Anna Pilipczuk
|
Po przejściu na emeryturę w marcu 2024 roku, Anna natychmiastowo zaczęła poszukiwać ofert wolontariatu. Angażuje się zarówno w jednorazowe eventy, jak i długoterminowe współprace. Spełnia się w roli wolontariusza i cieszy się z możliwości zaangażowania w poznańskie inicjatywy.
|
Anastasiia Kochnieva
|
Anastasiia to wyjątkowa kobieta, która potrafiła stworzyć bezpieczną przestrzeń dla rozwoju i integracji kobiet. migrantka, która swoim przykładem pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych, jednoczy wokół siebie ogromną rzeszę ludzi i inspiruje ich do działania, znalezienia wiary w siebie w obcym kraju. Zajmuje się integracją cudzoziemców w polskim środowisku, aktywny udział w zbiórkach i akcjach humanitarnych i protestach na rzecz Ukrainy.
|
Maria Fabrowska
|
Maria - wolontariuszka związana z Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu i Caritas Poznań od lat, wolontariuszka niezwykle pogodna, komunikatywna, empatyczna, żywiołowa, pięknie reprezentuje seniorów aktywnie żyjących na emeryturze, kochająca teatr i historie o wilkach.
|
Jarosław Gamalczyk
|
Mieszkaniec Poznania który bezinteresownie pomaga nie tylko podczas różnorodnych akcji ale również sam, z potrzeby serca.
|
Maciej Szczepański
|
Kandydaturę Macieja Szczepańskiego można umotywować na wiele sposobów. Trudno jest ubrać w słowa jego czyny, które nie poszukują poklasku ani rozgłosu. Według angielskiego przysłowia, to czyny są owocami, a słowa jedynie liśćmi. Maciej Szczepański jest przykładem niewyczerpanej pasji, empatii i świadectwem, że nie ma rzeczy małych, które robi się dla drugiego człowieka. Wyznacza standardy wolontariatu przez swoją pracę i przyczynia się do kształtowania odpowiednich postaw społecznych.
|
Olgierd Kempiński
|
Kandydat ukończył I LO im.K.Marcinkowskiego w Poznaniu oraz kierunek historia na UAM. Pracuje od ponad 20 lat. Zorganizował zbiórkę i pomógł kilku rodzinom z Kłodzka. W dniach 21.09-22.09.2024 był tam osobiście. Zorganizował szereg imprez studenckich. W czerwcu 2024 zorganizował jubileusz kierunku historia - absolutorium 2003 dla ponad 60 osób.
|
Pani Prezes Bernardyna Mośkowiak
|
Wolontariusz, społecznik, przyjaciel dzieci z niepełnosprawnościami, inicjator wielu działań społecznych, osoba umiejąca zjednać sobie ludzi na rzecz tych, którzy w życiu mają trudniej.... i można by tak wymieniać bez końca. Kobieta, dla której "niemożliwe" nie istnieje. Od ponad 40 lat bezinteresownie, bez żadnego wynagrodzenia, poświęcając swój prywatny czas, niesie pomoc potrzebującym. Nigdy nic nie jest dla niej za trudne a na każdą przeszkodę ma radę i pomysł. Pani Bernardyna działała wolontarystycznie wtedy, gdy jeszcze nikt nie znał słowa "wolontariusz" - o takich ludziach jak ona mówiło się wtedy "społecznik". Nie bała się odpowiedzialności pełnienia funkcji Prezesa Koła TPD. Nie myślała, że nie podoła, gdy powoływała do życia Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Sokoły" - była taka potrzeba, więc działała! Prezesem obu tych organizacji jest do dziś i z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że aktywnie w nich działa. Ma w sobie niezwykłą moc i umiejętność otwierania zamkniętych drzwi i ludzkich serc. Wiele lat była również czynnym członkiem Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych.
|
Roman Walenciak
|
Pan Roman jest cichą, wyrozumiałą i cierpliwą osobą. Potrafi słuchać, dobrze doradzić i dostrzega potrzeby innych. "Wujek", bo tak właśnie mówią o Panu Romanie Wolontariusze Fundacji Wózkowicze, ma 65 lat. Pan Roman jest świeżo upieczonym emerytem, który po wielu latach pracy jako mechanik samochodowy i taksówkarz, na emeryturze planował odpocząć, a w rzeczywistości ma więcej zajęć niż gdy pracował zawodowo. Pasjami pana Romka jest historia, w szczególności druga wojna światowa, motoryzacja i nowinki techniczne. Można z nim porozmawiać na każdy temat począwszy od kulinariów, przez ploteczki, aż po "co tam panie w polityce". Ma małą wędzarnię, w której chętnie eksperymentuje i tworzy wspaniałe wędzone wędliny, piecze chleby i robi super tort z klasycznym waniliowym kremem, bez którego nie ma urodzin czy świąt. W Fundacji Wózkowicze Pan Roman jest Wolontariuszem właściwie od samego początku działań Fundacji. Trudno określić dokładny czas, gdy dołączył, bo na początku pomagał okazjonalnie będąc Wujkiem jednej z osób niepełnosprawnych działających w Fundacji. Jednak od dłuższego czasu, 3 czy 4 lat jest już "pełnoetatowym" Wolontariuszem, na którego zawsze wszyscy w Fundacji mogą liczyć. Pan Roman w Fundacji pomaga we wszystkim, gdy trzeba gdzieś coś zawieźć lub odebrać to zawsze jest na posterunku. Gdy trzeba wymienić zamek w drzwiach bo się zacina lub naprawić kran bo cieknie, czy też naprawić auto Wolontariuszce bo akurat zepsuło się w święto gdy wszyscy mechanicy zamknięci, wystarczy jeden telefon, już jest i działa. Pan Roman jest zaangażowany i sumienny. Bardzo chętnie uczestniczy w wydarzeniach organizowanych przez Fundację. Nawet jeśli nie deklaruje, że przyjdzie na dane wydarzenie to bardzo często po załatwieniu swoich tematów przyjeżdża i pomaga w realizacji. Pana Romana cechuje duży szacunek oraz cierpliwość dla drugiego człowieka. Jesteśmy przekonani, że dużą rolę i fundament tego jak pomocnym i dobrym człowiekiem jest Pan Roman mieli w udziale jego rodzice, których wspierał przez całe ich życie, a gdy zaczęli chorować z ogromną troską oraz cierpliwością się nimi opiekował.
|
Szymon Siwierski
|
Szymon Siwierski, poznański pianista oraz kompozytor, a także działacz społeczny. Oprócz rozwijania swojej solowej kariery muzycznej, współpracuje m.in. z Teatrem Polskim w Poznaniu i zespołem Swiernalis. Angażuje się także w działalność społeczną, łącząc swoje doświadczenia muzyczne z umiejętnościami organizacyjnymi.
|
Wojciech Michalski
|
Wojciech Michalski to wolontariusz o niezwykłym zaangażowaniu, który swoją postawą i oddaniem od lat buduje solidne fundamenty wsparcia dla osób potrzebujących. Jako były nauczyciel i dyrektor szkół, posiada ogromne doświadczenie i umiejętność pracy z ludźmi, co przekłada się na jego działalność wolontariacką. Niezmiennie angażuje się w różnorodne inicjatywy społeczne, wykazując się empatią, wytrwałością oraz gotowością do niesienia pomocy w każdej sytuacji. Jego działalność nie ogranicza się do jednorazowych akcji - Wojtek podejmuje regularne i długoterminowe zobowiązania, będąc wsparciem dla seniorów, osób potrzebujących, a także innych wolontariuszy.
|
Monika Kowalewska
|
Monia Kowalewska to dziś już człowiek instytucja, kojarzona przede wszystkim z akcją "Gwiazdor od serca", którą stworzyła i z powodzeniem organizuje od 6 lat w okresie przed Świętami Bożego Narodzenia. Porywa w niej armię darczyńców, którym przekazuje listy do Gwiazdora napisane przez najuboższych mieszkańców dzieci i dorosłych z Poznania i okolic, podopiecznych Domów Opieki i przede wszystkim osób bezdomnych. To dzięki niej blisko dwa tysiące osób może dostać świąteczny upominek dedykowany konkretnej danej osobie i zawierający spełnienie jej cichych, nieśmiałych, małych marzeń. Tych marzeń, które bez Akcji zostałyby tylko w sferze marzeń. To dzięki Monice setki serc poruszonych Akcją przygotowuje z ogromnym zaangażowaniem wspomniane upominki. Uczy, że można mieć marzenia i uczy, jak spełniać marzenia. Zachętę do udziału kieruje zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Obecnie kilka szkół jest aktywnymi uczestnikami Akcji, dzięki czemu to wrażliwość najmłodszych może być pięknie ukierunkowana na sytuację tych, o których istnieniu dzieci nawet nie wiedzą, a w których mogą dostrzec nie bezdomnego a panią Krysię, pana Zenona, po prostu człowieka. Na co dzień Monika jest dzielną Mamą, które mierzy się z szeregiem życiowych zmagań, a mimo to jest aktywnym wolontariuszem Jadłodajni Sióstr Albertynek i blisko dziesięciu innych instytucji pomocowych: jadłodajni i ośrodków dla bezdomnych. To przy jej ogromnym zaangażowaniu i poświęceniu dary żywnościowe docierają każdego tygodnia do kilkunastu najuboższych rodzin w Poznaniu. W ciągu całego roku aktywnie organizuje i wspiera akcje dla osób w potrzebie: Dzień Kobiet uświetniony za każdym razem słodką oprawą kulinarną, festyn z okazji święta patrona osób ubogich św. Alberta, zbiórka ponad 500 kg słodyczy w okresie Wielkanocy. Monika to osoba, która daje niezmiernie dużo od samej siebie, ale potrafi jednocześnie rozbudzić w innych wrażliwość na ludzką krzywdę i cierpienie w sytuacji ubóstwa i bezdomności. To osoba, która nigdy nie przejdzie obojętnie obok tego, kto potrzebuje pomocy. Pomaga i uczy pomagać
|
Anna Kozachenko
|
Anna to osoba z jasno wytyczonymi celami i determinacją, aby je osiągnąć. Nie boi się trudności i zawsze dąży do doskonalenia się zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Anna wyróżnia się wysokim poziomem odpowiedzialności i nigdy nie unika swoich zobowiązań, zarówno w pracy, jak i w pomocy bliskim. Nie tylko stara się wykonywać swoje zadania, ale robi to z maksymalnym zaangażowaniem, zawsze dążąc do osiągnięcia jak najlepszego wyniku. Jej chęć niesienia pomocy jest szczera i wynika z głębokiego poczucia troski o innych. W zespole Anna jest osobą, do której zawsze można zwrócić się po radę lub wsparcie, a ona zawsze znajdzie czas, aby zaproponować rozwiązanie lub udzielić pomocy. Jej energia, optymizm i życzliwość sprawiają, że jest nie tylko niezawodnym współpracownikiem, ale także dobrym przyjacielem.
|
Artur Banaszkiewicz
|
Artur jest osobą nie tuzinkową do której możesz zadzwonić o każdej porze dnia i nocy i zawsze pomoże,czy to radą czy też czynem, a jeśli nie zrobi tego od razu to trzeba pamiętać, że On o tym pamięta i odezwie się w jak najszybszym czasie. Jest przykładem dla innych, jak bezinteresownie i z determinacją można działać na różnych frontach, by pomagać tym, którzy tej pomocy potrzebują. Ma na swoim koncie udział w akcji gdzie należało pomóc rodzinie, której dom się całkowicie spalił w Poznaniu i wziął na swoje barki zadanie wręcz nie do wykonania. Odbudowa i całkowity remont tego domu, gdzie trzeba było wsadzić ogromne kwoty pieniężne i zaangażowanie ludzkich rąk. Zbierał środki po znajomych, robił licytację, sam po swojej pracy jeździł i remontował owy dom, gdzie generalnie po dwóch latach poświęceń oddał prawowitym właścicielom klucze do nowego domu. Oprócz tego Artur vel Banan działa w strukturach kibicowskich, gdzie był zaangażowany w akcję związane w ówczesnych latach związanych z COVID 19, pomagał w zbiórkach dla szpitali i innych ośrodków społecznych. A nie tak dawno znów wykazał się swoim wielkim sercem i po raz kolejny zorganizował zbiórkę pieniędzy i rzeczy potrzebnych dla powodzian, gdzie mimo natłoku swoich spraw wsiadł rano w busa z innymi wolontariuszami i udał się w rejony zalane wodą, by nieść pomoc poszkodowanym. Robi to dalej, bo pomoc sprawia jemu ogromną satysfakcje i niesie ze sobą każdego dnia hasło ,,Pomaganie jest tak proste, pomagajmy każdego dnia, każdemu komu można pomóc''. Dla mnie to obecny Super Hero bez przebrania.
