plakat

Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie

2016-10-25 ( wtorek ) – 2016-10-30 ( niedziela )
Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek, ul. Święty marcin 80/82

Kategoria: Inne Oświata

Festiwal "WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie" po 4 latach wraca do Poznania! W dniach 25-30 października wspólnie będzie mozna obejrzeć filmy w Nowym Kinie Pałacowym w CK Zamek.

Festiwal "Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie" to w chwili obecnej jedna z dwóch największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka.

Na festiwalu filmy prezentowane będą w 3 blokach tematycznych:

"Perspektywa kobiet" to najobszerniejszy blok, zawierający filmy przedstawiające historie i doświadczenia kobiet w różnych kontekstach kulturowych, społecznych i politycznych. Wspólnym mianownikiem, na pozór niezwiązanych narracji filmowych, jest zmaganie się bohaterek z trudnościami na drodze do uzyskania pełni praw i respektowania ich godności.

"Uchodźcy i uchodźczynie" to blok kilku filmów ukazujących kwestię uchodźstwa w kontekście praw człowieka. Poznamy ludzi, których wola życia zmusiła do ucieczki ze swojego kraju, by ratować siebie i swoje rodziny. Wstrząsające historie podróży i losów ludzi pełnych determinacji oraz płonnych nadziei stawiają pod znakiem zapytania współczesny humanitaryzm i ludzką solidarność.

"Strategie oporu" to filmy skupione wokół różnych przejawów obywatelskiego nieposłuszeństwa.  Dokumenty przedstawiają zarówno pojedyńcze heroiczne akty sprzeciwu jak i nieustępliwe wieloletnie działania mające na celu zaprzestanie łamania praw człowieka przez obowiązującą władzę.

Wstęp na wszystkie filmy wolny, ale trzeba będzie odebrać bezpłatne wejściówki w kasie CK Zamek.

Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania i warsztaty. W każdym bloku filmowym jeden z filmów będzie wstępem do spotkania z udziałem gości i dyskusji na temat problematyki obejrzanego dokumentu.

Planowane są także warsztaty filmowe dla młodzieży (12-15 lat; 29.10., sobota, godz. 10.00) oraz dla grupy międzypokoleniowej (od 16 lat; 30.10., niedziela, godz. 10.00). Każdy z warsztatów będzie inny, młodzi fani i fanki filmu dowiedzą się czym jest film dokumentalny oraz jak mogą twórczo wykorzystać możliwość nagrywania filmów za pomocą telefonu komórkowego. Grupa międzypokoleniowa pozna podstawy języka filmowego, dowie się na czym polega rozmowa z bohaterem/ką, a także otrzyma praktyczne uwagi operatorskie.

Organizatorem objazdowego festiwalu w Poznaniu jest Stowarzyszenie Kobiet Konsola, natomiast festiwal co roku odbywa się w Polsce dzięki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Projekt jest współfinansowany ze środków Miasta Poznania.

Program festiwalu

Zobacz www.facebook.com/WatchDocsPoznan