Wydarzenia na planie Pokaż na planie
plakat

Czwartkowe rozmowy o tańcu - Dlaczego nie ta tańca?

2019-03-07 ( czwartek )
18:30
Studio Polskiego Teatru Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Kobiet, PTT zaprasza na kolejną rozmównicę - dyskusję o tańcu - która poświęcona bęzie tematowi kobiecości w tańcu i wielobarwnej obecności kobiet w świecie tańca. Wraz z zaproszonymi gośćmi - badaczką sztuk widowiskowych prof. Dobrochną Ratajczakową, autorką tekstu do monografii jubileuszowej przygotowanej z okazji 45 - lecia Polskiego Teatru Tańca,  oraz tancerką, choreografką i nauczycielką jogi Anną Haracz uczestnicy będą się zastanawiać nad kategorią sztuki kobiecej w kontekście tańca współczesnego. Będzie można się przyjrzeć fascynującym biografiom, wybitnym kreacjom i pionierskim wizjom choreograficznym, stworzonym przez artystki, choreografki, tancerki - kobiety:

  • Jaka była droga do artyzmu owianych legendą wielkich tancerek baletu romantycznego i wielkich indywidualności modern i post modern dance?
  • W jaki sposób walczyły o swoje terytorium w świecie tańca?
  • Zapomocą jakich środków taniec wyraża nasze relacje z ciałem?
  • Na ile choreografkę - kobietę pociąga kobiecość jako temat?
  • A może ciekawsze jest spojrzenie "z zewnątrz" na temat kobiecości, jak to się stało w spektaklu "Polka" Polskiego Teatru Tańca, którego reżyserem jest... Igor Gorzkowski.
  • Jakie to doświadczenie: być kobietą - niezależną choreografką w Polsce 2019?
  • Co dziś oznaczają słowa Isadory Duncan, pochodzące z wydanego w Berlinie "Tańca przyszłości"? "Będzie tańczyła zmienne życie natury (...), z każdej części jej ciała promieniować będzie świetlista inteligencja. (...) Będzie tańczyć wolność kobiet.". Czy brzmią dziś aktualnie, czy - jednak - trochę archaicznie?

Teoretyczną dyskusję o tańcu dopełni potańcówka. Rozpocznie się o 19.30 od improwizacji, którą poprowadzi Anna Haracz przy akompaniamencie muzyki na żywo. Następnie wszyscy zaproszeni zostaną do wspólnego tańca z wodzirejem Robertem Chodyłą, solo, w grupach i w duetach, przy dźwiękach kobiecych utworów i głosów, ale...nie tylko! Za konsoletą stanie DJ Cedro.

Wstęp wolny.

Uwaga! Dla uczestników wydarzenia PTT ma jubileuszową niespodziankę - osoby, które jako pierwsze przybędą na rozmównicę pt. "Dlaczego nie ta tańca?", otrzymają od nas bezpłatne zaproszenia na spektakl "Wesele. Poprawiny", który zaprezentowany zostanie 9 marca o godz. 20.00 w Auli Artis. Do rozdysponowania jest 10 miejsc. Będzie można dokonać wyboru pomiędzy pojedynczym i podwójnym zaproszeniem.