|
Kacper Lieske
|
Kacper Lieske to uczeń klasy 5aT, który z pasją interesuje się architekturą krajobrazu. Choć jest osobą introwertyczną, potrafi przełamać swoje ograniczenia i aktywnie angażować się w działania na rzecz innych. Jego grzeczność i ułożenie sprawiają, że cieszy się szacunkiem wśród kolegów i nauczycieli. Kacper często wprowadza ciekawe pomysły do grupowych projektów, pokazując, że introwersja nie przeszkadza w byciu liderem i inspiracją dla innych. Jego wrażliwość na otaczający świat sprawia, że potrafi dostrzegać piękno w przyrodzie, co dodatkowo motywuje go do działania na rzecz ochrony i poprawy środowiska.
|
Przemek Kowalik
|
Przemek jest osobą poruszającą się na wózku. Po wypadku komunikacyjnym w 2003 roku (wpadł na drzewo, bo chciał wyminąć jelenia) ma uszkodzony kręgosłup, nie porusza nogami i ograniczonym zakresie porusza rękoma. Krótko po wypadku, w 2006 roku napisał prośbę o eutanazję, wysłał ja do Prezydenta RP i do Sądu. Nie dostał zgody. Rok później spotkał Człowieka, który pomógł odnaleźć sens (wraz z innymi kupił wózek elektryczny i posadził go na nim). Już w 2008 roku Przemek przyjeżdżał do Hospicjum Palium aby pomagać takim jak On. Jest bardzo wiarygodny, wielu młodym pacjentom (z uszkodzonymi kręgosłupami, z odleżynami) dawał nadzieję i siłę na nowe życie. Włączał się w szukanie dla nich wsparcia i jest w tym MISTRZEM. Profesor Łuczak był pod wrażeniem wyczynów Przemka, który m.in przejechał na wózku z zachodniej na wschodnią granicę Polski (po drodze, w Wa-wie zachorował a po chorobie dokończył wyprawę), przejechał z Helu do Zakopanego, z Poznania, spod Hospicjum Palium do najjaśniej świecącej latarni morskiej u wybrzeży Francji (po drodze rozdawał motyle i mówił o Hospicjum). Potem przejechał Anglie i Irlandie, zjeżdżał do jaskiń. Wszystko po to, żeby takim jak On dawać NADZIEJĘ I SIŁĘ, mimo, że każdy dzień to dla Przemka walka z bólem z trudną codziennością. Obecnie jest wolontariuszem Motylego wolontariatu, wspiera pacjentów Hospicjum Palium, szczególnie w podobnej do swojej sytuacji, jest wolontariuszem towarzyszącym w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym przy ul.Mogileńskiej i wolontariuszem i członkiem Towarzystwa Pelikan a ponadto jest pracuje w Fundacji Ani Dymniej.
|
Katarzyna Grabańska
|
Kasia działa na rzecz dzieci w całym Poznaniu. Spotyka się z Dziećmi w wielu miejscach- Domach Dziecka, Domach Samotnej Matki, Domach Pomocy Społecznej.Prowadzi również warsztaty w przedszkolach i szkołach podstawowych ma temat wolontariatu.. Robi również razem kartki dla małych pacjentów szpitalnych. Kartki, które są pełne wsparcia, które mają wielką moc. Dodatkowo Kasia działa w 4 szpitalach, prowadzi różnego rodzaju zajęcia i warsztaty,zaprasza wyjątkowych gości by umilić dzieciom czas. Dodatkowo szpitale odwiedzają alpaki i specjalnie wyszkolone psy do terapii z dziećmi.
|
Marcelina Rosińska
|
Marcelina Rosińska to prawniczka i działaczka społeczna, która od lat aktywnie działa na rzecz Poznania i jego mieszkańców. Marcelina stworzyła oddolny system wsparcia rówieśniczego, w którym wolontariusze pełnią rolę ''przyjaciół-opiekunów''. Pomagają osobom zmagającym się z depresją, po stracie bliskich, doświadczającym przemocy czy samotności, wspierając ich w codziennych wyzwaniach. Dzięki jej zaangażowaniu, ponad dwa tysiące osób, takich jak Monika, która po stracie matki z pomocą Fundacji wróciła na studia, odzyskało nadzieję i siłę do działania. Monika, inspirując się tym wsparciem, sama została wolontariuszką, pomagając innym.Jako prezeska (de facto również wolontariuszka, ponieważ nie pobiera z tego tytułu wynagrodzenia) Fundacji Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, zainicjowała kluczowe projekty wspierające osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego. Stworzyła system wsparcia rówieśniczego, który pomógł wielu Poznaniakom, oferując im pomoc psychologiczną, prawną i społeczną. Dzięki temu osoby borykające się z trudnościami psychicznymi zyskały realne wsparcie w codziennym życiu, a ich bliscy nauczyli się, jak skutecznie pomagać. Marcelina nie tylko rozwija Fundację, ale również szerzy wiedzę na temat zdrowia psychicznego w lokalnej społeczności. W 2024 roku zorganizowała liczne bezpłatne szkolenia dla mieszkańców Poznania, zwiększając świadomość na temat zaburzeń psychicznych i dostępnych form pomocy. Jej działania edukacyjne przyczyniają się do walki ze stygmatyzacją osób zmagających się z problemami zdrowotnymi oraz do budowania solidarności wśród poznaniaków. Działania Marceliny są dwutorowe - nie tylko stworzyła system wsparcia, ale także prowadzi szeroką edukację społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego. Organizuje webinary, kampanie społeczne, a wolontariuszy szkoli, by mogli skutecznie pomagać i zapobiegać wypaleniu. Dzięki jej pracy, Poznań zyskał świadomych i zaangażowanych mieszkańców, gotowych do działania na rzecz innych. Marcelina zainicjowała projekt "Siła Kobiet: Odbudowa po doświadczeniu przemocy psychicznej," skierowany do kobiet, które doświadczyły przemocy emocjonalnej. Projekt ten miał na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni wsparcia, w której kobiety mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, otrzymywać pomoc emocjonalną i narzędzia do radzenia sobie z traumą. Dzięki tej inicjatywie wiele kobiet znalazło wsparcie w trudnych chwilach, a Poznań zyskał społeczność silnych i wspierających się kobiet, które razem odbdowują swoje życie po traumie. Marcelina zorganizowała projekt ''Escape Room'' jako narzędzie integracji poznańskich rodzin, który był częścią Poznańskich Dni Rodziny. Inicjatywa ta powstała w odpowiedzi na potrzeby zgłaszane przez rodziny, które były wspierane przez Fundację. Marcelina i jej zespół stworzyli przestrzeń, w której rodziny mogły wspólnie spędzać czas, ucząc się jednocześnie, jak lepiej się komunikować i radzić sobie z codziennymi wyzwaniami. Marcelina już trzykrotnie zorganizowała wyjątkową Wigilię online, która stała się niezwykłym wsparciem dla osób samotnych, odrzuconych przez bliskich, funkcjonariuszy na służbie czy osób LGBTQIA+ pozbawionych rodzinnego ciepła w święta. W tej chwili organizuje 4 edycję Wigilii online, która stanowi przestrzeń, gdzie każdy może poczuć, że nie jest sam, mimo fizycznej odległości. Marcelina nie czerpie żadnych korzyści finansowych z jej działalności w ramach Fundacji. Utrzymuje się z pracy w ''budżetówce''. Pomimo intensywnej służby, która w tym roku wymagała od niej trzymiesięcznego pobytu za granicą, Marcelina nie przerwała swoich działań wolontariackich. Jej zaangażowanie w pomoc innym, nawet w obliczu tak dużych zobowiązań zawodowych, świadczy o jej determinacji oraz pasji do niesienia wsparcia osobom potrzebującym w Poznaniu.
|
Łukasz Szulc
|
Z ogromną radością i dumą zgłaszamy Pana Łukasza Szulca na tytuł Wolontariusza Roku w Poznaniu. Łukasz to przedsiębiorca, właściciel firmy z branży elektroniki samochodowej, a prywatnie ojciec dwójki wspaniałych dzieci i mąż wspierającej żony Anny. Łukasz jest osobą pełną empatii i chęci niesienia pomocy innym. Ma naturalną skłonność do działania na rzecz dobra wspólnego, nie oczekując nic w zamian. Pomimo ogromnej ilość zadań w życiu prywatnym, dostrzega on drugiego człowieka i oddaje się pomocy jak mało kto. Gdy w grę wchodzi pomoc poszkodowanym ludziom, przejmuje inicjatywę i jest nie do zatrzymania w dotarciu do celu. Łukasz jest skromnym i odważnym człowiekiem, który pokazuje, że dobro ludzkie jest wartością najwyższą. Jego codzienna gotowość i pełne poświęcenie w przekazywaniu przemyślanego wsparcia są dla nas wszystkich inspiracją i motywacją do dalszego niesienia pomocy.
|
Bartosz Bednarek
|
Bartek ma bardzo silne poczucie misji w życiu. Pomaganie jest dla niego dobrem najwyższym. Jednocześnie podchodzi do swoich działań bardzo pragmatycznie. Zbiór swoich spostrzeżeń w zakresie pomagania ludziom zawarł w scenariuszu warsztatów pt. Pomaganie a iluzja pomocy - jak pomagać skutecznie - realizowanych przez Fundację Masz Wielką Wartość. Bartek stara się być liderem-mentorem, podchodząc do wolontariuszy i członków zespołu w sposób otwarty, wspierający i nakierowany na indywidualne cechy danej osoby.
|
Julia Górnik, Maja Górnik, Nina Bakaj
|
Maja, Julia i Nina to licealistki, które przygotowały projekt uczniowski "Przywrócić uśmiech" w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Jest to projekt szkolny (Liceum DaVinci i Liceum im. Romka Strzałkowskiego). Licealistki o wielkich sercach i niespotykanych pokładach empatii. podjęły decyzję o stworzeniu programu dla Mieszkańców Domu Pomocy Społecznej pod nazwą "Przywrócić uśmiech". Dziewczyny są wzorowymi uczennicami, cechują się niezwykłą pracowitością i sumiennością, mimo wielu obowiązków szkolnych z poświęceniem i cierpliwością przygotowywały się do każdego dnia spędzonego z mieszkańcami naszego DPS i poświęcały się temu z pełnym zaangażowaniem. Swoją postawą, podejściem, szacunkiem i empatią potrafią przywrócić uśmiech na najbardziej zasmuconej twarzy, a jednocześnie mobilizują i motywują do działania nawet tych najbardziej opornych, stroniących od świata. Ich ambicją jest zarazić do podobnych działań swoich rówieśników i udowodnić tym ciągle wątpiącym, że pomaganie jest fajne, że daje niesamowitą siłę, a każdy człowiek zasługuje na piękny czas i szczęśliwe drobnostki i ciekawe zajęcia. Udowodniły , że tak niewiele trzeba, wystarczy być !A one były i są z nami nadal!
