Jak dotrzeć do kładki w Owińskach?

Powstała interaktywna mapa, która ułatwi dojazd do kładki nad Wartą, łączącej Owińska z Poznaniem. Zaznaczono na niej m.in. ciekawe miejsca oraz rodzaj nawierzchni na danym obszarze. Naniesion zostały również zdjęcia z trasy.

Kładka w Owińskach - grafika artykułu
Otwarta pod koniec lipca kładka w Owińskach stała się szybko atrakcją turystyczną, do której można dojść lub dojechać rowerem od strony Poznania

Pod koniec lipca otwarta została kładka przez Wartę na wysokości zespołu poklasztornego cysterek w Owińskach. Po drugiej stronie rzeki zejście usytuowano na pograniczu Poznania i Suchego Lasu. Kładka pieszo-rowerowa połączyła więc trzy gminy i stała się kolejnym ważnym punktem rekreacyjno-turystycznym dla mieszkańców Poznania i sąsiedniej gminy Czerwonak. 

Aplikacja prezentuje proponowane trasy piesze lub rowerowe do kładki w Owińskach od strony Poznania. Daje ona również możliwość: pobrania śladów GPS dla proponowanych tras, zorientowania się w warunkach terenowych panujących na szlakach oraz występujących w okolicy miejscach wartych zobaczenia.

Mapa została przygotowana jako aplikacja przeglądarkowa dla komputerów desktop i tabletów, ale można z niej z powodzeniem korzystać na urządzeniach mobilnych takich jak tablety i smartfony. 

Mapa zawiera następujące warstwy:

  • oznaczenie tras dojazdowych - po kliknięciu w wybraną trasę otrzymujemy informację o jej długości i szacowanym czasie przejazdu,
  • możliwość ściągnięcia trasy w formacie.gpx, który umożliwia wczytanie śladu trasy do urządzenia mobilnego,
  • zdjęcia z tras - dzięki którym można zobaczyć wizualizację szlaku,
  • ciekawe miejsca - propozycja lokalizacji, które warto odwiedzić,
  • rodzaj nawierzchni - po włączeniu tej warstwy użytkownik otrzymuje informacje na temat nawierzchni na danej trasie.

Mapa interaktywna pozwala również na określenie, za pomocą technologii GPS,  lokalizacji użytkowania. 

Mapa jest dostępna na stronie poznan.pl. Klikając na daną trasę można pobrać pliki tras na urządzenie obsługujące gpx. 

Kładka atrakcją turystyczną

Atrakcją kładki jest wieża z dwiema platformami widokowymi na wysokościach 12 i ponad 20 metrów. Dzięki nim można podziwiać Wartę z poziomu koron drzew. Część mostowa składa się z trzech przęseł o konstrukcji podwieszonej z betonowym mostem o długości 133,7 m. Wraz z wjazdami po obu brzegach ma ok. 200 metrów i jest na tyle szeroka, że mogą z niej jednocześnie korzystać piesi i rowerzyści..

Po stronie gminy Czerwonak kładka jest "bramą" do Puszczy Zielonki i jej sąsiednich atrakcji: kąpieliska Akwen Tropicana, malowniczych zbiorników pożwirowych, unikatowego Parku Orientacji Przestrzennej i Biblioteki Zapachów oraz do zabudowań pocysterskich. Z zejścia po stronie Owińsk do wieży na Dziewiczej Górze jest około 6 kilometrów. Kładka jest też naturalnym przedłużeniem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego na zachodnim brzegu Warty i szlaków rowerowych po stronie wschodniej (np. Cysterski Szlak Rowerowy, Szlak Kościołów Drewnianych).

Na zachodnim brzegu można do niej dojechać lub dojść od strony Radojewa ul. Piołunową lub przedłużeniem ul. Nadwarciańskiej jadąc z Naramowic. Z końcowego przystanku tramwajowego przy ul. Błażeja do wejścia na kładkę jest ok. 7 kilometrów, natomiast z pętli Radojewo to tylko 2 km.