Koncerty, spektakle, potańcówki, gry, opowieści o poznańskich legendach - to wszystko czekać będzie w weekend na Świętym Marcinie. Reprezentacyjna ulica Poznania na dwa dni zmieni się w deptak pełen atrakcji. 

Młodzi ludzie pamiętają o ofiarach Poznańskiego Czerwca "56. Wspólnie z przedstawicielami organizacji kombatanckich, Miasta Poznania i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, spotkali się na cmentarzu przy ul. Bluszczowej, by oddać hołd spoczywającym tam bohaterom robotniczego zrywu. Młodzieży towarzyszył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Młodzi miłośnicy szpiegowskich klimatów mogą odwiedzić Centrum Szyfrów Enigma i poznać niezwykły świat kryptologii. Instytucję na jeden dzień przejmą licealiści. Uczestnicy zabawy będą mogli nie tylko zwiedzić ekspozycję z przewodnikiem, ale też wziąć udział w grze terenowej. 

Wkrótce rozpocznie się pierwszy etap budowy układu komunikacyjnego w rejonie ul. Radojewo. To inwestycja, która poprawi komfort pieszych i pasażerów autobusów na północy Poznania. W związku z tym od środy, 12 czerwca w okolicy skrzyżowania ul. Franciszka Jaśkowiaka i Radojewo obowiązywać będzie zmieniona organizacja ruchu.

Koncerty, spektakle, pokazy taneczne, spacery, warsztaty - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki podczas tegorocznego Łazarskiego Lata. Cykl rusza w najbliższy czwartek - razem z Dniami Łazarza.

W sąsiedztwie Zespołu Szkół nr 8 przy ul. Jarochowskiego powstanie wielofunkcyjna hala zaprojektowana z myślą o osobach trenujących sporty walki. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.

Mniej niż dwa tygodnie zostało do Memoriału Czesława Cybulskiego, który odbędzie się na Golęcinie. Swój udział potwierdziła Anita Włodarczyk - aktualna wicemistrzyni Europy oraz wielokrotna złota medalistka mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. Wysoko będzie też latać Piotr Lisek w skoku o tyczce. Bilety są już w sprzedaży.

Po udanym debiucie w 2023 roku wraca miejski festiwal "Lato na Wildzie". Impreza, która ma aktywizować lokalną społeczność w sezonie 2024, potrwa do połowy sierpnia. 

Między Chwaliszewem, Ostrowem Tumskim a Berdychowem coraz lepiej widać powstające przeprawy pieszo-rowerowe. 10 czerwca w konstrukcji mostu nad Wartą umieszczono kapsułę czasu z aktem erekcyjnym, który to będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń.

Basen, bowling, wycieczka, a może kajaki? W czasie wakacji warto spędzić czas z Poznańskimi Ośrodkami Sportu i Rekreacji. Dostępna za darmo lub za symboliczną złotówkę oferta jest skierowana do dzieci i dorosłych.

Trwa nabór do miejskiego programu Kawka Bis, wspierającego mieszkańców w likwidacji pieców węglowych. Wnioski o dotację można składać do końca lipca. Zostało więc niewiele czasu. To ostatni rok z tak wysokim dofinansowaniem. W tegorocznej puli jest aż 16 milionów złotych. 

19 organizacji pozarządowych z całej Polski otrzyma wsparcie finansowe. Przekaże je rząd Tajwanu w ramach utworzonego wspólnie z Unią Metropolii Polskich im Pawła Adamowicza grantu "Polskie Miasta Ukrainie - Tajwański Fundusz Grantowy".  Pieniądze pomogą osobom z Ukrainy, które po rosyjskiej inwazji zamieszkały w Polsce. 

Warsztaty, koncerty, spektakle teatralne czy kino plenerowe - to tylko wycinek tego, co czeka na poznanianki i poznaniaków w ramach "Lata z Estradą". Łącznie na terenie 16 osiedli zaplanowano ponad 100 bezpłatnych wydarzeń kulturalnych w plenerze - skierowanych do dzieci i dorosłych. Akcja rusza 27 czerwca i potrwa do końca sierpnia. 

Na ścianie ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności pojawił się nietypowy mural - przedstawia pejzaż górski oraz autobus, przed którym siedzi mężczyzna. To efekt współpracy z Uniwersytetem Artystycznym.

Stolica Wielkopolski zajęła trzecie miejsce w kraju w najnowszym raporcie Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. Oznacza to, że Poznań umacnia się na pozycji jednego z najatrakcyjniejszych polskich miast dla inwestorów.

W ten weekend możliwości spędzania wolnego czasu nie zabraknie. Mieszkańcy i mieszkanki miasta mogą wybierać pomiędzy koncertami, spektaklami, wydarzeniami sportowymi, imprezami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Na najbliższą sesję Rady Miasta Poznania został skierowany wniosek o przyznanie środków na wykonanie pełnej dokumentacji projektowej dla II etapu trasy tramwajowej na Naramowice (od pętli Wilczak do Małych Garbar). Dzięki temu jest szansa na ogłoszenie przetargu jeszcze tym roku, czyli szybciej niż pierwotnie planowano. Miasto jest zdeterminowane żeby jak najszybciej rozpocząć prace projektowe. Sprawa zaawansowania tej kluczowej dla Poznania inwestycji i trybu jej realizacji została przedstawiona radnym z Komisji Transportu Rady Miasta Poznania.

Sala obsługi klientów Wydziału Podatków i Opłat przy ul. Za Bramką 1 zyska nowe stanowiska. Zostaną one przeniesione z urzędu przy ul. Gronowej 22A. Wolne pomieszczenie na Winogradach zostanie przeznaczone na rozszerzenie przestrzeni do obsługi klientów wydziałów mających siedzibę w tym budynku.

Poznańscy artyści i artystki odebrali w czwartek Stypendia dla młodych twórców. Wyróżnienia wręczyli im oficjalnie Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta oraz Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. 

Zespół studentów Politechniki Poznańskiej zwyciężył zawody Alpha Trains European Railway Challenge 2024. Co ciekawe, skonstruowany przez nich pojazd jest ekologiczny, bo jako źródło energii wykorzystuje panele solarne. Zmagania odbyły się w niemieckie Bad Schussenried. W wydarzeniu wzięli udział studenci, którzy stanęli do rywalizacji, testując swoje własnoręcznie zbudowane lokomotywy na torze o rozstawie 10 ¼ cala.

Liczba wyników na stronie
30