Zasiej Dobro - Poznański Targ Dobra 2021 za nami

19 września Miasto Poznań po raz jedenasty świętowało Dzień Organizacji Pozarządowych, łącząc go z Targami Ekonomii Społecznej. Tym razem zorganizowany został "Poznański Targ Dobra - Zasiej Dobro". Wydarzenie było zwieńczeniem tygodnia, podczas którego organizacje społeczne prezentowały mieszkańcom swoją działalność.

grafika ilustrująca - grafika artykułu
grafika ilustrująca

W niedzielę 19 września, wspólnie z przedstawicielkami i przedstawicielami 70 organizacji społecznych działających na terenie Poznania, teren Starego Zoo zamienił się w wyjątkową przestrzeń wystawową. W siedmiu tematycznych strefach (równości, zdrowia, środowiska, kultury, edukacji, aktywności społecznej i sportu) czekały atrakcje skierowane do wszystkich grup wiekowych. Mieszkańcy mogli wziąć udział m.in. w: warsztatach i spacerach przyrodniczych, grze miejskiej, nauczyć się jak poprawnie serwisować rower, skorzystać z porad prawnych i poradnictwa zawodowego, usiąść za kierownicą symulatora dachowania, przećwiczyć pierwszą pomoc, zagrać w zapomniane gry czy nauczyć się podstaw esperanto. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na mieszkańców w Starym Zoo. Jednak najważniejszą rzeczą, jaką mieli do pokazania uczestniczki i uczestnicy Targu, było dobro, które często jest podstawą działalności pozarządowej. Osoby tworzące trzeci sektor w Poznaniu każdego dnia udowadniają, że łączenie pasji ze społecznym działaniem dają w konsekwencji dobro, którym można obdarować innych.

Podczas Targu Dobra odbył się również kiermasz społeczny pod hasłem "dobro-branie", którego celem było promowanie zakupu rzeczy i korzystania z usług z uwzględnieniem tego, przez kogo są wykonywane. W strefie kiermaszowej każdy chętny mógł zobaczyć co wytwarzają podmioty społecznie zaangażowane, takie jak spółdzielnie socjalne czy warsztaty terapii zajęciowej. Zysk ze sprzedaży produktów przełoży się na utrzymanie miejsc pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, rehabilitację i wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, a także na realizację działań społecznych na terenie Poznania.

Ten dzień stał się świętem trzeciego sektora w Poznaniu i okazją do promocji działalności społecznej w mieście. Dziękujemy wszystkim za udział i już teraz zapraszamy organizacje na kolejną edycję. Wspólnie postaramy się zasiać jeszcze więcej dobra.  

MK

sieci społecznościowe