a

Wojewódzki przegląd wystaw fotograficznych 2015 roku - Piotr Merda: Moja Wolność

2016-02-04 ( czwartek ) – 2016-02-23 ( wtorek )
Galeria WBPiCAK, ul. Bolesława Prusa 3, Poznań

Kategoria: Wystawy Inne

Wojewódzki Przegląd Wielkopolskich Wystaw Fotograficznych 2015 roku, czyli przegląd dorobku ważniejszych wielkopolskich klubów fotograficznych, konkursów, wystaw i warsztatów jakie w 2015 roku miały miejsce w naszym województwie. Pierwszą wystawą otwierającą przegląd jest "Moja Wolność" Piotra Merdy z wrzesińskiego klubu MOMENT.

Piotr  Merda  urodził się  w  1971  roku.  Mieszka w Gorzowie Wlkp. oraz aktywnie uczestniczy w projektach  fotograficznych  we  Wrześni. Drogę fotograficzną z aparatem cyfrowym w ręku rozpoczął od zajęć fotograficznych u Sławomira Sajkowskiego. Należy do grupy fotograficznej "fCzasowicze" z Gorzowa i grupy fotograficznej "MOMENT" z Wrześni. Współpracuje od wielu lat z Gorzowskim Informatorem Kulturalnym Giik.pl i Jazz Clubem "Pod Filarami". Jest współautorem zdjęć do książku wydanej na 30-lecie Jazz Clubu "Keep Sweenging" i wystawy na płocie "Jazz Corner". Uczestniczył w projektach AUA, międzynarodowym festiwalu "MOST" w Słubicach i kilku Warsztatach fotograficznych.

Fascynują go ostatnio stare techniki fotograficzne, a także fotografia, jako medium służące do przekazywania własnych przemyśleń. Jest zainteresowany formą  fotograficzną, którą  traktuje nie jako ostateczny efekt dwuwymiarowego obrazu, lecz jako półprodukt służący do tworzenia fotograficznych obiektów przestrzennych.

Projekt "Moja wolność"  zrodził się pod wpływem impulsu wytworzonego w mediach w związku z 25- leciem wolnych wyborów w Polsce. Jest on spojrzeniem na osoby, które urodziły się w 1989 roku, czyli mają dziś 25 lat. W tej chwili przechodzą w wiêkszości własną transformację, świeżo skończyły studia, wyjechały do innego miasta lub za granicę, przemieszczają  się. Wchodzą  w dorosłe życie i podejmują decyzje na temat swojej przyszłości.

Każdy z bohaterów tego projektu wypowiada się, czym jest dla niego wolność i jak ją rozumie. Poprzez przedmiot lub zabawkę z dzieciństwa (nierzadko ulubioną), każda z postaci nawiązuje do swoich wspomnień. Jest to symbol czasów, gdy czuliśmy się wolni, nie skrępowani zaleśnościami, którymi kieruje się dorosły człowiek. Niektóre osoby na zdjęciach są bardziej lub mniej wyraźne, tak jak nasze wspomnienia. Celowo zostały zniekształcone i posiadają niedoskonałości. Miejsca, które wybrał autor do wykonania fotografii nie  dają  się  umiejscowić w  konkretnym  czasie, dając wolność interpretacji czasoprzestrzeni. Swoich 25-letnich bohaterów zdjęć projektu "Moja wolność" fotografował w miejscach, po których nie widać upływu czasu, które nadal wyglądają jak sprzed 25 lat.

Więcej informacji kulturalnych, a także o dostępnych biletach na imprezy na stronie www oraz w kalendarium na stronie www.poznan.pl

oprac.LT

Baner