panorama Ostrowa Tumskiego

Wyspa podróżników - oprowadzanie z okazji Otwartych Dni Funduszy Europejskich

2019-05-10 ( piątek )
17:00
Brama Poznania, ul. Gdańska 2, Poznań

Kategoria: Wystawy Inne

Ostrów Tumski kojarzymy zwykle z tym, co polskie. Tu się Polska zaczęła -  mówimy z dumą o kolebce budowanego przez Piastów państwa. Jednakże od najdawniejszych wieków Wyspę Katedralną odwiedzali również przybysze z dalekich stron, dokładając cegiełkę do dziedzictwa tego szczególnego miejsca. Ile byśmy o nim wiedzieli, gdyby nie relacja żydowskiego kupca z Kordoby, rzeźby włoskich mistrzów czy ryciny pruskiego policmajstra? Ile wiedziano by o nas w Europie i na świecie, gdyby nie podróże związanych z Ostrowem Polaków? Dokąd wyprawiali się średniowieczni biskupi i władcy? Kogo Sulejman Wspaniały uczynił swoim lekarzem? Który jezuita uczył Chińczyków matematyki? Co hrabia Raczyński robił pod Troją i co ma wspólnego Ostrów Tumski z budową pierwszego w Polsce balonu?

Te i wiele innych opowieści przybliży przewodnik podczas wizyty na multimedialnej ekspozycji. Czy historie te dla nas, współczesnych turystów, są tylko kolejnym poznanym w drodze faktem z przeszłości? A może w pewien sposób żyjemy duchem dawnych podróżników?

  • Oprowadzanie jest bezpłatne, a liczba miejsc ograniczona.
  • Zapisy pod numerem 61 647 7634 (w godzinach otwarcia instytucji) lub osobiście w Bramie Poznania w Punkcie Informacji.
  • Czas trwania oprowadzania: około 75 minut.