ludzie na koniach

Saintes-Maries-de-la-Mer - miejsce kultu religijnego Romów

2016-04-05 ( wtorek ) – 2016-05-31 ( wtorek )
Dom Bretanii, Fundacja Poznań - Ille-et-Vilaine, Stary Rynek 37, Poznań

Kategoria: Wystawy

"Saintes-Maries-de-la-Mer - miejsce kultu religijnego Romów" - wystawa fotografii Jeannette Gregori zorganizowana w ramach XXVI Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii - Francja Romów.
Saintes-Maries-de-la-Mer to nadmorskie miasteczko na południu Francji, w regionie Camargue, gdzie w maju mają miejsce uroczystości związane z kultem Czarnej Sary - patronki Romów, na które przybywają tysiące romskich pielgrzymów z całej Europy. Według legendy, pochodząca z Egiptu Sara ratowała ludność wygnaną z Ziemi Świętej, w tym świętą Marię Kleofasową i świętą Marię Salome, od których imion pochodzi dzisiejsza nazwa miasteczka. Kult świętej Sary, nigdy nie kanonizowanej przez Kościół katolicki, sięga kilku stuleci. Pielgrzymi uczestniczą w malowniczych obrzędach odtwarzających przybycie Sary do brzegów Francji.
Jeannette Gregori (ur. 1967) studiowała fotografię na Uniwersytecie w Indianie oraz w Ecole supérieure des arts décoratifs w Strasbourgu. Od zawsze inspirowała ją fotografia humanistyczna. Zawodowo i prywatnie angażuje się w działania na rzecz praw Romów, dzieci oraz kobiet. Mieszka i pracuje w Strasbourgu.
Wystawa czynna do końca maja: pn-czw.10.00-18.30, pt: 10.00-17.00.

Wstęp wolny!

Zobacz www.dombretanii.org.pl