Jak korzystać?

Twórcy mapy dokadają wszelkich starań, aby usługa była intuicyjna, a nawigacja i narzędzia odpowiadały powszechnym standardom przyętym w internecie.

Podstawowe narzędzia internetowego planu Poznania obejmują:

Górne menu - zawiera (od lewej) przejście do strony głównej poznan.pl, przejście do strony tytułowej planu, informację o aktualnie wyświetlanej warstwie tematycznej, katalog usług przygotowanych w oparciu o plan miasta lub wykorzystujących jego warstwy tematyczne.

Wyszukiwarkę adresów i ulic  (prawa część górnego menu) - system podpowiada prawidłową nazwę ulicy (podpowiadanie nazwy i adresu uruchamia się automatycznie po wpisaniu 4 znaków), zgodną z referencyjnym słownikiem ulic i adresów prowadzonych przez ZGKiM Geopoz. Po odnalezieniu punktu adresowego wyświetlane są podstawowe informacje, m.in. właściwy kod pocztowy, obwód i lokal wyborczy obejmujący ten punkt adresowy, obwody szkolne, samorząd lokalny oraz parafia. Informacje są połączone linkami z merytorycznymi warstwami tematycznymi lub obiektami bazy danych.

Prostokątny przybornik (po prawej stronie obszaru mapy) - w zależności od wybranej warstwy tematycznej zawiera panel z podstawowymi podkładami do wyświetlania informacji, panel z dodatkowymi warstwami/informacjami dostępnymi w ramach właśnie wyświetlanej warstwy tematycznej, panel z obiektami wyświetlanymi w ramach wybranej warstwy tematycznej i informacjami o dodatkowych usługach warstwy