plakat

Wystawa - Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci

03.07 – 30.08.2015

Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci jest projektem kulturalnym łączącym w sobie kilka wydarzeń: konkurs na projekt książki dla najmłodszych odbiorców, konferencję naukową poświęconą zagadnieniu projektowania książek dla dzieci oraz wystawę Mistrza Polskiej Ilustracji. Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach organizuje te wydarzenia od 2008 roku.

Założeniem konkursu Książka dobrze zaprojektowana - zacznijmy od dzieci jest przegląd ilustracji i książek przeznaczonych dla dzieci, realizowanych w ramach programów nauczania wyższych uczelni artystycznych w Polsce i zagranicą. Organizatorzy za cel stawiają sobie poprawę jakości polskiej książki dla dzieci i jej promocję na rynkach zagranicznych, a także wpływanie na świadomość odbiorców, rodziców, nauczycieli, co do roli książki w kształtowaniu przyszłych postaw czytelniczych i estetycznych. Celem konkursu jest również promocja młodych twórców na rynku wydawniczym. W konkursie zostały nagrodzone najlepsze projekty, w których indywidualność i oryginalność plastyczna idą w parze z dostosowaniem formy do wieku czytelnika.

Prace w konkursie nagradzane są przez kilka gremiów jurorskich. Swoje nagrody przyznają wydawcy, często w postaci nawiązania współpracy z ilustratorem. Drugi panel jurorski stanowią Ci, do których prace są adresowana, czyli dzieci. Główne nagrody przyznaje jury złożone z profesjonalistów, ludzi książki: wydawców, ilustratorów, typografów.

           

Głównym organizatorem wydarzenia w 2014 roku było Towarzystwo Przyjaciół Ronda Sztuki. Współorganizatorami: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Galeria ASP Katowice Rondo Sztuki, Biblioteka Śląska.

           

Patronat nad wydarzeniem objęli: Instytut Książki, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Insea Poland.

Patronat medialny m.in.: TVP Katowice, Łowcy Dizajnu, Ultramaryna, MojeKatowice.pl, DZIECIO-mamia, Silesia kultura.pl, Qulturka.pl, BazaDziecka.pl, Ryms.

Partnerami projektu zostały wydawnictwa: Znak z Krakowa, Wytwórnia z Warszawy, Format z Wrocławia, Czerwony Konik z Krakowa.

Skład Jury

przewodnicząca Jury: Krystyna Lipka-Sztarbałło, ilustratorka, Warszawa

członkowie Jury:

Izabella Kaluta, Instytut Książki, Kraków
Barbara Kęsek-Bardel, Wydawnictwo Znak, Kraków
Magda Kłos-Podsiadło, Wydawnictwo Wytwórnia, Warszawa
Aleksandra Krzanowska, Wydawnictwo Czerwony Konik, Kraków
Dorota Hartwich, Wydawnictwo Format, Wrocław
Aneta Satława, Biblioteka Śląska, Katowice
Ewa Kokot, Insea Poland, Katowice
Robert Oleś, Wydawnictwo 2d2, Kraków

wstęp wolny

baner