logo

Jazzem we władzę ludową

2016-06-28 ( wtorek )
10:30-15:00
Poznań

Kategoria: Muzyka

Fragmentu utworu będzie można wysłuchać publicznie około godz. 10:30 przy ul. Gajowej 
Pełne wykonania kompozycji:
godz. 12:00 przy ulicy 28 Czerwca, przed Fabryką Cegielskiego
godz. 13:00 przy placu Cyryla Ratajskiego
godz. 14:00 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej
godz. 15:00 przy placu Adama Mickiewicza

W ramach obchodów 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. poznański jazzman Maciej Fortuna przygotowuje utwór na 8 trąbek, taśmę oraz urządzenia mobilne. Premierowej kompozycji będzie można wysłuchać na antenie Radia Merkury - 28. czerwca w godzinach rannych, po czym zespół pod przewodnictwem kompozytora wyruszy zabytkowym tramwajem przez Poznań i wykona utwór w różnych częściach miasta. Jego fragment zaprezentowany zostanie około g. 10.30 przy ulicy Gajowej, pełne wykonania kompozycji usłyszymy z kolei: o g. 12 przed Zakładami Cegielskiego (ul. 28 Czerwca), o g. 13 przy placu Cyryla Ratajskiego, o g. 14 przy zajezdni tramwajowej na ul. Gajowej oraz godzinę później przy placu Adama Mickiewicza.
 Fortuna, który również ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdradza, że tło kompozycji tworzą słynne słowa Józefa Cyrankiewicza, zarejestrowane fragmenty z pokazowych procesów "trzech" i "dziesięciu" wytoczonych powstańcom, relacje Radia Wolna Europa oraz wypowiedzi Stanisława Hejmowskiego, obrońcy robotników. Postaci, która jak zapewnia, zawsze była dla niego wzorem. - Jestem jednak również muzykiem i kompozytorem jazowym, a 1956 rok jest dla tej muzyki w Polsce przełomowy - mówi. I przypomina, że wtedy też po raz pierwszy odbył się w Sopocie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Jazzowej. - To wtedy powiał wiatr kulturalnych zmian, ponieważ do tego momentu jazz był dla komunistów niczym stonka. Nie można wykluczyć, że wydarzenia czerwcowe wpłynęły - w kontekście muzyki jazzowej - na liberalizację kursu ówczesnych władz, które przestraszyły się robotników - dodaje. 
 Wydarzenie organizowane przez Stowarzyszenie Jazz Poznań przy wsparciu Miasta Poznań oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Poznaniu.