|
Carl ZEISS Shared Services Sp. z o.o.
|
Firma Carl ZEISS to firma z długą historią. Założona została w 1846 roku w Jenie jako zakład mechaniki precyzyjnej i optyki. Dzisiaj jest wiodącym, międzynarodowym przedsiębiorstwem przemysłu optycznego oraz optoelektronicznego, zatrudniającym około 43 000 pracowników na całym świecie. Centrum rozliczeniowe Carl ZEISS Shared Services w Poznaniu działa już od ponad 11 lat. Zatrudniamy obecnie ok 140 pracowników zajmujących się obsługą finansowo-księgową spółek ZEISS zlokalizowanych w Europie. Pracujemy w 3 głównych działach takich jak: Zobowiązania, Należności oraz Księga Główna Więcej informacji na temat naszej firmy można znaleźć pod linkiem: https://www.zeiss.pl/corporate/zeiss-shared-services.html
|
Delpharm Poznań
|
Firma Delpharm ma ponad 30 lat doświadczeń w produkcji kontraktowej, dzięki czemu znajduje się w TOP 5 firm kontraktowych na świecie. Obecnie Grupa Delpharm zatrudnia łącznie ponad 5500 pracowników, z czego prawie 800 pracuje w poznańskiej fabryce. Oprócz fabryki w Poznaniu Delpharm ma jeszcze 17 fabryk na świecie (we Francji, Włoszech, Holandii, Belgii i Kanadzie), w których wytwarza leki i suplementy diety dla gigantów farmaceutycznych, ale także mniejszych firm z branży farmaceutycznej. Firma posiada bogate portfolio, w skład którego wchodzą opatentowane leki, generyki, OTC, szczepionki, biotech, weterynaria, suplementy diety i urządzenia medyczne. Delpharm Poznań, czyli fabryka leków od końca października 2021 roku należy do francuskiej grupy Delpharm, czyli wiodącego wytwórcy kontraktowego (CMO) w branży farmaceutycznej na świecie. Fabryka Delpharm Poznań ma bogatą historię i wieloletnie doświadczenie w produkcji farmaceutycznej. Początki działalności sięgają jeszcze okresu przed II wojną światową. W latach 50. lokalny zakład produkcyjny został częścią państwowej firmy Polfa i pod nazwą Polfa Poznań działał aż do 1998, kiedy to został sprywatyzowany. Od tego czasu pod logo GlaxoWellcome, a od 2001 roku GlaxoSmithKline (GSK) fabryka rozwijała się inwestując w nowoczesne technologie produkcji leków i wysyłając wyprodukowane w Poznaniu leki na cały świat. Aktualnie jest to bardzo nowoczesny zakład produkcyjny, wykorzystujący w codziennych operacjach biznesowych nowinki ze świata digital, szkolenia VR, druk 3D, coboty i robotyzację procesów. W portfolio wytwarzanych leków fabryka ma aktualnie terapie HIV/AIDS, neurologiczne, urologiczne i dermatologiczne. O wielkości naszej produkcji najlepiej świadczą liczby: co sekundę 100 tabletek i 23 kapsułki, a także 4 tubki kremów lub maści są zażywane lub wykorzystywane przez pacjentów w ponad 130 krajach na świecie.
|
Firma Beiersdorf, ul. Gnieźnieńska 32 w Poznaniu
|
Beiersdorf Polska to 3 spółki grupy Beiersdorf prowadzące swoją działalność w Polsce: Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o., NIVEA Polska Sp. z o.o., Beiersdorf Shared Services Sp. z o.o.
|
Unilever Poznań
|
Unilever Poznań to miejsce, gdzie historia spotyka się z innowacją. Nasza fabryka ma swoje korzenie w 1932 roku, kiedy to rozpoczęto produkcję marki Knorr. 36 lat później dołączyła do nas kultowa marka Amino, a w 2000 roku staliśmy się częścią globalnej rodziny Unilever. Nasza Fabryka Żywności Unilever to synonim nowoczesności. Posiadamy w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne, które zapewniają bezpieczne warunki pracy oraz nieograniczony dostęp do najwyższej jakości produktów żywnościowych. Tworzymy tradycyjne receptury uwielbiane na całym świecie - od zup, przez sosy i fixy, po makarony, ketchupy i majonezy - wszystko to w przyjaznym środowisku pracy. Nasze działania zawsze koncentrują się na ludziach - zarówno naszych pracownikach, jak i konsumentach. Dlatego od lat wprowadzamy nowoczesne technologie i konsekwentnie wdrażamy cyfrowe rozwiązania usprawniające pracę. Wiemy, z czym to się je! Dzięki najnowszym światowym metodologiom realizujemy innowacyjne procesy, które są doceniane w całej branży. Jednak fabryka to przede wszystkim ludzie. Zatrudniamy ponad 700 pracowników, łącząc pokolenia i tworząc miejsce, gdzie każdy może się rozwijać. W naszych zespołach odnajdzie się zarówno ktoś na początku swojej drogi zawodowej, jak i osoba doświadczona, szukająca bezpiecznego i stabilnego pracodawcy. Nasze motto #wszyscyjesteśmykucharzami towarzyszy nam każdego dnia, inspirując do wspólnego działania i tworzenia wyjątkowych produktów.
|
Grupa Żabka
|
Grupa Żabka, czyli kompleksowy ekosystem convenience, którego celem jest upraszczanie ludziom życia. Żabka towarzyszy swoim klientom w każdym momencie dnia, uwalniając ich czas poprzez możliwość szybkich zakupów spożywczych, ciepłego posiłku w drodze, wygodnego nadania paczki, wypłaty gotówki, czy skorzystania z dietetycznego cateringu. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Wspólnie z ponad 9 000 franczyzobiorcami od 1998 roku wspiera polską gospodarkę oraz lokalne społeczności. Rozwija przedsiębiorczość, promuje zrównoważony rozwój, utrzymuje ponad 63 000 miejsc pracy w polskiej gospodarce. Wspiera również lokalne działania, a swoją strategię CSR oparła na 3 filarach: dobre sąsiedztwo, równe szanse i dobrostan.
|
Beiersdorf Polska (3 spółki grupy Beiersdorf działające w Poznaniu: Beiersdorf Manufacturing Poznań Sp. z o.o., NIVEA Polska Sp. z o.o., Beiersdorf Shared Services Sp. z o.o.)
|
Beiersdorf Polska to trzy spółki grupy Beiersdorf działające w Poznaniu na ul. Gnieźnieńskiej 32 zatrudniająca łącznie ponad 1000 pracowników. Beiersdorf to jedna z wiodących na świecie firm zajmujących się pielęgnacją skóry. Znakiem rozpoznawczym poznańskich spółek są takie marki jak NIVEA, Eucerin czy Bambino. Beiersdorf z Poznaniem związany jest od ponad 100 lat, z czego od 25 lat w aktualnej lokalizacji na ul. Gnieźnieńskiej, gdzie finalizowana jest właśnie duża rozbudowa centrum produkcyjnego. W firmie od wielu lat działa Wolontariat Pracowniczy w ramach którego realizowane są inicjatywy zgłaszane przez pracowników oraz prowadzone cykliczne wydarzenia z partnerami zewnętrznymi. Dodatkowo, kolejny rok z rzędu, każdy zespół spędza jeden dzień w okresie między kwietniem a październikiem wykonując prace na rzecz lokalnych społeczności i najbliższego otoczenia.
|
Mars Volunteer Program Mars Polska Sp. zoo - fabryka Mars Wrigley w Poznaniu (ul. Obodrzycka 69)
|
Mars Volunteer Program (MVP) to globalny program wolontaryjny Marsa, dzięki któremu Współpracownicy firmy mogą poświęcić do dwóch dni roboczych na realizację projektów/działań wolontaryjnych w lokalnych społecznościach ważnych dla firmy z biznesowego punktu widzenia (tam, gdzie produkujemy i sprzedajemy nasze produkty, jak również tam, skąd pozyskujemy surowce do ich produkcji). Projekty/działania MVP mogą przyjmować formę np. jednodniowych działań wspierających lokalne społeczności w realizacji projektów istotnych i wpisujących się w cele biznesowe danego segmentu. Przykłady niektórych działań/projektów MVP: Społeczności w lokalizacjach, w których produkujemy/sprzedajemy nasze produkty: - Prace w lokalnym parku/terenach zielonych (porządkowane, utrzymywanie etc.) - Edukacja dot. Profilaktyki zdrowia jamy ustnej - Edukacja w zakresie właściwego postępowania z odpadami (segregacja, recykling etc.) - Prace w miejscach dla zwierząt domowych (parki dla zwierzaków, przestrzeń do wyprowadzania psów etc.) - Prace w schroniskach dla zwierząt - Działania na rzecz promocji adopcji zwierząt - Edukacja w zakresie zbilansowanej diety - Szkolenia/dzielenie się umiejętnościami zawodowymi
|
IKEA Poznań
|
Wizją organizacji IKEA jest tworzenie lepsze warunków codziennego życia dla jak największej liczby ludzi na całym świecie. W Poznaniu realizujemy tą wizję poprzez oferowanie pięknych i funkcjonalnych mebli i artykułów wyposażenia wnętrz oraz poprzez wspieranie lokalnych społeczności. IKEA Poznań zgodnie z wyznaczoną strategią wpływu społecznego prowadzi na terenie Poznania i okolic działania wspierające: - dzieci i młodzież zagrożone różnego rodzaju wykluczeniami, - osoby w kryzysie bezdomności, - osoby w kryzysie uchodźczym i migrantów, aktywnie angażując środki oraz serca swoich pracowników w działania wolontariackie na rzecz wyżej wymienionych grup społecznych.
|
ENEA S.A.
|
Wolontariat pracowniczy w Grupie Kapitałowej Enea rozwijamy od 2015 roku, a nasza społeczność liczy aż 600 wolontariuszy z 12 spółek. Nasi wolontariusze angażują się w akcje indywidualne oraz grupowe. Akcje organizujemy samodzielnie, a także włączamy się w działania zorganizowane. Na wolontariat pracowniczy można przeznaczyć od 8 do 40 godzin rocznie. W ramach wolontariatu bierzemy udział w akcjach pomocowych np. pomagamy starszym, remontujemy placówki wychowawcze, budujemy ogrody sensoryczne dla dzieci z autyzmem, sadzimy drzewa czy sprzątamy lasy. Pracownicy biorą również udział w naszej sportowej akcji charytatywnej Biegamy-Zbieramy-Pomagamy, gdzie pokonując kilometry, zbieramy złotówki na cele charytatywne (w tym roku: siłownia zewnętrzna dla wygranej gminy) - od początku trwania projektu przekazaliśmy blisko 300 000 złotych przy zaangażowaniu ponad 1000 osób. Wolontariusze mogą realizować własne projekty w ramach programu Potęga poMocy, gdzie wspieramy finansowo inicjatywy naszych pracowników. W ciągu kilku lat zostały zrealizowane 84 projekty o łącznej wartości dofinansowania ponad 300 000 złotych. Dodatkowo pracownicy mogą odwiedzają szkoły i przedszkola i za pomocą opracowanych materiałów lekcje o energetyce, oszczędzaniu prądu i jej ekologicznym wytwarzaniu energii. Wyedukowaliśmy już blisko 60 000 dzieci.
|
McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o. ul. Wierzbięcice 1A, Budynek E 61-569 Poznań
|
McKinsey & Company jest wiodącą, globalną firmą doradztwa strategicznego i operacyjnego. Ponad 30 tys. osób w 65 krajach pomaga największym firmom świata, rządom państw oraz instytucjom publicznym znacząco i trwale poprawić ich wyniki. McKinsey EMEA Shared Services Sp. z o.o. działa w Poznaniu jako centrum usług wspólnych i współpracuje z biurami McKinsey & Company na całym świecie oferując rozwój w wielu różnorodnych obszarach takich jak: wsparcie asystenckie, administracja operacji biznesowych, finanse i raportowanie, HR, badanie i analiza danych oraz komunikacja wizualna. Jesteśmy stale rozwijającym się zespołem, liczącym ponad 1200 profesjonalistów, dla których ważna jest możliwość podjęcia nowych wyzwań. Oprócz pracy zespołowej, która jest podstawą funkcjonowania naszego Centrum, cenimy także indywidualność każdej osoby i to, co wnosi do swojego zespołu.
