Program - 2023

Imieniny Ulicy Święty Marcin Centrum Kultury "Zamek" organizuje od 1994 roku. Święto Ulicy, przy której "Zamek" ma swoją siedzibę, odwołuje się do bardzo żywej w Poznaniu tradycji świętomarcińskiej (rogale!), w różny sposób zaznacza również, że dzień poświęcony św. Marcinowi to Narodowe Święto Niepodległości.

Impreza zmienia się z roku na rok, w jej programie jest jednak kilka rozpoznawalnych już elementów: przede wszystkim: Korowód ze świętym Marcinem w stroju rzymskiego legionisty, który w otoczeniu szczudlarzy, muzyków, machin i platform (w sumie w paradzie każdego roku udział bierze kilkaset osób!) przemierza ulicę, kończąc przemarsz pod Centrum Kultury "Zamek". Tu na plenerowej scenie Prezydent Miasta Poznania przekazuje św. Marcinowi klucz do bram miasta, co staje się sygnałem do rozpoczęcia radosnego świętowania ,którego finałem jest pokaz fajerwerków.

Warto przypomnieć, że poznańskie imieniny ulicy nie są jedynymi obchodami tego typu w Europie. W wielu krajach tego dnia organizuje się parady czy ogniska  a dzieci dostają prezenty. O Dniu Świętego Marcina w innych krajach będziemy opowiadać i być może uda nam się zaprezentować wybrane elementy tradycji innych narodów.


IMIENINY ULICY 2023 - PROGRAM

KIERMASZ ROGALA

godz. 11:00-21:30 - al. Niepodległości oraz ul. Św. Marcin 

ANIMACJE

Pracownia Ładne Rzeczy, ul. Św. Marcin 57: 

godz. 11-13 | "Lalki motanki i origami świętomarcińskie" - warsztaty / Fundacja Art Cluster

godz. 11-13 i g. 15-18 | warsztaty plastyczne / Fundacja AITWAR

Przestrzeń ul. Św. Marcin:

godz. 12-18 | Pan Kataryniarz

godz. 15-18 | Teatr z Głową w Chmurach (szczudlarze, żonglerzy, kuglarze)

Skrzyżowanie ulic Św. Marcin i F. Ratajczaka

godz. 15-18 | Pokazy tańca breakdance

Pod Alfami:

godz. 15-21 | Sety dj-skie

Okolice ul. Garncarskiej:

godz. 15-18 - Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem

godz. 18-21 - Dj Radar

godz. 15.30, 16.30 i 17.30 | Fundacja Nordoff Robbins, Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE

STREFA NGOSÓW

godz. 11-13 i godz. 15-18

Strefa prezentacji organizacji pozarządowych działających na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu - warsztaty, spotkania i okazje do rozmów z tymi, którzy działają na co dzień.

KOROWÓD

Korowód wyruszy z ul. Piekary i przejdzie na plac Adama Mickiewicza. Start o godz. 13:00. Po nim odbędzie się uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Orkiestry na rowerze.

KONCERTY FINAŁOWE

Scena Główna na placu A. Mickiewicza:

godz. 18 | Už jsme doma

godz. 19:15 | Majka Jeżowska

KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN

Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali