Plakat z flagą powstańczą.

26 grudnia zapraszamy na Dworzec Letni na inscenizację historycznego wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

Po raz kolejny Wielkopolskie Muzeum Niepodległości wspólnie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, Miastem Poznań, Kolejami Wielkopolskimi, firmą Torpol S.A. oraz Chórem Nauczycieli im. I.J. Paderewskiego przypomni jakie poruszenie wywołał przyjazd mistrza Paderewskiego w 1918 roku. Dzień później wybuchło Powstanie Wielkopolskie... Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością. Opowiemy też historię przyjazdu Paderewskiego do Poznania. A wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim (w tej roli aktor Teatru Nowego - Andrzej Lajborek) zapraszamy w podróż zabytkowym pociągiem z Parowozowni Wolsztyn na trasie Poznań - Swarzędz - Poznań.

Sprzedaż biletów od 21.12.2021 wyłącznie na : www.koleje-wielkopolskie.com.pl. Z uwagi na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc ograniczona.

15.45 - rozgrzewka przed inscenizacją

16.00 - wjazd zabytkowego pociągu z Ignacym Paderewskim i koncert pieśni patriotycznych

17.15 - odjazd pociągu do Swarzędza

18.35 - przyjazd do Poznania

27 grudnia spotkajmy się w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu na Starym Rynku i na placu przy ul. Ludgardy.

Ze względu na remont płyty Starego Rynku "Obozowisko Powstańcze" tym razem stanie przy pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego, gdzie pojawią się rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów i zaprezentujemy samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 będziemy rozdawać flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Z placu warto przejść na Stary Rynek i zwiedzić Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, które w tym dniu będzie czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną 13.00 - 14.30.

Zapraszamy na nową wystawę czasową "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu" przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem "Katyń" - autor wystawy Anna Adamska (Muzeum Armii "Poznań").

W Sali Kinowej proponujemy pokazy filmów o historii powstania oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne - również do pobrania na stronie www.wmn.poznan.pl w zakładce Edukacja, gdzie można znaleźć także inne materiały dla dzieci i młodzieży, wprowadzające do historii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Przed Odwachem stanie armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A. Natomiast przy stoisku Poczty Polskiej będzie można nabyć okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wszystkie wydarzenia 26-27 grudnia będą odbywać się zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami sanitarnymi. Prosimy o zachowanie odpowiedniego dystansu, zakładanie maseczek i dezynfekcję rąk.

27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości

1. "Obozowisko powstańcze" - pomnik Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego

2. Wystawa czasowa "Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu" - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

3. Pokazy filmów o historii powstania - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

4. Materiały edukacyjne dla dzieci - Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 / www.wmn.poznan.pl zakładka Edukacja

5. Okolicznościowe pocztówki i stempel - stanowisko Poczty Polskiej przed Odwachem

Niech połączy nas radość i duma!

Załącznik