|
Volkswagen Poznań
|
Volkswagen Poznań to fabryka samochodów dostawczych i komponentów obejmująca 4 zakłady produkcyjne w Poznaniu, Swarzędzu i Wrześni. Spółka jest największym producentem samochodów w Polsce i największym pracodawcą w Wielkopolsce. Łącznie zatrudnia ok 9,5 tysięcy osób. Volkswagen Poznań od wielu lat konsekwentnie realizuje strategię zrównoważonego rozwoju, opierając swoje działania na dążeniu do minimalizacji wpływu na środowisko, redukcji emisji CO2 oraz wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Kluczowe obszary tej strategii obejmują: ochronę środowiska naturalnego, zwiększanie efektywności energetycznej, inwestycje proekologiczne oraz społeczne zaangażowanie na rzecz lokalnych społeczności. W ostatnich latach Volkswagen Poznań zrealizował szereg projektów i inwestycji, które znacząco wpłynęły na poprawę wyników środowiskowych firmy. Nadrzędnym celem jest całkowita dekarbonizacja procesów produkcyjnych do 2040 roku. Volkswagen Poznań jest nie tylko liderem branży motoryzacyjnej, ale także aktywnym uczestnikiem życia społecznego i gospodarczego regionu. Firma realizuje liczne inicjatywy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), z naciskiem na działania proekologiczne i edukacyjne. Przykłady działań to programy takie jak "Niebieskie Granty", wspierające lokalne organizacje pozarządowe, oraz wolontariat pracowniczy, w ramach którego pracownicy angażują się w projekty społeczne na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Poznania i okolic. Firma regularnie współpracuje z lokalnymi społecznościami i organizacjami, aby wspierać rozwój regionu i dbać o jego ekologiczny i społeczny dobrostan.
|
Wavin
|
Grupa Wolontariacka Wavin to grupa ochotników-pracowników naszych dwóch spółek funkcjonujących w Polsce: Wavin Shared Services i Wavin Polska. Obecnie Grupa Wavin jest częścią międzynarodowego koncernu Orbia - lidera w produkcji systemów rurowych z tworzyw sztucznych dla branży sanitarnej, grzewczej, chemicznej i paliwowej. Naszym firmowym celem jest poprawa jakości życia na całym świecie, a wolontariat jest dla nas jednym z kluczowych sposobów na jego realizację. Wierzymy, że zmiana na lepsze zaczyna się od lokalnych działań, dlatego nasi wolontariusze angażują się w inicjatywy, które realnie wpływają na codzienne życie społeczności, w których działamy. Poprzez wspieranie edukacji, ochronę środowiska i pomoc najbardziej potrzebującym, dążymy do budowania zdrowszych, bardziej zrównoważonych społeczności. Dzięki zaangażowaniu naszych pracowników, nasze działania wykraczają poza ramy biznesu. Tworzymy projekty, które odpowiadają na lokalne potrzeby i inspirują innych do wspólnego działania. Wolontariat to dla nas sposób, by w praktyce realizować naszą misję - poprawiając jakość życia zarówno lokalnie, jak i globalnie, oraz budując lepszą przyszłość dla wszystkich.
|
SKC Strzeszyn - Wolontariat na Strzeszynie
|
Szkolne Koło Caritas (SKC) Strzeszyn to dynamicznie działający wolontariat (do 11 lat, bez przerwy) przy Szkole Podstawowej nr 1 w Poznaniu, im. Orląt Lwowskich oraz na poznańskim Strzeszynie. Naszą misją jest niesienie pomocy potrzebującym, zarówno lokalnie, jak i globalnie (Strzeszyn-Poznań-Polska-Świat), poprzez regularne akcje charytatywne i społeczne oraz eventy promujące wolontariat, pomoc, empatię i tolerancję. Organizujemy inicjatywy (kilkadziesiąt stałych, prowadzonych od lat, bez przerwy) takie jak Adopcja Zakupowa, wspierająca rodziny w trudnej sytuacji życiowej, oraz świąteczna akcja Paczka z Klasą, przynosząca radość dzieciom. Działamy również na rzecz osób niepełnosprawnych, organizując wydarzenia integracyjne, takie jak I Wielkopolskie Integracyjne Mistrzostwa w Piłce Nożnej. Dzięki współpracy z lokalnymi darczyńcami, firmami i mieszkańcami, nasze działania mają szeroki zasięg, a nasze inicjatywy uczą dzieci i młodzież empatii, odpowiedzialności oraz zaangażowania społecznego. Wszystkie nasze projekty dokumentujemy na stronie skcstrzeszyn.pl oraz w mediach społecznościowych, aby inspirować innych do dzielenia się dobrem. Zapraszam do zapoznania się - prowadzę od początku stronę, roczne sprawozdania zajmują mi sporo czasu dlatego na bieżąco dokumentuję nasze działania (KT)
|
Szkolne Koło Wolontariatu Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych
|
Nasze Koło Wolontariatu prężnie działa w ramach wielu akcji społecznych, pomocowych. Reagujemy, gdy trzeba w krótkim czasie zorganizować pomoc dla potrzebujących, np. dla powodzian. Organizujemy akcje uświadamiające społeczność szkolną w zakresie współpracy, ekologii, pomocy innym osobom. Zorganizowaliśmy akcję proekologiczną- "Puść zniszczony ciuch- w ruch". Bierzemy udział w akcji Szlachetna paczka. Współpracujemy z Redemptoris Missio, Sytym Poznaniem, schroniskami i osobami indywidualnymi.
|
Zespół Szkół Budownictwa Nr 1 w Poznaniu ul. Rybaki 17
|
Szkolne Koło Wolontariatu w ZSB1 działa od 2009r. W jego skład wchodzą w przeważającej części uczniowie branżowej szkoły, ale i również uczniowie liceum oraz technikum. Wolontariusze naszego Koła to postaci niezwykle barwne i nietuzinkowe, empatyczne, uwrażliwione nie tylko na piękno otaczającego nas świata, ale również na potrzeby drugiego człowieka. A to za sprawą ich zainteresowań i talentów i bogatego wnętrza. W szkole uczą się zawodów niszowych, stąd w grupie znajdują się zdobnicy ceramiki, złotnicy-jubilerzy i kowale. Trudne doświadczenia i zawirowania życiowe, jakie pojawiają się w ich życiu pozaszkolnym sprawiają, że nie tylko widzą, ale przede wszystkim czują sens pomagania innym, czerpiąc z tego niesamowitą radość.
|
Młodzieżowy wolontariat "Marcinek" działa w I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. K. MARCINKOWSKIEGO, opiekun Pani Hanna Synowiec- Rudawska
|
Młodzieżowy Wolontariat "Marcinek", który działa w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu to młodzi ludzie o dobrych sercach, którzy mają głowy pełne mądrych pomysłów na niesienie pomocy. Wolontariusze to osoby pełne pasji i energii do bezinteresownej służby na rzecz innych, często osób słabszych, osób w trudnej sytuacji, wykluczonych, niepełnosprawnych, chorych, lub samotnych. Młodzieżowy Wolontariat "Marcinek" podejmuje się wspierania ciekawych inicjatyw dotyczących osób z niepełnosprawnościami w szczególny sposób z niepełnosprawnością intelektualną. Młodzież włącza się do działań na rzecz środowiska naturalnego i zwierząt.
|
Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu
|
Opiekunowie Wolontariatu Szkolnego Pani Marzena Józefiak i Pani Klaudia Koczorowska wraz z naszymi uczniami Szkoła Podstawowa nr 58 im. Jerzego Kukuczki w Poznaniu realizują działania szkolnego wolontariatu niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebują: uczniom, seniorom, mieszkańcom osiedla Ławica, mieszkańcom Poznania oraz wszystkim instytucjom działającym na rzecz innych. Cele Szkolnego Klubu Wolontariatu to : włączanie młodzieży w życie społeczności szkolnej i środowiska lokalnego; tworzenie więzi miedzy uczniami, a nauczycielami; zapoznanie młodzieży z ideą wolontariatu oraz jej propagowanie; uwrażliwienie na cierpienie, samotność i potrzeby innych; kształtowanie postaw prospołecznych; rozwijanie empatii, zrozumienia; inspirowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego; kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności; zachęcanie do zawierania głębokich, wartościowych przyjaźni; kształtowanie umiejętności działania zespołowego; budowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań; współdziałanie z organizacjami społecznymi i młodzieżowymi; kultywowanie i wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczego placówki; dawanie możliwości wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń; zdobywanie doświadczenia w nowych dziedzinach; wspieranie ciekawych inicjatyw młodzieży szkolnej;
|
Wolontariusze Kasprowiczówki
|
Uczniowie SP 54 działający w Szkole Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu w ramach Szkolnego Koła Wolontariatu. Wolontariusz Kasprowiczówki to głównie uczniowie klas 7 i 8 SP 54, choć młodsze dzieci również w miarę możliwości przyłączają się do organizowanych akcji. Liczba wolontariuszy zależy od charakteru działania, ale najczęściej są to grupy 15 - 20 osobowe. Podobnie jest z liczbą osób na rzecz których wolontariusze pracują - czasami odbiorcą działań są jedna czy dwie osoby, czasami są to grupy osób czy instytucje. Nasi wolontariusze w ostatnich latach koordynowali akcje na terenie szkoły (znaczna ich część odbywa się w szkole cyklicznie): - Motylek dla Krzysia - pomoc chłopcu choremu na EB (kiermasze, zbiórki klasowe przed świętami), - Pszczółka dla Franka - chłopiec zmaga się z porażeniem mózgowym piramidalno- móżdżkowym (niepełnosprawność ruchowa) oraz spektrum autyzmu, - Zamiast kwiatka niosę pomoc - we współpracy z UNICEF, - Opatrunek na ratunek - we współpracy z Redemptoris Missio, - Jest Robótka - świąteczne kartki i upominki dla Domu Pomocy Społecznej w Niegowie, - Zaczytani - zbiórka książek dla dzieci w szpitalach we współpracy z fundacja Zaczytani.org, - Góra Grosza - we współpracy z Towarzystwem Nasz Dom, - Misie Ratownisie - zbiórka pluszaków dla dzieci; - E- korepetycje uczniowskie (w czasie pandemii), - Opieka nad grobami powstańców, - Zamiast kwiatka złotówka motylek dla Krzysia i pszczółka dla Franka, - Zbiórki na rzecz Ukrainy i ostatnio na rzecz powodzian, - Zbiórka butów dla bezdomnych, - Zbiórki karmy i innych potrzebnych rzeczy dla schronisk, - Pomoc w lekcjach dzieciom przebywającym w świetlicy, - Pomoc w szkolnej bibliotece. Nasi wolontariusz poświęcają swój czas także w pozaszkolnych formach wolontariatu (przy ogromnym zaangażowaniu i współpracy rodziców z opiekunami wolontariatu szkolnego), takich jak: - Szlachetna Paczka, - WOŚP, - Sprzątanie świata - we współpracy z Radą Osiedla Junikowo, - Gran Fondo Poznań, - PKO Poznań Półmaraton. O ich zaangażowaniu świadczą liczne dyplomy i bezpośredni kontakt z opiekunami wolontariuszy w szkole. Wolontariusze Kasprowiczówki nawiązali także współpracę ze Stowarzyszeniem CREO, angażując się w takie projekty jak: Szkolny Budżet Obywatelski, Debata Oksfordzka czy obecnie realizowany ,,Wolontariat z klasą".
