Plakat: Dunaj, na tle wody napisy.

Koncert noworoczny - Z biegiem Dunaju

2020-01-06 ( poniedziałek )
18:00
Aula UAM, ul. Wieniawskiego 1

Kategoria: Muzyka

Koncert rozpocznie "Uwertura akademicka" Johannesa Brahmsa, a po niej żartobliwy duet tytułowych bohaterów z opery Humperdincka "Jaś i Małgosia" wprawi słuchaczy w radosny, noworoczny nastrój. Słynny walc "Nad pięknym, modrym Dunajem" i ognista polka "Grzmoty i błyskawice" przypomną, że płyniemy przez krainę Straussów. Słowacka "Pieśń o ziemi rodzinnej" Gejzy Dusika zabrzmi na lewym brzegu Dunaju, a na prawym zachwycą cygańskim temperamentem i niezwykłym liryzmem słynne  arie i duety Franza Lehára i Imre Kálmána - węgierskich, czołowych twórców operetki wiedeńskiej. Żywiołowa, ludowa "Luminica", to już Bałkany. Fantastyczne tańce, w specjalnie opracowanych aranżacjach Marcina Hermana, prezentowane przez formację "Tracian Gift" - czworo znakomitych tancerzy z Płowdiw, ukażą piękno, witalność, poczucie humoru i prawdziwie południowy temperament mieszkańców tych ziem.  Wieloetniczność mieszkańców Chorwacji, Serbii, Rumunii i Bułgarii oraz wzajemne przenikanie się ich folkloru, stworzyło unikalną, bogatą muzykę ludową, inspirującą kompozytorów i radującą odbiorców na całym świecie. Orkiestra wykona też najsłynniejszy utwór George Enescu - Rumuńską Rapsodię nr 1, w której twórca po mistrzowsku wykorzystał spontaniczność, niezwykłe rytmy i kolory ludowej muzyki rumuńskiej.   Komiczna mołdawska "Tabakeryaska" wywoła zapewne wybuchy śmiechu na widowni. Miłosny, nostalgiczny duet z opery "Zaporożec za Dunajem", to już Ukraina. Dopływamy do Morza Czarnego. Na finał - najpopularniejszy taniec ukraiński - Hopak, z muzyką Arama Chaczaturiana, brawurowo wykonywany przez bułgarskich tancerzy, którzy wyrwą słuchaczy z foteli, aby na bis zatańczyć wspólnie z publicznością.

Gwiazdy wieczoru, to:

Barbara Gutaj-Monowid Solistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Feruccio Tagliavini w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystka "Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik" w Zurichu, znakomita sopranistka, wyróżniająca się niezwykłym wdziękiem oraz doskonałym przygotowaniem baletowym, 

Hubert Stolarski  Przystojny, utalentowany tenor, solista Mazowieckiego Teatru Muzycznego, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, pamiętany z występów na deskach Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego, którego kariera rozwija się coraz szybciej w kraju i za granicą. 

Dyrygować będzie dyrektor Sinfonietty Polonii - maestro Cheung Chau.

Bilety - 50, 60, 80, 90, 100, 110 i 130 zł.

opr.sw

Bilety dostępne w: