Współpraca z Brandenburgią - cztery owocne lata

Po czterech latach współpracy Miasta Poznań z Krajem Związkowym Brandenburgia nadszedł czas na pierwsze podsumowania. Z tej okazji do stolicy Wielkopolski przyjechał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu. W urzędzie miasta przyjął go Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, odbiera przed Biblioboxx książkę od Heinera Klempa, przedstawiciela Landtagu - grafika artykułu
Poznań podsumowuje 4 lata współpracy z Brandenburgią

Uroczyste spotkanie rozpoczęło się przy BiblioboXX (BücherboXX) - mobilnej polsko-niemieckiej bibliotece, która w styczniu została otwarta przy ulicy Za Bramką, w pobliżu budynku urzędu miasta. Był to wynik współpracy pomiędzy Poznaniem a Berlinem, realizowanej przez Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej, w ramach inicjatywy  "Partnerstwo Odry". W czwartek (6 sierpnia) książki do biblioteki przekazali przedstawiciele Brandenburgii. 

Następnie w Sali Białej urzędu miasta podsumowano cztery lata wspólnych projektów Poznania i Brandenburgii. 

- Współpraca na poziomie regionów i miast jest bardzo ważna - mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. -  Nic nie pozwala przekraczać granic lepiej niż sztuka. Dlatego chciałbym wspólnie z partnerami z Niemiec i Ukrainy stworzyć festiwal, który łączyłby kultury polską, niemiecką oraz ukraińską. Wierzę, że uda nam się takie wydarzenie zorganizować. 

Goście z Niemiec nawiązali do obecnej sytuacji epidemiologicznej:

- Wspólne działanie miast w czasie pandemii nie jest prostym zadaniem - podkreślał Heiner Klemp, przedstawiciel Landtagu, rzecznik ds. polityki gospodarczej, komunalnej, europolityki. -. Po doświadczeniu koronawirusa wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są otwarte granice. Dlatego bardzo cieszę się, że możemy gościć dziś w Poznaniu.

Współpraca Poznania z Brandenburgią

W roku 2016 Kraj Związkowy Brandenburgia w celu wzmocnienia kontaktów polsko-niemieckich powołał Pełnomocnika ds. Partnerstwa Kraju Związkowego  Brandenburgia na Wielkopolskę. Otwarte zostały dwa biura, w tym jedno w Poznaniu, w Centrum Kultury ZAMEK. Od tego czasu intensywna współpraca Dariusa Müllera i Magdaleny Antoniewicz - osób odpowiedzialnych w Brandenburgii i Wielkopolsce za wspieranie partnerstw w obszarach administracji, społeczeństwa obywatelskiego i kultury - przyczyniła się do zrealizowania wielu projektów, wystaw, koncertów oraz partnerstw polsko-niemieckich w Poznaniu. 

Jednym z nich była wystawa niemieckiej artystki Klaudii Dietewich "50 miast, 50 śladów- sztuka dla pokoju", realizowana przez Miasto Poznań we współpracy z Zamkiem Trebnitz - Pełnomocnikiem ds. Partnerstwa Kraju Związkowego Brandenburgia na Wielkopolskę, Forum Kultur i Polską Akademię Rozwoju. Przedstawione fotografie z 50 miast ukazywały ich różnorodność i piękno; wyrażały też sprzeciw używaniu broni atomowej. Klaudia Dietewich podczas pobytu w Poznaniu odnalazła "znak pokoju", który utrwaliła w postaci obrazu. W czwartek po południu jej dzieło zostało przekazane na ręce prezydenta Poznania. 

AW

sieci społecznościowe