|
Wolontariusze Lelewela w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu
|
Wolontariusze Lelewela, to uczniowie pod opieką nauczyciela, którzy działają w Zespole Szkół Zawodowych Nr 6 im. Joachima Lelewela w Poznaniu. Podejmują działania zarówno na terenie szkoły, jak i włączają się w akcje, które odbywają się na terenie Poznania oraz okolic.Staramy się urozmaicać działania wolontariackie, tak by były związane z edukacją wolontariuszy (np. Drugie życie czy ZeroWaste) oraz pracą na rzecz różnorodnych grup i środowisk (zarówno skierowane do uczniów, jak i do osób potrzebujących, młodszych, starszych, aktywnych fizycznie itd., czy też na rzecz zwierząt np. schronisko Azorek). Jednocześnie staramy się zainteresować naszą działalnością jak największą liczbę uczniów.
|
Motyli Wolontariat przy Szkole Podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej w Poznaniu
|
Motyli Wolontariat przy Szkole Podstawowej nr 64 im. Marii Konopnickiej w Poznaniu to szkolna grupa wolontariuszy, działająca od listopada 2019 roku. Na początku działania polegały na malowaniu motyli, które przekazywaliśmy do Hospicjum Palium. Później zaczęliśmy również wyjeżdżać na różnorodne akcje zewnętrzne, np. Jarmark Bożonarodzeniowy, czy Jarmark Świętojański, Bieg Motyli, na których kwestowaliśmy na rzecz pacjentów Hospicjum Palium. W listopadzie 2019 roku nasza grupa liczyła 5 osób razem z opiekunem, aktualnie mamy 30 czynnych wolontariuszy, którzy spotykają się co wtorek poświęcając dwie godziny na pracę na rzecz innych osób, czy środowiska szkolnego. Do tego należy doliczyć kolejnych 20 wolontariuszy, którzy są akcyjni, pomagają, gdy sytuacja tego wymaga (jadą z nami w teren, czy pomagają na kiermaszach). W bardzo wiele akcji angażuje się cała społeczność szkolna. Nasze szkolne motyle uczestniczą w projekcie, który koordynuje opiekunka wolontariatu Starsi Młodszym. W ramach tego projektu nasi wolontariusze współprowadzą zajęcia dla najmłodszych uczniów w szkole z kodowania, czy podstaw pracy ze szkolnymi robotami Dash. Wolontariusze brali udział w drzwiach otwartych dla aktualnych pierwszoklasistów.
|
Szkolne Koło Wolontariatu w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu
|
Szkolne Koło Wolontariatu w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu rozpoczęło swoją działalność 1 września 2023 roku z inicjatywy Pani Dyrektor Katarzyny Kordus. Koło liczy 30 członków. Jego Opiekunem, od początku istnienia, jest p.p. Liliana Skrycka-Gryc. Wszystkie dotychczasowe działania Koła zostały podjęte w bieżącym roku szkolnym, z uwagi na to, że Koło prowadzi działalność od roku. Krótka informacja o podjętych działaniach: 1) 12 stycznia 2024 - I Koncert Noworoczny dla Seniorów z Klubu Seniora przy ulicy Krakowskiej w Poznaniu w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu, liczba odbiorców: 40 Seniorów, czas poświęcony na wolontariat: łącznie około 30 godzin (w tym próby Chóru i innych Wykonawców, opracowanie profesjonalnego programu w formie wydruku, przygotowanie poczęstunku ,2-godzinny koncert i publikacja relacji z wydarzenia ze zdjęciami na szkolnej stronie internetowej Liceum: https://lo3.edu.pl/i-koncert-noworoczny-dla-seniorow-z-domu-seniora-przy-ulicy-krakowskiej-w-poznaniu/). Sam pomysł był nowatorski - Seniorzy mieli możliwość wyjścia z domu, kontaktu ze sztuką w pięknych murach naszego Liceum w wykonaniu młodych, pełnych energii Uczniów. 2) 4 marca 2024 roku - Akcja charytatywna "Kręcimy poMOC", organizowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Celem akcji było wsparcie finansowe rehabilitacji trzynastoletniego Mikołaja - ucznia jednej z poznańskich szkół. W ramach akcji odbył się w naszej placówce "Dzień dla Mikołaja" (kiermasz 30 domowych ciast) - link do potwierdzenia wpłaty: https://www.siepomaga.pl/wplata/AnSg0JaQ, czas poświęcony na wolontariat - około 20 godzin (przygotowanie wypieków przez Uczniów, akcja promocyjna, 8-godzinny kiermasz, podliczenie i przekazanie środków, publikacja relacji z wydarzenia ze zdjęciami na szkolnej stronie internetowej Liceum: https://lo3.edu.pl/akacja-charytatywna-krecimy-pomoc/). Uważam, że również ten pomysł był nowatorski - każdy z darczyńców otrzymał coś w zamian, a akcja zintegrowała również społeczność szkolną. 3) 18 maja - 20 czerwca 2024 - Akcji charytatywna "Opatrunek na ratunek", organizowana przez Fundację Redemptoris Missio na rzecz szpitali misyjnych w Kamerunie (kilkuset odbiorców). Czas pracy poświęcony na wolontariat: około 15 godzin. W ramach akcji zbieraliśmy bandaże dziane, opaski elastyczne, kompresy jałowe i niejałowe, gazy opatrunkowe, plastry w rolce, płyny do odkażania, maści (ichtiolowa, cynkowa). Przeprowadzono również akcję informacyjną na temat potrzeb dzieci z krajów III Świata: https://redemptorismissio.org/dotacja/opatrunek-na-ratunek/ Inicjatorkami były Lena Cendecka i Maria Wolniewicz ze Szkolnego Koła Wolontariatu, co uważam za szczególnie cenny aspekt tej akcji. 4) 17 - 27 września 2024r. - akcja charytatywna "Paczka dla powodzian", koordynowana w Poznaniu przez Caritas Poznań przy współpracy Miasta Poznań i Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zbieraliśmy artykuły pierwszej potrzeby takie jak żywność o długim terminie przydatności do spożycia, podstawowe środki higieny osobistej i czystości, środki opatrunkowe i inne, według listy przygotowanej przez pracowników Caritas. Dzięki zaangażowaniu w zbiórkę Uczniów, Nauczycieli i Dyrekcji skompletowaliśmy łącznie pięć paczek o wartości kilkuset złotych każda. Zebrane artykuły, zapakowane przez członków Szkolnego Koła Wolontariatu w kartony o wymaganych wymiarach, zostały przekazane pracownikom Caritas Poznań. Liczba odbiorców: 5 Rodzin poszkodowanych w wyniku powodzi, czas poświęcony na wolontariat: około 8 godzin (zbiórka darów, kompletowanie i pakowanie paczek, przekazanie ich do Caritasu, podsumowanie akcji i publikacja na stronie internetowej Liceum: https://lo3.edu.pl/zbiorki-dla-powodzian/) 5) 18 października 2024r. - Koncert Jubileuszowy - 18-stka Klubu Seniora 82 w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Seniorzy i ich Goście w liczbie około 200 osób zachwycili się występami zarówno Uczniów: Chóru Szkolnego, naszej absolwentki - Antoniny Kałek, która zagrała tym razem na lutni chińskiej, jak i Seniorów: akordeonisty - Pana Piotra Sierakowskiego i sopranistki Teatru Wielkiego w Poznaniu - Pani Wiesławy Urbaniak. Koncert był inicjatywą, która łączyła różne pokolenia w szczególny sposób. Po koncercie zarówno wykonawcy, jak i słuchacze znaleźli czas na wspólne rozmowy, podczas których powstało wiele pomysłów na kolejne, wspólne inicjatywy. Łączny czas pracy na rzecz koncertu to około 30 godzin (w tym próby Chóru i innych Wykonawców, opracowanie profesjonalnego programu w formie wydruku, przygotowanie poczęstunku ,2-godzinny koncert i publikacja relacji z wydarzenia ze zdjęciami na szkolnej stronie internetowej Liceum).
|
XI Liceum Ogólnokształcące Ściegiennego 134, 60-304 Poznań
|
XI Liceum Ogólnokształcące w bieżącym roku szkolnym obchodzi 60- lecie istnienia szkoły. Przez wszystkie lata swojej działalności pomoc w środowisku lokalnym szkole nie była obca. Uczniowie angażowali i angażują się zarówno w działania ogólnopolskie jak i lokalne. Kluczowym dziełem wolontariatu w XI LO jest niesienie pomocy oraz edukacja i uwrażliwianie uczniów na potrzeby drugiego człowieka. Nasza szkoła ma wiele projektów najważniejszy, to Wigilia dla potrzebujących w Poznaniu, jedna z największych w Polsce, w której uczestniczy od 20 lat. To właśnie w murach naszej szkoły w formie zbiorowej po raz pierwszy została zorganizowana Wigilia dla potrzebujących i dopiero gdy liczba osób uczestniczących była na tyle duża, że podopiecznych musieliśmy dzielić na dwie tury, po rozmowach z Caritas Archidiecezji Poznańskiej postanowiono przenieść imprezę na MTP a XI LO jest międzyszkolnym koordynatorem tego dzieła. Głównym międzyszkolnym koordynatorem i łącznikiem miedzy szkołami oraz Caritas jest Magdalena Ciesielska -nauczyciel, wolontariusz XI LO Wśród pozostałych stałych działań podejmowanych corocznie przez wolontariat XI LO należy wymienić: "Dzień Papieski" "Pomocna dłoń" Działania "Szkolnego koła PCK", ("Tydzień walki z głodem", "Gorączka złota", "Walentynki z PCK", "Spotkania z przedstawicielami szpiku i zbiórka krwi" zbiórki dla zwierząt ze schroniska Przykładowe linki i odnośniki do stron niech będą potwierdzeniem i uzupełnieniem charakterystyki XI LO https://www.mtp.pl/pl/aktualnosci/wigilia-caritas-jak-co-roku-na-mtp/ https://caritaspoznan.pl/juz-w-niedziele-o-godz-11-00-wigilia-caritas-dla-1100-osob-potrzebujacych https://lo11.pl/akcja-sprzatanie-swiata-2/ https://wigilia.wytyk.pl
|
Wolontariat Szkolny działający przy Szkole Podstawowej nr 51 w Poznaniu
|
Wolontariat działający przy Szkole Podstawowej nr 51 w Poznaniu zrzesza uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły - całą społeczność szkolną. Szerzy dobro i niesie pomoc, tam gdzie jej najbardziej potrzeba. Po wybuchu wojny na Ukrainie Wolontariat zorganizował zbiórkę lokalną, w którą została zaangażowana cała szkoła oraz mieszkańcy osiedla Lecha w Poznaniu. Akcja miała charakter lokalny, gdyż nie tylko społeczność szkolna miała możliwość uczestnictwa w zbiórce artykułów żywnościowych,higienicznych oraz ubrań, które zostały przewiezione na granicę polsko-ukraińsko aby pomóc uchodźcom. Podczas wybuchu pandemii Covid 19 szkolny Wolontariat szył maski dla poznańskich szpitali i seniorów, w pracowni Wolontariatu nazywanej "Szyciarnią". Maski uszyte przez szkołę zostały przekazane między innymi do Wielospecjalistycznego Miejskiego Szpitala przy ul. Kurlandzkiej.
