Znani są zwycięzcy Wielkopolskiego Finału Wojewódzkiego Pucharu Tymbarku

Rawicz, Śrem, Sieraków, Poznań, Łęka Opatowska, Leszno - z tych miejscowości pochodzą zwycięzcy Wielkopolskiego Finału Wojewódzkiego XXIV edycji Pucharu Tymbarku. Łącznie do rywalizacji we Wrześni przystąpiło aż 148 zespołów w trzech kategoriach wiekowych. Najlepsze drużyny w kategorii U-10 i U-12 zawalczą w czerwcu o udział w Wielkim Finale na PGE Narodowym.

Wielkopolski Finał Wojewódzki Pucharu Tymbarku - grafika artykułu
Wielkopolski Finał Wojewódzki Pucharu Tymbarku

W dniach 15-17 maja zespoły z całego województwa wielkopolskiego rywalizowały we Wrześni o miano najlepszej drużyny w regionie. Do walki przystąpiło 148 zespołów w trzech kategoriach wiekowych - U-8, U-10 i U-12 - z oddzielnymi klasyfikacjami dla drużyn dziewcząt i chłopców. W kategorii U-10 chłopców najlepsza była drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu. - Wszyscy jesteśmy szczęśliwi, że możemy jechać do Warszawy i zagrać o Wielki Finał na PGE Narodowym. Chociaż nasza droga nie była najłatwiejsza. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła zgłosiła drużynę w kategorii U-10, więc emocje były wielkie. Już w finale powiatowym nasz zespół musiał zachować zimną krew, ponieważ awans do finału wojewódzkiego wywalczyliśmy dopiero w karnych. Ogrom emocji towarzyszył nam również w meczu finałowym we Wrześni - walczyliśmy bramka za bramkę. Na szczęście, to nasza drużyna wyszła z tej rywalizacji zwycięsko - mówi Roger Ratajczak, trener drużyny "Umultowo" z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9 w Poznaniu. W kategorii U-8 zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Śremie, natomiast w kategorii U-12 - ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Lesznie.

W kategoriach dziewcząt najlepsze były drużyny z Zespołu Szkół w Łęce Opatowskiej (U-12), Szkoły Podstawowej w Sierakowie (U-10) oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rawiczu (U-8). - Ta drużyna już w tamtym roku próbowała swoich sił w finale wojewódzkim. W tegorocznej edycji wykorzystaliśmy to doświadczenie oraz całoroczne przygotowania na naszym szkolnym Orliku. Dziewczynki nie spodziewały się jednak, że jadą do Wrześni walczyć o medale. Ta świadomość rosła w nich z meczu na mecz. Emocje były ogromne. Już po spotkaniu ćwierćfinałowym pojawiły się pierwsze łzy szczęścia, które towarzyszyły nam aż do finału - mówi Agata Polowczyk, trenerka drużyny z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rawiczu. - W przyszłym roku również weźmiemy udział w Pucharze Tymbarku. Bardzo zależy mi na promowaniu aktywności fizycznej, piłki nożnej wśród dziewczynek. Widzę, że jest coraz większe zainteresowanie tą dyscypliną sportu wśród dziewczynek w moim otoczeniu i szkole, co na pewno bardzo cieszy - dodaje.  

Finał Ogólnopolski XXIV edycji Pucharu Tymbarku odbędzie się w dniach 8-10 czerwca w Warszawie. Wielki Finał na PGE Narodowym w kategorii U-10 i U-12 zaplanowano na 10 czerwca - tuż przed spotkaniem towarzyskim Polska-Turcja. Wcześniej, bo już 28 maja, dowiemy się, w jakich grupach będą rywalizowały drużyny. Losowanie grup transmitowane będzie na profilu Łączy Nas Piłka TV na YouTube.

Z Orlika na stadion!

Do udziału w XXIV edycji Pucharu Tymbarku zgłosiło się 11 200 drużyn z całej Polski, co stanowi wzrost o 26% w stosunku do poprzedniej edycji turnieju. Od połowy marca większość zespołów przystąpiła do rozgrywek gminnych i powiatowych, aby wyłonić reprezentantów powiatów w trzech kategoriach wiekowych - U-8, U-10 i U-12. Znaczna część rozgrywek została przeprowadzona na Orlikach, które są ważną częścią sportowej infrastruktury w Polsce oraz pełnią istotną funkcję w promowaniu aktywności fizycznej i upowszechnianiu piłki nożnej wśród dzieci. Większa dostępność boisk oraz turnieje, takie jak Puchar Tymbarku, sprawiają, że uczennice i uczniowie chętniej uprawiają sport.

- Puchar Tymbarku to niezwykła inicjatywa, docierająca z roku na rok do coraz większej liczby uczennic i uczniów szkół podstawowych. Jesteśmy dumni, że w realny sposób możemy przyczyniać się aktywizacji ruchowej dzieci, wspierając ich rozwój nie tylko w zakresie sportowym, ale również społecznym - mówi wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa amatorskiego, Adam Kaźmierczak. - Życzę wszystkim piłkarkom i piłkarzom, aby turniej był dla nich niezwykłą przygodą, pełną radości z gry, ładnych akcji i pięknych bramek - dodaje. 

