Retroweriada: 10. Jubileuszowy Zlot Kolekcjonerów Zabytkowych Rowerów

Zapraszamy na wyjątkową podróż przez dzieje roweru podczas Retroweriady - jubileuszowego, 10. zlotu miłośników i kolekcjonerów zabytkowych rowerów. Wydarzenie, organizowane pod patronatem Automobilklubu Wielkopolski, odbędzie się 9 czerwca 2024 roku w okolicach Motelu Strzeszynek.

Plakat reklamujący 10 edycję zlotu młośników retro-rowerów. - grafika artykułu
X. Retroweriada odbędzie się 9 czerwca nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Serdecznie zapraszamy na wyjątkową podróż przez dzieje roweru podczas Retroweriady - jubileuszowego, 10. zlotu miłośników i kolekcjonerów zabytkowych rowerów. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Automobilklubu Wielkopolski.

Uczestnicy będą mieli okazję podzielić się swoją wiedzą, prezentować nowe eksponaty oraz udane renowacje. Organizatorzy spotkania pragną ukazać fascynującą historię roweru, od maszyny biegowej do współczesnego roweru na pedały. Rower odegrał kluczową rolę w rozwoju motoryzacji, wprowadzając m.in. opony pneumatyczne, oświetlenie oraz napęd, a także innowacje w konstrukcji kół i podwozia.

W Poznaniu i Wielkopolsce rowery przyczyniły się do zwiększenia mobilności mieszkańców wsi i małych miasteczek, umożliwiając łatwiejsze poruszanie się urzędnikom, robotnikom i drobnym kupcom. Retroweriada ma na celu przybliżenie historii tego niezwykłego środka transportu, od pierwszych modeli, po współczesne rowery.

Zapraszamy do obejrzenia rowerów z czasów Sanacji - zarówno polskiej, jak i zagranicznej produkcji. Nie zabraknie także rowerów z okresu PRL-u, które zyskują na popularności. Dla entuzjastów majsterkowania, organizatorzy przygotowali giełdę części do zabytkowych rowerów oraz możliwość wymiany materiałów i pamiątek.

Najmłodsi będą mogli przejechać się autkami na pedały, a starsi uczestnicy spróbują jazdy na ciekawych, zabytkowych rowerach. Uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje stroje i rowery w ruchu podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim. Będą również konkursy wiedzy rowerowej oraz zawody kolarskie z atrakcyjnymi nagrodami!

Na scenie pojawi się zespół muzyczny "Gentle Swing", który umili czas energetycznymi dźwiękami na żywo, tworząc niepowtarzalną atmosferę wydarzenia. Nadchodząca Retroweriada będzie niezapomnianym połączeniem historii, pasji, emocji i muzyki.

Wydarzenie odbędzie się 9 czerwca 2024 roku o godzinie 9:00 w okolicach Motelu Strzeszynek.

Regulamin wydarzenia i formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej: X Ogólnopolski Zjazd... (aw.poznan.pl).