|
Anna Kalinowska Zespół Szkół nr 8 w Poznaniu ul. Jarochowskiego 62
|
Szkolną grupę wolontariuszy (SGW) tworzą uczniowie klas 4-8. Grupa liczy obecnie szesnaścioro uczniów, a składa się na nią siedmioro chłopców i dziewięć dziewcząt. Początek SGW miał w 2022 roku. Od samego początku działalności zaangażowanie i entuzjazm grupy przekładał się na faktyczne akcje SGW. Od samego początku założeniem SGW jest współpraca w myśl idei "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Choć grupa nie ma jednego, wyraźnie wybranego lidera głównie na celu współdziałanie jej członków we wspólnocie równości na rzecz realizacji postawionego celu. Przewodnim celem naszej grupy jest niesienie bezinteresownej pomocy innym. W założeniu SGW ma na celu wykształcenie takich cech jak: empatia, sumienność, uczciwość, lojalność, komunikatywność, dyskrecja oraz pielęgnacje koleżeństwa i akceptacji w zespole. Poprzez pracę na rzecz potrzebujących SGW promuje i kształtuje wcześniej wymienione cechy wśród członków SGW. Szkolna Grupa Wolontariuszy opiera swoje działanie na cyklicznych spotkaniach pozalekcyjnych (obecnie jest to raz w tygodniu ). Na cotygodniowych zajęciach omawiane są bieżące i przyszłe działania. W trakcie tego czasu przygotowują się do wykonania zaplanowanych przedsięwzięć. Uczniowie wspólnie planują i wykonują niezbędne czynności do jak najlepszego wykonania założonych wcześniej akcji wolontariackich. Ponadto Wolontariusze brali udział w szkoleniu przeznaczonym dla młodych wolontariuszy, dzięki któremu poznali w przystępny dla siebie sposób zasady pracy wolontariuszy, zasady pierwszej pomocy, oraz zapoznali się historią i kulturą naszego regionu poprzez wspólne gry i zabawy.
|
Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej nr 1 w Poznaniu im. Orląt Lwowskich
|
Szkolne Koło Caritas w Szkole Podstawowej nr 1 i. Orląt Lwowskich w Poznaniu, działa już od 21.10.2013 r. co daje nam już 11 lat działalności i przez ten czas stało się nieodłączną częścią tkanki naszej społeczności. W tym czasie w kole uczestniczyły setki dzieci i młodzieży, które dzięki wspaniałym opiekunom może realizować się wolontarystycznie. SKC w SP nr 1 charakteryzuje się pomaganiem najuboższym osobom, które samodzielnie nie są w stanie zapewnić sobie dostatniego życia, a przede wszystkim wyżywienia. Aktualnym opiekunem koła jest katecheta Krzysztof Tomiak, prywatnie organista parafii pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny w Poznaniu oraz szczęśliwy mąż i ojciec. Szkole Koło na ten moment zrzesza 185 uczniów szkoły oraz dodatkowo 1034 osoby wspierające koło dodatkowo, nie będącymi uczniami, a osobami włączającymi się w akcje pomocowe (nie wliczamy osób przynoszących dary na zbiórki, tylko uczestników czynnie działających w akcjach).
|
Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża Poznań
|
Składająca się z wolontariuszy Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża jest jednostką podstawową Wielkopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Poznaniu. Jest ona jedną (nr 24) z wyspecjalizowanych Grup Ratownictwa PCK, rozmieszczonych na terenie całego kraju i jedyną zlokalizowaną na terenie Województwa Wielkopolskiego. Grupa Ratownictwa jest podmiotem wpisanym do rejestru jednostek współpracujących z Systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne. Historia Grupy Ratownictwa PCK w Poznaniu sięga 2006 roku. Została powołana do działań takich jak podejmowanie akcji ratowniczych i poszukiwawczych, wspomaganie operacji humanitarnych podczas stanu klęski żywiołowej, wypadków i katastrof oraz współdziałanie ze służbami i instytucjami w obszarze bezpieczeństwa publicznego, ratownictwa i ochrony ludności. Grupa dysponuje wyszkolonymi zgodnie z założeniami Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym ratownikami. Grupa Ratownictwa PCK w Poznaniu aktywnie prowadzi działania statutowe PCK na rzecz dzieci i młodzieży oraz mieszkańców Poznania i Wielkopolski. Należy do nich zabezpieczanie medyczne wydarzeń oraz prowadzenie pokazów, prelekcji i ćwiczeń z zakresu pierwszej pomocy i podstawowych zachowań i czynności ratujących życie.
|
Poznańskie Towarzystwo Amazonki
|
Wieloletnia,systematyczna praca wolontaryjna dla pacjentów onkologicznych Działalność w zakresie profilaktyki chorób onkologicznych Prowadzenie wsparcia i różnych zajęć z pacjentkami po zachorowaniu w klubie (warsztaty,wykłady,szkolenia,indywidualne spotkania) Wiele godzin poświęconych dla Organizacji PTA
|
Zgromadzenie sióstr Albertynek w Poznaniu ul.Ściegiennego 133i
|
Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim w Poznaniu. Zajmuje się głównie osobami bezdomnymi, ubogimi, potrzebującymi wsparcia. Siostry prowadzą Jadłodajnię Brata Alberta. Dziennie z posiłków przygotowywanych przez siostry korzysta średnio 300 osób. Siostry docierają też do osób, które są w bardzo trudnej sytuacji mieszkaniowej. Wiele rodzin otrzymało dzięki ich staraniom pomoc w poprawie warunków mieszkaniowych. Przykładem pomocy jest chociażby rodzina Pana Czesława (84 l.) i jego niepełnosprawny syn, czy kobieta chora na raka z ul.Arciszewskiego w Poznaniu, bez łazienki od 3 lat. Siostry doprowadziły do remontu całego mieszkania, przy wsparciu innych wolontariuszy. Siostry stworzyły miejsce, w którym osoby w kryzysie bezdomności i ubogie mogą otrzymać ciepły posiłek, a przy okazji nawiązywać relacje z innymi potrzebującymi, doświadczyć życzliwości i zrozumienia. Taka jest Jadłodajnia Caritas im. św. Brata Alberta prowadzona przez Siostry Albertynki w Poznaniu.
|
Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP
|
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP zrzesza osoby zainteresowane aktywacją i demokratyzacją społeczeństwa.Wierzą w znaczenie i siłę inicjatyw mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw społecznych. Wspierają je na każdym etapie działania poprzez poradnictwo, informacje, szkolenia oraz innowacyjne rozwiązania. Współpracują z urzędami, firmami i uczelniami
|
Zespół EKS w CIM Horyzonty
|
Zespół międzynarodowych wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności w CIM Horyzonty to młodzi ludzie, którzy z pasją i zaangażowaniem działają na rzecz pozytywnych zmian społecznych. Ich wkład w rozwój lokalnej społeczności i promowanie wartości europejskich zasługuje na najwyższe uznanie. Promują różnorodność, dialog międzykulturowy, wspólne wartości, a jednocześnie wspierają rozwój swoich konkretnych kompetencji społecznych i zawodowych. Działania, które podejmują, mają długofalowy i pozytywny wpływ na kształtowanie lokalnej rzeczywistości, a ich przykład może inspirować kolejne pokolenia do aktywności społecznej.
|
Wolontariusze Fundacji Sieć Przyjaciół Zdrowia Psychicznego
|
Zespół wolontariuszy Fundacji Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego to grupa niezwykłych ludzi, których złote serca i bezgraniczna empatia już od pięciu lat wpływają na życie Poznaniaków oraz osób zmagających się z różnorodnymi trudnościami. Każdy z nich wnosi unikalny wkład, tworząc razem mocną i zgraną drużynę, gotową stawić czoła najtrudniejszym wyzwaniom. Wolontariusze Fundacji to "przyjaciele-opiekunowie", którzy z wrażliwością i zaangażowaniem wspierają osoby borykające się z depresją, traumą, przemocą czy osamotnieniem. Ich innowacyjne podejście do działań społecznych przejawia się w projektach, które poruszają serca i umysły. Przykładem jest inicjatywa "Siła Kobiet: Odbudowa po doświadczeniu przemocy psychicznej", która tworzy bezpieczną przestrzeń dla kobiet, by mogły dzielić się swoimi doświadczeniami i zdobywać narzędzia do radzenia sobie z traumą. Ta piękna idea pokazuje, jak wielką wagę wolontariusze przywiązują do wsparcia emocjonalnego oraz do budowania wspólnoty opartej na solidarności. Nie sposób nie wspomnieć o projekcie "Escape Room jako narzędzie integracji poznańskich rodzin", który dostarczył nie tylko rozrywki, ale także pozwolił rodzinom zbliżyć się do siebie w chwilach, które wymagają zrozumienia i współpracy. Takie innowacyjne działania tworzą mosty między ludźmi, ucząc ich, jak cennym darem jest umiejętność komunikacji i wzajemnego wsparcia. Wolontariusze Fundacji są także organizatorami Wigilii online, które w ostatnich latach stały się prawdziwym świątecznym cudem dla osób samotnych, wykluczonych lub borykających się z trudnościami. To czas, kiedy ludzie, niezależnie od okoliczności, mogą poczuć się częścią wspólnoty, a ich serca napełniają się ciepłem i miłością. Dzięki pasji, oddaniu i wrażliwości wolontariuszy Fundacji Sieci Przyjaciół Zdrowia Psychicznego, Poznań stał się miejscem, w którym zrozumienie i wsparcie stają się rzeczywistością. To zespół ludzi, którzy potrafią wyciągnąć rękę do drugiego człowieka i sprawić, że poczuje się on dostrzegany, doceniany i kochany. Ich zaangażowanie w pomoc innym oraz innowacyjne podejście do pracy społecznej czynią ich idealnymi kandydatami do tytułu Poznańskiego Wolontariusza Roku. Dajmy im szansę na zasłużone uznanie za to, co robią każdego dnia, zmieniając życie innych w sposób, który na zawsze pozostaje w sercach tych, którym pomogli.
|
Fundacja EVsport
|
Wolontariusze i wolontariuszki fundacji EVsport to zespół młodych i ambitnych osób. Nasze doświadczenie zdobywaliśmy podczas pracy na wydarzeniach zarówno rangi międzynarodowej jak i tych wspierających lokalną społeczność miasta Poznania. W fundacji EVsport jesteśmy po to, aby wykorzystać to, co już umiemy i przekazywać swoją wiedzę dalej. Jesteśmy zespołem kilkunastu osób, którego celem jest propagowanie idei wolontariatu ze szczególnym uwzględnieniem wolontariatu sportowego i aktywizacji sportowej, promowania wolontariatu oraz szerzenia wartości, które za nim stoją. Nasza działalność opiera się na wspieraniu wydarzeń sportowych i kulturalnych, podczas których łączymy ludzi w różnym wieku w celu budowania silnej społeczności lokalnej.
|
Zespół Wolontariacki Stowarzyszenia Lepszy Świat
|
Wolontariusze Stowarzyszenia Lepszy Świat już od 2007 roku realizują program wolontariatu edukacyjnego na rzecz poznańskiej młodzieży. Jego trzon polega na udzielaniu nieodpłatnych korepetycji dzieciom i młodzieży z poznańskich rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym. Zajęcia odbywają się w wymiarze indywidualnym. Każdy wolontariusz ma swojego ucznia, z którym nawiązuje wyjątkową relację - jest jego nauczycielem, mentorem i przyjacielem. Standardowy wymiar pracy wolontariackiej to 1 h w tygodniu na spotkanie plus czas potrzebny na przygotowanie merytoryczne. Część wolontariuszy poświęca jednak więcej czasu swojemu uczniowi, a niektórzy mają po kilku uczniów - nawet 3 w tym samym okresie. Nasi wolontariusze muszą wykazywać się aktualną wiedzą, adekwatną do potrzeb programowych. Posiadają szeroki wachlarz umiejętności miękkich, dzięki którym nawiązują relację z uczniami i mogą przekazywać im wiedzę. Cechuje ich duża wrażliwość, delikatność i empatia. Pracują w niełatwych warunkach, a ich zaangażowanie wymaga uważności i wyczucia. Świetnie się w tym odnajdują i robią wspaniałe rzeczy dla młodych mieszkańców naszego miasta.
