Higiena danych osobowych w pracy zdalnej #zostańwdomu

COVID-19 dotyczy nas wszystkich. W związku z galopującym rozpowszechnianiem się koronawirusa  wielu przedsiębiorców z dnia na dzień podejmuje decyzje wprowadzenia zdalnego systemu pracy. Jest to wyzwanie zarówno dla pracodawców jak również pracowników, ale w celu przeciwdziałania COVID-19 tzw. Specustawa, daje możliwość wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania.  Urząd Ochrony Danych Osobowych zaleca, aby chronić dane osobowe również w trakcie pracy z domu podczas kwarantanny.

Tabela Bezpieczeństwa 1
Tabela Bezpieczeństwa 1

Pracodawca i każdy pracownik podczas pracy również pracy wykonywanej z domu,  powinien dbać o ochronę danych osobowych klientów/kontrahentów i innych pracowników.

Jak bezpiecznie przetwarzać dane osobowe podczas pracy zdalnej?

Ważne jest dbanie o higienę danych osobowych - Magda Judejko z firmy PHAROS przygotowała dla Państwa Tabele bezpieczeństwa, które przedstawią Państwu najważniejsze rzeczy na które warto zwrócić uwagę w zdalnej pracy z danymi osobowymi.

Pamiętaj:

1. Weryfikuj wiadomości e-mail z linkami do innych stron. 

Przykładowo CERT Polska ostrzega przed atakiem mającym na celu pozyskanie dostępu do konta Facebook i wyłudzanie kodów BLIK od znajomych, tym razem ze scenariuszem informacji o koronawirusie. Złośliwe domeny używane w atakach to koronawirusnews[.]com.pl, e-koronawirusnews[.]pl, koronawirusnews[.]net.pl, ikoronawirusnews[.]pl.

2. Szyfruj  adresy email podczas wysyłania wiadomości do wielu. 

Każdy z odbiorców ma prawo do wniesienia skargi do UODO oraz wystąpienie o odszkodowanie, jeżeli wykaże, że poniósł szkodę majątkową. Pracownik powinien zgłosić niezwłocznie incydent do pracodawcy jako administratora.

Większością przedsiębiorstw stanęło w obliczu reorganizacji organizacji pracy. Epidemia koronawirusa uczy nas, że prawie wszystko można załatwić zdalnie. Dzięki nowym technologiom pracodawcy, pomimo kwarantanny, mogą nadal przenosić biznes do sieci i organizować prace zdalną,  szkolić online, zamawiać e- learningi, webinary, telekonferencje, mierzyć czas pracowników. Podczas pracy zdalnej i wdrażania nowych rozwiązań IT, szczególnie należy pamiętać o bezpieczeństwie i ochronie danych osobowych.

Autor: Magda Judejko

www.pharos.pl

Pobierz tabelę bezpieczeństwa i prześlij swoim pracownikom.

Załączniki