- Ruch i sport są ważnymi elementami dzieciństwa, bo to inwestycja w zdrowie i kształtowanie charakteru. Dla najlepszych to też możliwość uczynienia pierwszego kroku, by kiedyś zagrać w reprezentacji Polski, a historia Pucharu Tymbarku pokazuje, że to bardzo realne. To projekt, który niesie pozytywne efekty społeczne oraz sportowe, dlatego jako Tymbark już od 18 lat jesteśmy generalnym sponsorem rozgrywek. Życzę wszystkim uczestnikom XXIV edycji Pucharu Tymbarku, by udział w turnieju był fantastyczną przygodą, która jeszcze bardziej rozwinie piłkarską pasję - powiedział Krzysztof Pawiński, CEO Grupy Maspex, do której należy marka Tymbark.    

Finały wojewódzkie Pucharu Tymbarku to nie tylko doskonała okazja do zabawy w atmosferze sportowego święta dla zawodników, trenerów i kibiców, ale również szansa na odkrycie talentów w początkowym etapie ich piłkarskiej pasji. Dzieci, które wyróżnią się swoimi umiejętnościami, mogą liczyć na zaproszenie na zgrupowanie Akademii Młodych Orłów, a w przyszłości również powołanie do reprezentacji Polski różnych kategorii wiekowych. Już od etapu wojewódzkiego w wybranych miastach rozgrywki obserwują skauci PZPN oraz lokalnych klubów. Do tej pory w turnieju brało udział wiele zawodniczek i zawodników, grających dziś w najlepszych klubach w Europie i reprezentacji Polski. Aż 11 uczestników Pucharu Tymbarku wywalczyło awans na mistrzostwa Europy z reprezentacją prowadzoną przez selekcjonera Michała Probierza! Są w tym gronie: Piotr Zieliński, Krzysztof Piątek, Adam Buksa, Sebastian Szymański, Jakub Moder, Damian Szymański, Bartosz Slisz, Bartosz Salamon, Tymoteusz Puchacz, Jakub Kiwior czy Bartosz Bereszyński. Od 2023 roku Puchar Tymbarku oraz jego uczestnicy są oficjalnym Partnerem Reprezentacji Polski.

XXIV edycja Pucharu Tymbarku odbywa się pod Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, natomiast w Komitecie Honorowym znajduje się Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji i Minister Zdrowia. Partnerem Pucharu Tymbarku w województwie wielkopolskim jest Sklep Polski.

PODSUMOWANIE WIELKOPOLSKIEGO FINAŁU WOJEWÓDZKIEGO XXIV EDYCJI PUCHARU TYMBARKU

KATEGORIA U-12 CHŁOPCÓW:

1. miejsce - SP 7 w Lesznie

2. miejsce - United SMS Ślesin

3. miejsce - SP 8 im w Krotoszynie

Najlepszy zawodnik: Adam Olczak (United SMS Ślesin)

Król strzelców: Tymon Sobkowiak (SP 7 w Lesznie)

Najlepszy bramkarz: Antoni Olczak (United SMS Ślesin)

KATEGORIA U-12 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce - ZS w Łęce Opatowskiej

2. miejsce - SP w Wilczynie

3. miejsce - SP w Pogorzeli

Najlepsza zawodniczka: Natalia Jagieniak (ZS w Łęce Opatowskiej)

Królowa strzelców: Anna Bartnicka (ZS w Łęce Opatowskiej)

Najlepsza bramkarka: Zofia Śląska (SP w Pogorzeli)

KATEGORIA U-10 CHŁOPCÓW:

1. miejsce - Umultowo (ZSP 9 w Poznaniu)

2. miejsce - ZS w Pile

3. miejsce - United SMS Ślesin

Najlepszy zawodnik: Ignacy Strumowski (ZS w Pile)

Król strzelców: Ksawery Lenart (Umultowo z ZSP 9 w Poznaniu)

Najlepszy bramkarz: Gracjan Kawalerski (United SMS Ślesin)

KATEGORIA U-10 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce - SP w Sierakowie

2. miejsce - SP w Pogorzeli

3. miejsce - SP w Mikorzynie

Najlepszy zawodnik: Maja Gołąbek (SP w Pogorzeli)

Król strzelców: Maja Pawliczuk (SP w Sierakowie)

Najlepszy bramkarz: Alicja Walczak (SP w Mikorzynie)

KATEGORIA U-8 CHŁOPCÓW:

1. miejsce - SP 5 w Śremie

2. miejsce - SP w Sławsku

3. miejsce - SP nr 45 w Poznaniu

Najlepszy zawodnik: Natan Jóźwiak (SP 5 w Śremie)

Król strzelców: Bartosz Gniatkowski (SP nr 45 w Poznaniu)

Najlepszy bramkarz: Bruno Antczak (SP w Sławsku)

KATEGORIA U-8 DZIEWCZYNEK:

1. miejsce - ZSP 2 w Rawiczu

2. miejsce - SP nr 8 w Krotoszynie

3. miejsce - SP w Przeźmierowie

Najlepsza zawodniczka: Natasza Skopińska (ZSP 2 w Rawiczu)

Królowa strzelców: Amelia Ziętek (SP w Przeźmierowie)

Najlepsza bramkarka: Emilia Kmiecik (SP nr 8 w Krotoszynie)