Maturzyści rozpoczęli egzaminy

Około 8 tys. poznańskich maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości. W poniedziałek sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. W stolicy Wielkopolski wszystko przebiegło bez poważniejszych zakłóceń. Tematami, z jakimi musieli się zmierzyć absolwenci liceów i techników były elementy fantastyczne w "Weselu" Stanisława Wyspiańskiego oraz analiza wiersza "Daremne" Anny Kamieńskiej. Jutro egzamin z matematyki. 

Około 8 tys. poznańskich maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości - grafika artykułu
Około 8 tys. poznańskich maturzystów przystąpiło do egzaminu dojrzałości

Na tegorocznych maturzystów czekało sporo zmian. Z powodu pandemii egzaminy rozpoczęły się z około miesięcznym opóźnieniem. Zrezygnowano także z części ustnej. Absolwenci liceów i techników sprawdzą swoją wiedzę wyłącznie w sposób pisemny (wyjątkiem są osoby, które potrzebują wyników matur ustnych w postępowaniu rekrutacyjnym na zagraniczne uczelnie wyższe). 

Pierwszego dnia egzaminów maturzyści sprawdzili swoją wiedzę z języka polskiego. Tradycyjnie musieli zmierzyć się z pytaniami otwartymi, zamkniętymi oraz dłuższą wypowiedzią pisemną. W przypadku tej ostatniej temat brzmiał: "Jaki wpływ na przesłanie utworu ma wprowadzenie elementów fantastyki? Odwołaj się do fragmentów "Wesela" Wyspiańskiego i wybranych dzieł kultury". Osoby, które wolą poezję, mogły wybrać w zamian analizę wiersza Anny Kamieńskiej pt. "Daremne".  

Dyrektorzy poznańskich szkół średnich dołożyli wszelkich starań, by przeprowadzić matury możliwie jak najbardziej bezpiecznie. Placówki wyposażono w środki do dezynfekcji - w tym dozowniki, z których mógł skorzystać każdy uczeń. W liceach i technikach, w których odbywają się egzaminy, zadbano o odpowiednie rozstawienie ławek (pomiędzy zdającymi musi być zachowany 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku) oraz dezynfekcję pomieszczeń i przedmiotów. O wielu zasadach muszą pamiętać także maturzyści - chodzi m.in. o zakrywanie nosa i ust, zachowywaniu odstępów, wyposażenie się we własne przybory i nie wnoszenie do budynku zbędnych rzeczy, np. maskotek na szczęście.

We wtorek absolwenci liceów i techników przystąpią do egzaminu z matematyki. Matury potrwają trzy tygodnie - do 26 czerwca. 

Termin dodatkowy egzaminów zaplanowano na 8 - 14 lipca. Wyniki matur mają być znane 11 sierpnia. Osoby, którym powinęła się noga będą mogły przystąpić do poprawki - egzamin odbędzie się 8 września, a jego wyniki ogłoszone zostaną do 30 września. 

AJ