Himmeli w Starym Browarze

Koncert pieśni bożonarodzeniowych z Finlandii

2014-12-20 ( sobota ) – 2014-12-21 ( niedziela )
Atrium Starego Browaru, ul. Półwiejska 2, Poznań

Kategoria: Muzyka

Niezwykle rzadka okazja do wysłuchania koncertu tradycyjnych fińskich kolęd i pieśni bożonarodzeniowych - 20 i 21 grudnia, godz. 16.00. Wstęp wolny.

Wykona je fiński baryton i multiinstrumentalista Mikko Himanka, w towarzystwie cenionych polskich muzyków - Jana Adamczyka, Krzysztofa Dysa i Piotra Kałużnego. Koncert odbędzie się pod gigantycznymi himmeli - fińskimi ozdobami świątecznymi, które podziwiać można w tym roku w Atrium Starego Browaru. Po koncercie warto wybrać się na Dziedziniec Sztuki, żeby zobaczyć 12-metrową choinkę, a także poszukać... fińskiego Świętego Mikołaja, który w przedświąteczny weekend będzie rozdawać prezenty przygotowane przez sklepy i restauracje Starego Browaru.

Mikko Himanka przybędzie do Poznania na specjalne zaproszenie Starego Browaru, który w tym roku, w ramach przedświątecznej akcji "Tradycja jest sztuką" przybliża obyczaje Finlandii. W czasie godzinnych koncertów słuchacze będą mieli okazje poznać fińskie kolędy i pieśni bożonarodzeniowe, utwory świąteczne tradycyjnie wykonywane przez dzieci, w tym także dzieła najsłynniejszego fińskiego kompozytora, Jeana Sibeliusa. Poszczególne części koncertów poprzedzone będą komentarzami na temat fińskich obyczajów i śpiewanych utworów, wprowadzającymi - mimo niewątpliwie egzotycznego języka pieśni, jakim jest fiński - w niezwykły świąteczny nastrój.

Mikko Himanka - charyzmatyczny fiński baryton i multiinstrumentalista. W swoim repertuarze ma wykonania utworów do muzyki barokowej, oratoriów świątecznych, a także kompozycji Bacha, Mozarta, czy Handela. Ma także doświadczenie w rolach operowych, występował m.in. jako Ksiądz w "Czarodziejskim flecie". Aktywny krytyk muzyczny, wykładowca i inżynier dźwięku z dziesiątkami płyt i nagrań muzyki na żywo na koncie. Okazjonalnie grywa także na fortepianie, gitarze i skrzypcach.

Jan Adamczyk - skrzypek, lutnik, akompaniator i aranżer, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej. Jako instrumentalista orkiestrowy współpracował z wieloma zespołami, grając liczne koncerty zarówno w kraju i za granicą (Niemcy, USA). Od 2008 roku skrzypek w Kwartecie Smyczkowym "Koncertowy".

Krzysztof Dys  (20 grudnia) - absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 2007 roku jej wykładowca. Współpracował z legendarnym wibrafonistą Jerzym Milianem, saksofonistą Mikołajem Trzaską i cieszącym się międzynarodowym uznaniem klarnecistą Wacławem Zimplem.

Piotr Kałużny (21 grudnia) - pianista, kompozytor, aranżer i dyrygent. Wykładowca AM we Wrocławiu i UAM w Poznaniu. Autor wielu kompozycji jazzowych, popularnych oraz symfonicznych, wykorzystywanych m.in. w spektaklach teatralnych i filmach animowanych. Redaktor artykułów oraz haseł związanych z muzyką do Encyclopedia Britannica.

Program koncertu