|
Izabela Rybakowska, Ryszard Szymaniak, Maciej Matuszyński
|
Zgłoszone osoby to poznańscy okuliści, którzy nieprzerwanie od 2018 roku wyjeżdżają na misje do Afryki, aby nieść tam pomoc medyczną. Na miejscu operują osoby niewidome i przywracają im wzrok. Choć swoje działania kierują do potrzebujących w Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej i Tanzanii to rozsławiają Poznań w najdalszych zakątkach świata. Przez tak wiele lat zoperowali setki osób. Każdego roku poświęcają na to miesiąc swojego życia, biorą urlop i jadą w najodleglejsze miejsca na świecie. Na miejsce muszą zabrać cały potrzebny sprzęt i leki, operują do późnych godzin nocnych pomimo tropikalnych chorób i temperatur. ". Niezwykłe jest to, jak wielu ludzi uwierzyło w tą ideę, że można tam polecieć i po prostu takie zabiegi wykonywać. Przed nami kolejne wyprawy, ale najlepsze jest to, że uruchomiliśmy też operacje na miejscu przeprowadzane przez miejscowych lekarzy. Co dowodzi tylko i aż tego, że wszyscy razem mamy wielką moc.
|
Wolontariusze Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli
|
Grupa "Wolontariusze Muzeum Uzbrojenia" działa na rzecz wszystkich mieszkańców miasta, którym droga jest historia. Jest to zorganizowana społeczność osób, które podejmują działania na rzecz popularyzacji historii i kultury militarno-historycznej. Celem grupy jest szerzenie wiedzy i promowanie historii poprzez popularyzację wiedzy o szeroko pojętym - wyposażeniu wojsk. Wolontariusze pracują w bliskiej współpracy z zespołem muzealnym. Wykonują różnego rodzaju zadania, często nie zauważane i niedoceniane. Są to np. oprowadzanie grup zwiedzających, organizacja lub współorganizacja wydarzeń kulturalnych, udział w pracach konserwatorskich oraz przygotowanie wystaw i ekspozycji. Wolontariusze przybywają z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach, ale łączy ich miłość do historii oraz chęć pomocy w promowaniu kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki ich pracy Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli staje się bardziej dostępne i otwarte dla mieszkańców Poznania i turystów - również z całego świata.
|
Nets for UA
|
Nets for UA to społeczność ukraińskich wolontariuszy w Poznaniu, która od 8 kwietnia 2022 roku aktywnie zajmuje się ręcznym wyplataniem siatek maskujących na rzecz ukraińskich żołnierzy. Grupa została stworzona przez studenta Bohdana, który na ten moment miał 17 lat i powstała ona w odpowiedzi na wojnę w Ukrainie i stała się istotną częścią polsko-ukraińskiej współpracy wolontariackiej (i nie tylko - jak np. przyjazd artysty ze Szwecji, który razem z nami stworzył siatkę na wystawę o kamuflażu w Amsterdamie, czy dołączenie do plecenia siatek przez różne grupy narodowościowe). Wolontariusze regularnie organizują wydarzenia, podczas których lokalna społeczność może włączyć się w plecenie siatek, zbiórkę materiałów oraz inne formy wsparcia, takie jak charytatywny turniej piłkarski. Poprzez swoje konto na Instagramie (@nets.for.ua) grupa promuje swoją działalność, angażuje nowych uczestników i dzieli się rezultatami swojej pracy, takimi jak liczba przekazanych siatek na front. Nets for UA to dowód na to, że ukraińscy wolontariusze, przebywając za granicą, aktywnie działają na rzecz swojej ojczyzny, jednocześnie wzmacniając więzi z lokalnymi społecznościami w Polsce.
|
Stowarzyszenie CREO i ABSL Poland
|
Stowarzyszenie CREO zachęca do większej aktywności społecznej już od 20 lat. Poprzez swoje działania rozwija wolontariat w każdej grupie wiekowej - realizując programy edukacyjne w szkołach, prowadząc projekty dla organizacji, instytucji, czy firm, organizując wolontariat senioralny. Od marca tego roku są operatorem Poznańskiego Centrum Wolontariatu. Dzięki ich wsparciu i ciekawym szkoleniom setki wolontariuszy i wolontariuszek zaczęło pomagać potrzebującym, czerpiąc z tego ogromną satysfakcję i radość, zdobywając nowe umiejętności, wiedzę i doświadczenie. CREO wspiera także rozwój społeczeństwa obywatelskiego poprzez realizację programów edukacyjnych w szkołach, szkolimy i doradza w zakresie dostępności, starości, niepełnosprawności, wolontariatu, wspiera inne NGO, m.in. w zakresie regrantingu, realizujemy różne projekty, które są bliskie idei integracji i przełamywania barier. Co ważne, CREO mocno działa w obszarze rozwijania wolontariatu pracowniczego. Zespół stowarzyszenia współpracuje z wieloma firmami zachęcając wolontariuszy i wolontariuszki do społecznego zaangażowania. Beneficjentem ich działań są instytucje takie jak, np. domy pomocy społecznej. Partner Stowarzyszenia CREO - ABSL Poland zrzesza firmy zainteresowane rozwijaniem wolontariatu pracowniczego. Współdziałają razem z CREO przy różnych akcjach wolontariatu pracowniczego.
|
Grupa "Wspólnie POZmieniajmy"
|
Grupa Wspólnie POZmieniajmy to wspólna inicjatywa największych firm związanych Poznaniem oraz Stowarzyszenia Centrum PISOP, Fundacji NIWA i Urzędu Miasta Poznania. Grupa pokazuje w praktyce jak istotne jest partnerstwo na rzecz Celów Zrównoważonego Rozwoju, rozwija społeczną odpowiedzialność biznesu w odpowiedzi na potrzeby społeczne oraz inspiruje do tego inne firmy. Wspólnie buduje przestrzeń do edukowania, wymiany doświadczeń i uświadamiania w temacie CSR. Wspólnie POZmieniajmy to przede wszystkim ludzie którzy wierzą w siłę współpracy. Grupę tworzy 15 firm (Allegro, Amica, Aquanet, ENEA, Fiberhost, Franklin Templeton, Grupa MTP, INEA, Kompania Piwowarska, PEPCO, Unilever, VML, Volkswagen Poznań, Wavin, Żabka) a także Stowarzyszenie Centrum PISOP, Fundacją NIWA oraz Urząd Miasta Poznania. Grupa chętnie włącza się w różne akcje społeczne i edukacyjne, głównie związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu, wolontariatem pracowniczym oraz współpracą ngo i biznesem. Tworzona jest przez managerki i managerów CSR i osoby zajmujące się współpracą organizacji pozarządowych i biznesu. Pokazuje, że firmy zamiast konkurować, mogą współpracować i mieć jeszcze większy wpływ na swoje otoczenie. Wspólnie POZmieniajmy chce angażować się w tworzenie jeszcze piękniejszego Poznania. Firmy wchodzące w skład grupy realizują na co dzień programy wolontariatu pracowniczego umożliwiając swoim pracowniczkom i pracownikom wolontariat w ramach godzin pracy (średnio 8 godzin rocznie).
|
Klub aktywności osób starszych: Klub Starszaka
|
Klub Starszaka, prowadzony przez Stowarzyszenie CREO, od 2015 roku działa na rzecz seniorów z Poznania, oferując przestrzeń do aktywności społecznej oraz rozwijania międzypokoleniowych i wewnatrzgeneracyjnych relacji. Klub regularnie organizuje zajęcia edukacyjne i integracyjne, w których uczestniczy tygodniowo około 20-30 osób w okresie późnej dorosłości. Kluczowym elementem ich działalności wolontaryjnej jest rękodzieło - seniorzy tworzą prace artystyczne, takie jak szydełkowane koce, ozdoby czy kartki okolicznościowe, które następnie przekazują potrzebującym organizacjom, takim jak domy pomocy społecznej i szpitale. Dzięki temu seniorzy nie tylko rozwijają swoje umiejętności manualne, ale również wnoszą realny wkład w lokalną społeczność. Mieliśmy przyjemność zostać już zauważeni i otrzymać wyróżnienie w poprzedniej edycji Konkursu. Jesteśmy klubem zróżnicowanym pod względem wieku - najmłodsze osoby wchodzą w okres starości i są tuż po przejściu na emeryturę, najstarsza osoba ma ponad 90 lat. To ukazuje, jakim wspaniałym miejscem do integracji jest Klub, a także jak przez wolontariat można pięknie aktywizować i wzmacniać inkluzję społeczną osób starszych.
|
Happy2Help
|
Happy2Help to trzy uczennice trzeciej klasy 2 Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. Działają drugi rok, odwiedziły wiele placówek Powiatu Poznańskiego, w których edukowały ludzi w różnym wieku. Celem ich projektu jest edukacja na temat pierwszej pomocy zarówno przedmedycznej jak i psychologicznej. Ich mottem jest "nie bój się pomagać", ponieważ głęboko wierzą, że każdy może pomóc drugiej osobie, niezależnie od tego ile ma lat. Działania zespoły rozpoczęły się uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu pierwszej pomocy przedmedycznej, który umożliwił dziewczynom jak najlepsze przekazanie wiedzy innym. Skupiają się na szerzeniu wiedzy wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych i seniorów. Uwzględniają tematy takie jak cukrzyca, depresja, ataki paniki, żałoba, zaburzenia odżywiania, empatia i wiele innych. Chcą by ich projekt był wszechstronny, dlatego też przeprowadzają wywiady z profesjonalistami z różnych dziedzin psychologii oraz medycyny. Wywiady udostępniają na swoich mediach społecznościowych, dzieląc się wiedzą z większym gronem odbiorców.
|
Grupa projektowa Bieg Motyli
|
Grupa projektowa Bieg Motyli to 10 wolontariuszy z IX Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, którzy podjęli się organizacji VII edycji charytatywnego Biegu Motyli na rzecz Hospicjum Palium. Działania podejmowali we współpracy z Polskim Towarzystwem Opieki Paliatywnej Oddział w Poznaniu, które na co dzień wspiera hospicjum oraz pod nadzorem dwóch nauczycielek ze szkoły.
|
Duszpasterstwo Akademickie Plus
|
Członkowie Duszpasterstwa Akademickiego Plus to grupa młodych pełnych pasji ludzi, którzy z własnej inicjatywy angażują się w pomoc naszego ośrodka. Regularnie organizują dla dzieci warsztaty, wycieczki, zajęcie sportowe, budując z nimi prawdziwe i serdeczne relacje. Ich obecność w ośrodku wnosi radość, wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. W każdym z nich dostrzegamy miłość Boga, a ich zaangażowanie wprawia, że dzieci czują się zaopiekowane i kochane. Dzięki nim nasz ośrodek tętni życiem i dobrem, które zmienia serca wszystkich wokół.
|
Centrum Stowarzyszenie PISOP, Grupa Żabka
|
Poznańska Akademia Wolontariatu Pracowniczego powstała przy współpracy zespołu złożonego z przedstawicieli NGO i biznesu, przy współfinansowaniu Urzędu Miasta Poznania. III sektor reprezentuje Stowarzyszenie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich PISOP, jako pomysłodawca projektu i wsparcie merytoryczne wydarzenia. Centrum PISOP na co dzień podejmuje działania na rzecz rozwoju aktywności obywatelskiej. Wspiera organizacje społeczne w realizacji wolontariatu pracowniczego, prowadzi szkolenia, diagnozuje potrzeby pracowników pod kątem działań społecznych firmy i łączy biznes z organizacjami pozarządowymi. Przedstawicielem biznesu jest natomiast Grupa Żabka, czyli kompleksowy ekosystem convenience, którego celem jest upraszczanie ludziom życia. Żabka towarzyszy swoim klientom w każdym momencie dnia, uwalniając ich czas poprzez możliwość szybkich zakupów spożywczych, ciepłego posiłku w drodze, wygodnego nadania paczki, wypłaty gotówki, czy skorzystania z dietetycznego cateringu. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Wspólnie z ponad 9 000 franczyzobiorcami od 1998 roku wspiera polską gospodarkę oraz lokalne społeczności. Rozwija przedsiębiorczość, promuje zrównoważony rozwój, utrzymuje ponad 63 000 miejsc pracy w polskiej gospodarce. Wspiera również lokalne działania, a swoją strategię CSR oparła na 3 filarach: dobre sąsiedztwo, równe szanse i dobrostan.
