Wydarzenia na planie Pokaż na planie
koncert Jig Reel Maniacs

Koncert - Jig Reel Maniacs - wspomnienie Roberta Burnsa

2018-01-28 ( niedziela )
19:00
Blue Note Poznań Jazz Club, ul. Kościuszki 79 (gmach CK Zamek), Poznań

Jig Reel Maniacs to druga z najstarszych w Polsce (28 lat na scenie) i jedna z najbardziej charakterystycznych (charakternych) formacji inspirujących się tradycyjną muzyką celtycką.

Jigowo Reelowi Maniacy grają celtic fusion - celtyckie brzmienia oparte nie tylko na dwóch głównych rytmach i tańcach irlandzkich, jakimi są jig i reel, ale dźwiękowe klimaty będące wypadkową łączenia celtyckich nut z takimi gatunkami jak jazz, funk, rock, reggae i inne kierunki - muzykę instrumentalno-wokalną aranżowaną na wielobarwne instrumentarium: skrzypce, flet, flażolety, dudy, saksofony, gitary (akustyczną, elektryczną, basowe), fortepian lub pianino klasyczne, pianino elektryczne i instrumenty klawiszowe, perkusję i głos (baryton-bas).

Styczeń, miesiąc karnawału i zabaw przy muzyce, prowokuje do zaprezentowania zespołu w formule nieco innej od klubowego nurtu Celtic fusion, a mianowicie wzbogaconej o więcej pierwiastków jazzowych; stąd główny tytuł koncertu: "Celtic fusion with jazz connections".

Drugim pretekstem spotkania Jig Reel Maniacs z poznańską publicznością jest wspomnienie Roberta Burnsa. Dzień Roberta Burnsa (Robert Burns Day) zwany również Kolacją Burnsa (Burns Supper), to szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów, a celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia.

Święto, którego ceremoniałem jest między innymi zwyczaj wypicia whisky przed pomnikiem poety, obchodzone jest zarówno w Szkocji i Irlandii, jak również z dala za granicami ojczyzny Burnsa. Nie tylko Szkoci, ale i miłośnicy szkockiej kultury organizują i świętują takie wieczory.

Jig Reel Maniacs - z racji swoich silnych związków ze Szkocją (założycielem zespołu jest Szkot, Rory Dallas Allardice) - od 28 lat celebrują Szkockie Wieczory Roberta Burnsa.  Podczas wyjątkowego koncertu wspomną nie tylko szkockiego wieszcza, jego wiersze i kompozycje, ale przede wszystkim zagrają celtyckie klasyki i kompozycje w jazzowej stylistyce.

Na scenie:

  • Natalia Rogińska - skrzypce,
  • Aleksander Brych - flet drewniany poprzeczny, flażolety, dudy,
  • Krzysztof Brych - saksofony, flażolety,
  • Artur Grudziński - fortepian, akordeon, instrumenty klawiszowe,
  • Maciej Czarnecki - perkusja, instrumenty perkusyjne,
  • Michał Jankowski - gitara akustyczna,
  • Krzysztof Łangowski - gitara elektryczna,
  • Mariusz Sprutta - gitary basowe, śpiew, bajanie

Bilety w cenach:

  • 35 zł - pierwsza pula
  • 45 zł - druga pula.

_
opr.LT

Bilety dostępne w: