Ambasador Japonii w Poznaniu

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przyjął w urzędzie miasta Akio Miyajimę, ambasadora Japonii. To pierwsza wizyta dyplomaty w stolicy Wielkopolski. 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i ambasador Japonii stoją obok siebie, pozując do zdjęcia - grafika artykułu
Akio Miyajima jest ambasadorem Japonii w Polsce od września 2020 r.

Akio Miyajima zaczął pełnić misję dyplomatyczną w Polsce we wrześniu 2020 r. - wcześniej był ambasadorem Japonii w Turcji. Razem z nim do Poznania przyjechała Tae Sato-Takita, druga sekretarz ambasady.

- Dziękuję za przyjęcie, to moja pierwsza, ale mam nadzieję, że nie ostatnia wizyta w Poznaniu -  mówił ambasador. - To piękne miasto, które chciałbym lepiej poznać. 

Podczas spotkania rozmawiano o możliwościach współpracy, gospodarczej i kulturalnej Poznania oraz japońskich miast. Mowa była także o obecnej sytuacji politycznej w Polsce oraz o pandemii.

- Poznań był pierwszym miastem w Polsce, które podczas pierwszej fali pandemii zdecydowało się zamknąć szkoły - mówił Jacek Jaśkowiak. - Obecnie jesteśmy w pierwszej trójce dużych miast o najwyższym wskaźniku wyszczepienia. Niestety nie we wszystkich regionach szczepienia idą tak dobrze, dlatego liczba zakażeń w Polsce znowu rośnie.

Poznań od 2016 roku współpracuje z japońskim miastem Takasaki, liczącym około 370 tysięcy mieszkańców i położonym w środkowej części wyspy Honsiu. To znany ośrodek przemysłowy, ważny węzeł transportowy, miasto uniwersyteckie i prężne centrum życia kulturalnego. 

Już w 2017 r. stolicę Wielkopolski odwiedził Kimiyasu Hyodo, wicemer Takasaki oraz Yoshihisa Sakasegawa, przewodniczący tamtejszej Rady Miasta. Przedstawiciele Urzędu Miasta Takasaki przyjeżdżali do Poznania, by wymienić doświadczenia, a biegacze z tej japońskiej miejscowości brali udział w 18. PKO Poznań Maratonie. 

Japonia jest też jednym z największych partnerów biznesowych w Polsce. W Poznaniu zlokalizowane są m.in. siedziby inwestorów takich jak Grupa Bridgestone (Bridgestone Corporation ma siedzibę w Kyobashi, Tokio), która uznaje poznańską fabrykę za strategiczny zakład w Europie. Koncern zainwestował w rozbudowę zakładu w stolicy Wielkopolski ok. 2,1 mld zł, a kolejne 700 mln zł zaplanowane jest na inwestycje do 2022 r. Fabryka w Poznaniu, która w 1998 roku zaczynała z 26 pracownikami, dziś zatrudnia ich ponad  2000. W 2011 r. Bridgestone otworzył też centrum finansowo-księgowe dla swoich spółek w Europie. Obecnie zatrudnia ono 200 pracowników i zasila grono firm, które reprezentują sektor BPO/SSC. W styczniu 2019 otwarto również magazyn opon. 

Wśród japońskich inwestorów w naszym mieście jest także Transcosmos, który rozpoczął działalność w Poznaniu w 2018 r., na Franowie, Itelligence NTT dATA oraz Sumika Polymer Compounds Europe - w podpoznańskich Plewiskach.

AW

sieci społecznościowe