Sport akademicki

Poznański AZS powstał w 1919 roku i należy do największych i najaktywniejszych struktur AZS w Polsce. Koordynatorem sportu akademickiego w Poznaniu jest Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego. Tworzą ją w tej chwili dwa kluby zajmujące się sportem wyczynowym, do poziomu olimpijskiego włącznie, oraz 24 kluby istniejące na uczelniach, zajmujące się głównie sportem powszechnym wśród studentów. Razem w ponad 300 sekcjach sportowych, rekreacyjnych i turystycznych zrzeszonych jest ponad 6 tysięcy osób.

Dla studentów traktujących sport bardziej rekreacyjnie zorganizowany został szeroki system rozgrywek regionalnych w 52 dyscyplinach (najszerszy w Polsce), a także możliwość wzięcia udziału w obozach sportowych letnich i zimowych. Organizowane są Akademickie Mistrzostwa Wielkopolski, Akademickie Mistrzostwa Studentów I lat, Puchary Rektorów. Ponadto każdego roku AZS Poznań jest organizatorem kilku Akademickich Mistrzostw Polski.

AZS pięciokrotnie organizował w Poznaniu Akademickie Mistrzostwa Świata (futsal - 2006, biegi na orientację - 1990, wioślarstwo - 1992, 2000, kajakarstwo - 2010) oraz dwukrotnie Akademickie Mistrzostwa Europy w tenisie (2009) oraz koszykówce (2010). W 2013 roku Poznań będzie organizatorem Akademickich Mistrzostw Europy w Wioślarstwie.  

Najbardziej znany reprezentant AZS Poznań to Szymon Ziółkowski - Mistrz Olimpijski w rzucie młotem w 2000 roku z Sydney i Mistrz Świata z 2001 z Edmonton.