a

Spektakl teatralny - Misterium Buffo

2015-02-09 ( poniedziałek )
20:00
Scena Nowa, CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, Poznań

Kategoria: Inne

Projekt przedstawienia na podstawie sztuki Dario Fo, w przekładzie, adaptacji i reżyserii Lecha Raczaka.

Misterium Buffo jest najgłośniejszym i najbardziej emblematycznym, sztandarowym niejako przedstawieniem Daria Fo, człowieka teatru, aktora, reżysera i dramaturga, laureata literackiego Nobla w roku 1997.
Kilka komedii Fo wystawiano w ostatnich latach w Polsce (także w Teatrze Telewizji), jednak tekst, który prezentujemy jest - powtórzmy - najważniejszy w dorobku twórcy. Wystawiany w całym świecie, (według danych włoskiej agencji autorskiej w ciągu 45 lat od premiery osiągnął zadziwiającą liczbę 5 000 przedstawień) - w naszym kraju pozostaje zupełnie nieznany. Opowiada - w sposób komiczny, sięgający kulturowych tradycji karnawału i błazenady - fragmenty Świętej Historii.
Spektakl jest pełen miłości i podziwu do bohatera większości opowieści - Jezusa z Nazaretu. ale jednocześnie krytyki doczesnego kształtu zinstytucjonalizowanej religii, uwikłanej we władzę ziemską i eksponującej bogactwo i splendor. Dziś - w czasach papieża Franciszka - dawna krytyka Fo uzyskuje nieoczekiwanie propapieski wymiar.
Największym i niezwykłym walorem tekstu i przedstawienia, składającego się z serii kilku- lub kilkunastominutowych monologów, jest niezwykły splot komizmu i wzruszenia, przyziemnej ludzkiej miary i nadludzkiej siły świętości, sacrum i profanum: poruszający i ludzki wymiar transcendencji.

Cena biletu: 20zł/15zł (norm/ulg).

Bilety dostępne w: