Czwartkowe rozmowy o tańcu - Jak mózg tańczy?

2019-04-25 ( czwartek )
18:30
Polski Teatr Tańca, ul. Kozia 4, Poznań

Spotykanie z praktykiem i teoretykiem ruchu, aby pochylić się nad tematyką związku ruchu i świadomości. Goścmi będą choreografka i performerka Kaya Kołodziejczyk oraz polski fizyk, informatyk i kognitywista, prof. Włodzisław Duch.

Prof. Duch jest obecnie prorektorem ds. Badań Naukowych i Informatyzacji im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK). Od 2013 skupia się nad rozwojem Laboratorium Neurokognitywnego na UMK, a w nim - nad badaniami teoretycznymi i eksperymentalnymi procesów poznawczych. Współpracował już z Polskim Teatrem Tańca, przygotowując artykuł pt. "Tańczące mózgi, tańczące ciała" do monografii jubileuszowej, przygotowanej z okazji 45- lecia PTT.

Kaya Kołodziejczyk, niegdyś tancerka renomowanego zespołu Rosas Anny Teresy de Keersmaeker, działa obecnie jako artystka niezależna. Wspólnie z zespołem Polskiego Teatru Tańca przygotowała spektakl "Gorycz", którego premiera odbyła się w 2017 roku. Pragniemy zadać jej pytania o tajniki podnoszenia świadomości mechanizmów ruchu, techniki pracy z ciałem i umysłem oraz sposoby rozwijania inteligencji kinestetycznej w tanecznej praktyce.

Z prof. Duchem porozmawiać będzie można o współczesnych badaniach nad działaniem mózgu (w ramach tzw. nauk kognitywnych), pozwalających lepiej zrozumieć oddziaływanie sztuki na rozwój poznawczy i emocjonalny człowieka, mechanizmach percepcji muzyki i tańca i dobroczynnym wpływie ruchu na sprawne działanie mózgu.

A wspólnie wszyscy będą się zastanawiać nad wykorzystaniem neuronalnych mechanizmów podtrzymujących uwagę i wywołujących emocje przez reżyserów, choreografów, performerów i tancerzy.

Motywem przewodnim części praktycznej spotkania będą "lustrzane neurony" oraz ich aktywność podczas obserwacji ruchu. Improwizowaną sekwencję ruchowo - taneczną, inspirowaną tym pojęciem, poprowadzi Kaya Kołodziejczyk. Ten sam motyw towarzyszyć będzie podczas potańcówki Dancing Poznań, która pod wodzą DJ-a Cedro i wodzireja Roberta Chodyły rozpocznie się o godz. 19.30. 

Wstęp wolny.