WSPARCIE ODDOLNYCH AKCJI SPRZĄTANIA TERENÓW OGÓLNODOSTĘPNYCH
Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania cały rok wspiera osoby i grupy zainteresowane zorganizowaniem akcji sprzątania w wybranym przez siebie miejscu i czasie. W 2024 roku wsparliśmy aż 93 oddolne akcje sprzątania, w ramach których zebrano łącznie ponad 25 ton odpadów - za wszystkie podjęte działania serdecznie dziękujemy!
Zapraszamy osoby działające w ramach wolontariatu pracowniczego, rady osiedli, stowarzyszenia, fundacje, nieformalne grupy sąsiedzkie, poznanianki i poznaniaków - jesteśmy dla Was!
Na każdą akcję zapewniamy worki, rękawice oraz odbiór worków z zebranymi odpadami. W celu dokonania zgłoszenia prosimy o wypełnienie formularza, który jest podstawą do nawiązania współpracy. Ankieta dostępna jest na stronie: AKCJE SPRZĄTANIA TERENÓW OGÓLNODOSTĘPNYCH - FORMULARZ ZGŁOSZENIA.
Bieżące akcje, które są wspierane przez Miasto Poznań oznaczamy na mapie, dostępnej pod linkiem: Poznan.pl - Plan Poznania - Akcje zbierania odpadów
W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu - 61 878 5558.
Czysty Poznań - wspólna sprawa!
WAŻNE INFORMACJE
- Asortyment - pakiet z asortymentem składa się z worków na odpady oraz rękawic ochronnych. Pakiety dostępne są w siedzibie WGK (ul. 28 czerwca 1956 r. nr 404, 3 piętro, pokój 313) i przekazywane każdej grupie, która odbierze je we własnym zakresie. Zalecamy korzystanie z naszych zasobów, ale nie jest to obowiązkowe i można użyć własnego asortymentu:
- worki - są specjalnie oznakowane i dedykowane wyłącznie miejskim akcjom ekologicznym (nie ma możliwości podstawienia w miejsce sprzątania kontenerów na odpady). Prosimy nie wykorzystywać przekazanych worków do innych celów niż akcje ekologiczne;
- zestaw rękawic ochronnych - dysponujemy rękawicami jednorazowymi oraz wielorazowymi. Ilość i rodzaj przekazanych rękawic dostosujemy do danych zawartych w zgłoszeniu, a przede wszystkim do przewidywanej liczby uczestników grupy.
- Punkty odbioru worków - przy wyborze miejsca pozostawienia odpadów należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
- dogodny dojazd, umożliwiający dotarcie do niego ciężkim sprzętem;
- w przypadku trudnego/skomplikowanego dojazdu do punktu, należy wskazać najdogodniejszą drogę dojazdową;
- lokalizacja poza Miejscem Gromadzenia Odpadów (MGO) oraz z dala od koszy ulicznych;
- całodobowy dostęp, brak szlabanu/bramy);
- przemyślana lokalizacja - zmiana wcześniej ustalonego miejsca powoduje problemy logistyczne z odbiorem odpadów;
- w przypadku konieczności zmiany wskazanego miejsca w trakcie sprzątania, prosimy o pilny kontakt z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.
- Zdjęcia zebranych odpadów - każdy koordynator grupy (osoba do kontaktu) zostanie poproszony o przesłanie zdjęcia zebranych odpadów (bez wizerunku uczestników) na wskazany adres e-mail. Zdjęcie zostanie dodane do mapy akcji na cyfrowym planie miasta i będzie oznaczało, że działania grupy zostały zakończone, a Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu może odebrać pełne worki.
- Łącz przyjemne z pożytecznym - zachęcamy do kreatywnego podejścia do organizacji lokalnej akcji sprzątania. Pamiętajmy, że tego typu działania mogą być idealną okazją do integracji i dobrej zabawy. Polecamy ogłoszenie konkursów w ramach własnej grupy np. na najciekawszy (nietypowy) znaleziony odpad, bądź zawody w pchnięcie (toczenie) oponą - znalezioną oczywiście w trakcie sprzątania. Jest to świetny sposób aby połączyć przyjemne z pożytecznym!