groński, poeta, satyryk, felietonista, autor piosenek (m.in. Sprzedaj mnie wiatrowi), książek dla dzieci i - naturalnie - wytrawny znawca kociej duszy (por. tomik Kłębuszek snu). Aż chce się czytać, o przepraszam, głaskać, wiersz po wierszu. A każdy żarzy się okiem, przeciąga się, zagarnia łapą i zamiast myszy woli whiskasa.
Bajkowi, mądrzy, kolorowi, rozmarzeni (np. na szczycie komina w gwiaździstą noc) i roztargnieni bohaterowie (to też im się zdarza) mieszkają w literaturze! Tak, tam się wygrzewają - nie tylko na gorącym blaszanym dachu.
To książka dla dzieci i dorosłych lub odwrotnie. Do tego z płytą CD (wiersze czyta Katarzyna Dałek) i muzyką (Grzegorza Dondziłło). Tylko czytać, oglądać (świetne ilustracje Edyty Ćwiek), słuchać i... mruczeć!
Ryszard Marek Groński. Gdzie mieszka kot, Oficyna Wydawnicza G & P, Poznań 2010.
A. S.
Materiał opracowany przez Wydawnictwo Miejskie
Legenda o rogalach świętomarcińskich
Eliza Piotrowska
Kto pierwszy upiekł świętomarciński rogal? W jaki sposób zapoczątkowana przed wiekami tradycja przetrwała do czasów współczesnych?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań dotyczących poznańskiego smakołyku znajdzie młody czytelnik w książeczce autorstwa Elizy Piotrowskiej. Napisana wierszem i wspaniale zilustrowana legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. W sposób przystępny i niezwykle interesujący przedstawia nie tylko historię rogali świętomarcińskich. Lektura ta pozwoli młodemu czytelnikowi poznać dzieje św. Marcina, jednego z patronów miasta, jak i związane z rogalami ciekawostki oraz przepis na wypiek tytułowego smakołyku. Zawarte w Legendzie wiadomości wzbogacą wiedzę dziecka i zachęcą do dalszego poznawania dziejów miasta. Legenda to także doskonały materiał promujący wiedzę o Poznaniu wśród odwiedzających miasto młodych turystów.
Zapraszamy do lektury, bo według autorki...
To opowieść smakowita, kto jest głodny, niechaj czyta!
ISBN 978-83-7503-102-7
str. 32, 200x210, oprawa miękka
rok wydania 2010
Materiał opracowany przez Wydawnictwo Miejskie
O założeniu Poznania i inne legendy
Stanisław Świrko
W barwnych opowieściach przeczytamy o królach, książętach, rycerzach i zwykłych ludziach, a także o diabłach, duchach, o historiach, które zachowały się w pamięci pokoleń. W książce znalazło się dziesięć legend poznańskich, pochodzą one z obszernego tomu "Orle gniazdo" - zbioru podań, legend i baśni wielkopolskich opracowanych w latach 60. XX wieku przez historyka literatury, folklorystę i paremiologa Stanisława Świrkę.
str. 66, 169x240, oprawa twarda,
ISBN 83-89525-51-8
waga: 443 g
rok wydania: 2004
Materiał opracowany przez Wydawnictwo Miejskie
O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i...
Przygody Kwapiszona
Bohdan Butenko
Dokąd zaprowadzą dzielnego harcerza Kwapiszona wskazówki zawarte w liście, jaki nasz bohater wyłowił pewnego dnia z Warty? Fotokomiks znanego rysownika i autora książek Bohdana Butenko. To fascynująca lektura przeznaczona dla szerokiego grona odbiorców, w której najmłodsi czytelnicy znajdą interesującą, detektywistyczną opowieść i dobrą zabawę, a starsi będą mieli okazję do spotkania z oryginalną formą wydawniczą, jaką jest fotokomiks, stanowiący połączenie rysunku i dialogu, charakterystycznych dla komiksu, ze zdjęciami. Na wszystkich, którzy zakupią książkę, czeka dodatkowa atrakcja, a jest nią zawartość ukrytej w publikacji koperty...
ISBN 978-83-7503-067-9
str. 48, 235x235, oprawa twarda
waga 418 g
rok wydania 2009
Materiał opracowany przez Wydawinictwo Miejskie