Pomoc ptakom i dziko żyjącym ssakom z terenu miasta Poznania

Od 1 lutego 2024 r. w Poznaniu funkcjonuje zorganizowana pomoc dzikim zwierzętom.
Pierwszej pomocy udziela tzw. DZIKI SOR przy ul. Św. Trójcy 22 w Poznaniu.
Zwierzęta wymagające dalszego leczenia i rehabilitacji trafiają do Ośrodka leczenia i rehabilitacji dzikich zwierząt w Spytkówkach.

Zasady przyjmowania zwierząt, które potrzebują pomocy człowieka:

  • możliwość samodzielnego transportu zwierzęcia do DZIKIego SORu 7 dni w tygodniu w godzinach 10-18,
  • prośba o telefoniczne poinformowanie o planowanym przyjeździe, co pozwoli pracownikom przygotować się na przyjęcie zwierzęcia i przygotowanie dokumentacji przyjęcia: 603 673 647, 662 957 681,
  • w przypadku braku możliwości samodzielnego dowiezienia zwierzęcia, interwencję należy zgłosić Straży Miejskiej: tel. 986,
  • pomoc w ośrodku otrzymają przede wszystkim: ptaki fauny krajowej, jeże, wiewiórki, zające, ryjówki, a nawet krety oraz rodzime gatunki płazów i gadów,
  • możliwa jest także pomoc zwierzętom, takim jak: kuna, łasica, bóbr, wydra, borsuk, gronostaj.

Kontakt telefoniczny:

  • DZIKI SOR w godzinach 10-18 przez 7 dni w tygodniu: 603 673 647, 662 957 681, 
  • Ośrodek w Spytkówkach - 793 103 623  (pod tym numerem mieszkańcy otrzymają pierwsze wsparcie i pomoc w ocenie zasadności udzielenia pomocy, jak również wskazówki, co do dalszego sposobu postępowania).

Wiele dzikich zwierząt podejmowanych jest z natury bez powodu! Pamiętaj, aby nie szkodzić naturze. Przed chęcią udzielenia pomocy zwierzęciu zadzwoń na DZIKI SOR. Taki kontakt jest bardzo ważny - podczas krótkiej rozmowy otrzymasz wskazówki, co do przedmedycznej pomocy i zabezpieczenia zwierzęcia. Nie jest wskazane pojenie i karmienie młodych, rannych i chorych zwierząt. Już na etapie pierwszego kontaktu przez telefon, można zweryfikować faktyczny stan zwierzęcia.

W przypadku wystąpienia zagrożeń życia lub zdrowia człowieka ze strony zwierzyny łownej lub udziału zwierzęcia w zdarzeniu komunikacyjnym właściwe pozostają procedury Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa.

Szczegóły nowej współpracy -tutaj-

Uwaga! Miasto Poznań finansuje leczenie, opiekę i rehabilitację dzikich zwierząt oraz ptaków z terenu miasta Poznania.
W przypadku interwencji podejmowanej poza granicami miasta, należy korzystać z procedur wypracowanych w danej gminie. Zalecamy kontaktować się z właściwym terenowo urzędem gminy lub strażą gminną.

Ten artykuł ma więcej niż jedną stronę. Wybierz poniżej kolejną, żeby czytać dalej