plakat

Austriackie konteksty europejskiej Świętej: Edyta Stein (1891-1942) - wykład

2018-11-06 ( wtorek )
18:00
Austriacki Ośrodek Kultury UAM, ul. Zwierzyniecka 7, Poznań

Austriacki  Ośrodek  Kultury  UAM zaprasza na wykład Austriackie konteksty europejskiej Świętej: Edyta Stein (1891-1942).  Wykład wygłosi: dr Małgorzata Grzywacz.

Edyta Stein - urodzona w 1891 roku we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, w 1922 roku ochrzczona w Kościele katolickim, doktor filozofii - jest postacią nietuzinkową. Fascynowała sobie współczesnych humanistów intelektem oraz uporem w poszukiwaniu Prawdy, którą, po latach filozoficznych poszukiwań, odkryła w chrześcijaństwie. Jej naukową drogę, naznaczoną fenomenologią, wieńczy poznanie, które dopełnione zostaje wiarą. Konsekwentna w swoich wyborach życiowych Edyta Stein aktywnie angażowała się w ruchy na rzecz praw wyborczych kobiet w Niemczech po zakończeniu I wojny światowej; później, po konwersji, jako katolicka intelektualistka tworzyła zręby antytotalitarnej pedagogiki. Wstępując w 1933 roku do zakonu karmelitanek w Kolonii, już jako siostra Teresa Benedykta od Krzyża, nie zaprzestała pracy naukowej. Uciekając przed hitlerowską władzą do Holandii, ostatecznie podzieliła los swojego narodu, ginąc w obozie Auschwitz 9 sierpnia 1942 roku. Zainteresowanie jej postacią wynika z wielowątkowości jej biografii. Ogromny potencjał naukowy, pasja badawcza, ekstremalne doświadczenie życiowe, świadectwo dane swym życiowym wyborom oddziałują na wiele środowisk, w tym akademickich. W 1999 roku papież Jan Paweł II mianował ją, razem ze św. Katarzyną ze Sieny oraz św. Brygidą Szwedzką, współpatronką Europy.

Dr Małgorzata Grzywacz  - od 2003 roku sekretarz naukowy Centrum Badań im. Edyty Stein UAM,  wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa UAM.

Wstęp wolny.