baner

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie - Alfabet mody Piotra Szaradowskiego

26.07.2020
11:00

Oprowadzanie po wystawie w Muzeum Historii Ubioru prowadzone jest od godziny 11:00 do 15:30. Wejścia co 30 minut.

Wystawa zaprezentuje najważniejsze zagadnienia z historii kobiecej mody minionego stulecia za pomocą krótkich haseł odpowiadających poszczególnym literom alfabetu (A-Z). Dzięki odpowiednio dobranym hasłom zwiedzający będą mogli prześledzić zmiany, jakie zachodziły nie tylko w samych ubiorach, ale i w społeczeństwie. Na ekspozycji pojawi się ponad 20 ubiorów i innych obiektów pochodzących głównie z paryskich domów mody takich jak: Dior, Balmain, Givenchy, Patou.

Rozbita na 24 hasła narracja ma przede wszystkim charakter edukacyjny, gdyż może być potraktowana jak "żywy słownik". Taki rodzaj ekspozycji pozwoli zapoznać się nie tylko ze stylistycznymi zagadnieniami, ale także problemami związanymi z wytwarzaniem ubiorów. W dobie fast fashion i nadmiernej konsumpcji świadomość tego, co nosimy, jak ubrania są skonstruowane, jak są wytwarzane jest niezwykle istotna i ważna dla społeczeństwa.

Autorem wystawy jest Piotr Szaradowski.

Wstęp w cenie 12 zł.

_

Biogram z materiałów prawowych SWPS:

dr Piotr Szaradowski - koordynator specjalności fashion, School of Form, Wydział Zamiejscowy w Poznaniu

W pracy naukowej koncentruje się na zagadnieniach związanych z historią mody francuskiej, zwłaszcza haute couture, czyli tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta. Bada także relacje pomiędzy moda a sztuką. W obszarze jego zainteresowań pozostają również wystawy mody w muzeach w tym sposób narracji  oraz ekspozycja zachowanych ubiorów. Jest również kuratorem wystaw poświęconych modzie oraz kolekcjonerem. Sprawuje merytoryczną opiekę nad prywatną kolekcją mody XX wieku. Zajmuje się także muzealnictwem, edukacją muzealną, historią sztuki. Autor książki Francja elegancja. Z historii haute couture. Twórca wystaw: Elegancja-Francja. Z historii haute couture w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi; Elegancja-Francja. Z historii mody XX wieku, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu; Alfabet mody XX wieku, wystawa Muzeum Regionalne w Kutnie oraz współkurator wystawy Kropka w kropkę. "Muzealne Mody" w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Na Uniwersytecie SWPS prowadzi zajęcia z zakresu historia mody.

_
opr.LT