b

Obchody Święta Niepodległości

11.11.2016
09:00

Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza wszystkich Wielkopolan do udziału w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Motywem przewodnim uroczystości 11 listopada będą Wojska Wielkopolskie. W Poznaniu uroczystości odbędą się na Placu Wolności.

Na zaproszenie wojewody grupy rekonstrukcyjne zaprezentują na poznańskim Placu Wolności pojazdy historyczne, umundurowanie i pokazy militarne związane z polską wojskowością z początku XX wieku. Już od godziny 10:00 na Placu Wolności mieszkańcy będą mieli okazję wziąć udział w pokazach, obejrzeć dioramy i wystawy. Rekonstruktorzy będą też organizować atrakcje dla dzieci oraz uczyć obsługi sprzętu wojskowego. Nie zabraknie też wojskowej grochówki.

- Zapraszam wszystkich poznaniaków i Wielkopolan do wzięcia udział w uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Przygotowaliśmy szereg atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Będą m.in. grupy rekonstrukcyjne, które wprowadzą nas w wojskowy klimat XX-lecia międzywojennego - mówi Zbigniew Hoffmann. - Nie zabraknie także prawdziwej wojskowej grochówki - dodaje wojewoda.

Jedną z głównych atrakcji będzie inscenizacja zdobycia przez Wojska Wielkopolskie samochodu pancernego Austin-Putiłow. Realia życia wojskowego w latach 1920-1939 przedstawi: Grupa Rekonstrukcji Historycznej 7 Dywizjonu Artylerii Konnej Wielkopolskiej, 3 Bastion Grolman, Wielkopolskie Towarzystwo Techniki Militarnej, Stowarzyszenie Poznańska Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Warta". 

Uczestnicy uroczystości przejdą w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych na Plac Wolności z Poznańskiej Fary, gdzie o godzinie 9:00 odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Narodowe Święto zakończy koncert i defilada pododdziałów.

opr.sw