|
Marharyta Рuhachenko
|
Bycie wolontariuszem we własnym domu podczas normalnego życia jest zaszczytem, ale bycie wolontariuszem, kiedy sama jesteś uchodźczynią, twój mąż jest na froncie, a ty jesteś sama z dziećmi w obcym kraju, to już wyższy poziom. Po referendum w 2014 roku Margarita Puhaczenko https://www.facebook.com/margarita.simone/ opuściła rodzinny Krym, rozpoczynając tułaczkę, aż w 2018 roku osiedliła się we Lwowie i rozpoczęła swoją drogę wolontariatu. Matka dwóch córek i żona ukraińskiego żołnierza, poświęca swoją działalność wolontariacką sztuce i organizacji wydarzeń zbierających środki na wsparcie Ukrainy już w Poznaniu po inwazji w 2022 roku. Artystka, historyk sztuki, fotografka, autorka bajek o emigracji (2 bajki znalazły się w antologii ''Nowe Polskie Baśnie'' w 2024 roku), kuratorka projektu ''Sieć ochronna'' (wystawionego w 2023 roku na narodowej wystawie kanadyjskiej jako ukraiński projekt z Poznania), performerka i założycielka wolontariackiego stowarzyszenia Art Cluster, które powstało w pierwszych dniach jej pobytu w Polsce, gdzie pomagała w magazynach. Zauważając dużą liczbę zagubionych dzieci, zaczęła prowadzić zajęcia plastyczne na Uniwersytecie im. Abakanowicz oraz wykłady na temat sztuki ukraińskiej dla ukraińskich studentów. Wszystkie projekty Margo są związane z adaptacją ukraińskich uchodźców i integracją, przede wszystkim dzieci, ze społecznością Poznania. Doświadczenie życia na emigracji pokazało, jak trudne to jest, zwłaszcza dla tych, którzy uciekli z powodu wojny.
|
Sebastian Staśkiewicz
|
Przyrodnik, ichtiolog, ekolog Twórca filmowy i dziecięcy edukator: - ekologiczny / pro zdrowotny / motywacyjny. Fundator i organizator działań fundacji Ratuj Ryby. Twórca ekologicznych ścieżek edukacyjnych dla szkół. Pomysłodawca i realizator 800 działań ekologicznych w ostatnich 10 latach.
|
Karolina Kasprzak
|
Nominowana do nagrody Wolontariusza Roku osoba jest niezwykle zaangażowaną i wszechstronną działaczką, która od stycznia 2018 roku pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego miesięcznika ''Filantrop Naszych Czasów''. Magazyn ten, wydawany przez Fundację Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ''Filantrop''; w Poznaniu, odgrywa ważną rolę w promowaniu filantropii i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Jej zaangażowanie zawodowe jest ściśle związane z pracą na rzecz osób potrzebujących, co odzwierciedla się także w jej działalności wolontariackiej. Od marca 2024 roku nominowana aktywnie współpracuje ze Stowarzyszeniem CREO, gdzie wspiera różnorodne inicjatywy społeczne. Jest także członkinią międzynarodowej organizacji IPMA Polska (International Project Management Association Polska), Polskiego Towarzystwa TurystycznoKrajoznawczego oraz Polskiego Towarzystwa Dysleksji. To szerokie zaangażowanie w różnorodne organizacje pokazuje, że jej działania wykraczają poza jedną dziedzinę, a jej pasje związane są z zarządzaniem projektami, turystyką oraz wsparciem osób z dysleksją. Nominowana wyróżnia się głęboką empatią oraz otwartością na potrzeby innych. Jej działania koncentrują się na problematyce rehabilitacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami oraz na aktywizacji osób starszych. W relacjach z wolontariuszami, współpracownikami i beneficjentami, jest osobą serdeczną, pełną zrozumienia i chęci niesienia pomocy. Zawsze podkreśla znaczenie współpracy i dialogu, co sprawia, że potrafi budować trwałe, pozytywne relacje, a także tworzyć przyjazną atmosferę pracy. W działalności wolontariackiej kieruje się wartościami, takimi jak solidarność, odpowiedzialność społeczna oraz równość. Szczególnie bliska jest jej idea wsparcia tych, którzy sami nie są w stanie walczyć o swoje prawa i możliwości. Jej postawa pokazuje, że każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń, zasługuje na szansę rozwoju i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Co najbardziej cenię w tej nominowanej wolontariuszce, to jej nieustająca determinacja w dążeniu do poprawy życia innych. Jest to osoba, która nie tylko angażuje się w działania na rzecz innych, ale także inspiruje swoim przykładem. Jej otwartość, zaangażowanie i umiejętność dostrzegania potrzeb innych sprawiają, że jest wzorem do naśladowania zarówno w swojej pracy zawodowej, jak i w działalności wolontariackiej.
|
Hubert Piechocki
|
Nasz kandydat to osoba niezwykle wszechstronna i pełna pasji, której codzienna praca związana jest z pracą ze słowem. Jego umiejętności językowe i literackie sprawiają, że w ramach wolontariatu chętnie angażuje się w działania związane z pisaniem, redagowaniem oraz doradzaniem w zakresie tworzenia tekstów. Jest to osoba, która z łatwością potrafi dostrzec błędy, a także pomóc innym w wyrażeniu myśli w sposób bardziej klarowny i zrozumiały. Jego wsparcie w tej dziedzinie jest nieocenione, szczególnie w sytuacjach wymagających precyzji językowej i kreatywności. Jednak to nie wszystko. Kandydat wykazuje się także ogromną gotowością do podejmowania różnorodnych zadań w ramach wolontariatu. Jest otwarty na działania doraźne, zawsze chętny do pomocy w każdej formie - od organizacyjnych obowiązków takich jak przenoszenie rzeczy, zbieranie funduszy, po obecność na wydarzeniach, gdzie z radością wspiera organizację stojąc przy stoisku. Kandydat jest osobą, która nie boi się wziąć na siebie również bardziej fizycznych obowiązków, jak i zaoferować swoją empatię oraz obecność, kiedy po prostu trzeba z kimś porozmawiać lub pobyć. Jego szerokie zainteresowania - od literatury, filmów i seriali, przez gry planszowe, muzykę, aż po miłość do przyrody i gotowania - sprawiają, że potrafi odnaleźć wspólny język z osobami w różnym wieku i o różnorodnych zainteresowaniach. Jest to człowiek, który chętnie dzieli się swoimi pasjami, inspirując innych do rozwijania swoich własnych zainteresowań i umiejętności. Dzięki temu jego obecność w zespole wolontariackim staje się nie tylko wsparciem, ale także źródłem pozytywnej energii i motywacji dla innych. Charakterystyczne dla kandydata cechy to przede wszystkim otwartość, elastyczność oraz empatia. Z łatwością nawiązuje relacje z innymi wolontariuszami, współpracownikami i beneficjentami działań organizacji. Potrafi dostosować się do każdej sytuacji, zawsze z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Jest także niezwykle cierpliwy, co sprawia, że jest idealnym towarzyszem w sytuacjach wymagających spokoju i zrozumienia. Najważniejsze wartości, które przyświecają naszemu kandydatowi w działalności wolontariackiej, to przede wszystkim wsparcie innych i niesienie pomocy tam, gdzie jest to potrzebne. Jest osobą, która wierzy, że każda, nawet najmniejsza akcja może przynieść pozytywne zmiany. Jego altruizm i zaangażowanie są napędzane chęcią współpracy i dzielenia się swoimi zasobami - zarówno umiejętnościami, jak i czasem. Co najbardziej cenimy w tym wolontariuszu? Przede wszystkim jego niezwykłą wszechstronność oraz gotowość do podejmowania się różnych zadań. Jest to osoba, na którą zawsze można liczyć, niezależnie od tego, czy trzeba napisać ważny tekst, czy po prostu spędzić czas z osobami potrzebującymi rozmowy. Jego ciepło, życzliwość i otwartość na potrzeby innych czynią go nieocenionym członkiem każdej inicjatywy, w której bierze udział.
|
Przemek Malinowski
|
Przemek jest osobą uśmiechniętą i niezwykle uczynną. Lubi podejmować nowe wyzwania i jest nieustępliwy w ich realizacji. Zawodowo zajmuje się obsługą maszyn takich jak tokarki czy frezarki. Ale tak naprawdę w życiu codziennym niewiele maszyn skrywa przed nim swoje tajemnice. Lubi wędkowanie i czas spędzony na łonie natury z rodziną. Dusza towarzystwa ale nie publicznie. Najczęściej to aktywny słuchacz i czujny obserwator. Jest bohaterem społeczności lokalnej, który zamiast peleryny ma młotek, wkrętarkę i suwmiarkę. Prezes fundacji Młyn Wsparcia chociaż nie przepada za nazwą swojego stanowiska, które godnie reprezentuje.
|
Agnieszka Kubicka
|
Agnieszka Kubicka - działaczka społeczna, edukatorka, współzałożycielka i Prezeska Fundacji Wózkowicze, członkini zespołu opracowującego standardy dostępności dla osób niepełnosprawnych Miasta Poznania przy Urzędzie Miasta Poznania. Od urodzenia choruje na SMA-Rdzeniowy Zanik Mięśni, jest to choroba postępująca. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla firm, urzędów i szkół z empatii i savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych. Inspiruje ludzi, by doceniali swoje życie i brali za nie pełną odpowiedzialność. Od wielu lat ''przełamuje bariery''; pokazując, że, pomimo niepełnosprawności, można działać na wielu płaszczyznach życia i być aktywnym oraz szczęśliwym. Jej marzeniem jest, aby osoby niepełnosprawne były pełnowartościowymi członkami społeczności, by pytano je o zdanie w kwestiach, które ich dotyczą i by to zdanie było brane pod uwagę.
|
Liliana Skrycka-Gryc
|
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu w III Liceum Ogólnokształcącym im. św. Jana Kantego w Poznaniu. Koło powstało 1 września 2023 roku z inicjatywy Pani Dyrektor - Katarzyny Kordus. Nauczycielem Liceum od 1999 roku. W pracy wolontariackiej wykorzystuje doświadczenia nabyte podczas kilkunastu lat przewodniczenia Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej, obserwacji pracy Poznańskiego Chóru Chłopięcego Jerzego Kurczewskiego oraz uczestnictwa w regatach żeglarskich. Te różne doświadczenia dają jej podstawy do współtworzenia rzeczy innych niż to, co robi na co dzień, czyli uczenie.
|
Yahor Dzehtsiarou
|
Yahor Dzehtsiarou jest absolwentem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna; ze specjalizacją Reklama i promocja. Ukończył także kurs Partycypacja obywatelska w praktyce, w ramach którego realizował projekty na rzecz zwiększenia zaangażowania mieszkańców w sprawy lokalne. Współpracował z Fundacją Czas Kobiet nad projektem mającym na celu przeciwdziałanie przemocy w przestrzeni publicznej. Jest również realizatorem i menedżerem projektu Lichtar, który wspiera białoruskich studentów zmuszonych do opuszczenia kraju z powodu represji politycznych. Wspólnie z Białoruskim Domem w Warszawie realizował projekty zwalczające propagandę i fałszywe narracje. Obecnie realizuje projekt w ramach akceleratora kampanii publicznych, który skierowany jest do społeczności białoruskiej. Projekt ten ma na celu aktywizację obywatelską i angażowanie tej społeczności w działania na rzecz organizacji pozarządowych. Na co dzień związany ze Stowarzyszeniem Centrum PISOP.
|