Prof. Alexandra N. Lenz (Austria) - 12.05.2025
Alexandra Nicole Lenz - profesor Uniwersytetu Wiedeńskiego i członkini rzeczywista Austriackiej Akademii Nauk, ekspertka w dziedzinie językoznawstwa germańskiego oraz humanistyki cyfrowej. Od 2020 roku pełni funkcję dyrektorki Austriackiego Centrum Humanistyki Cyfrowej i Dziedzictwa Kulturowego (ACDH-CH) przy Austriackiej Akademii Nauk.
Prof. Alexandra N. Lenz rozpoczęła swoją karierę akademicką na Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Moguncji, gdzie studiowała filologię germańską, matematykę i romanistykę. W 2002 uzyskała doktorat z dziedziny językoznawstwa germańskiego na Uniwersytecie w Marburgu, gdzie w latach 2005-2008 pracowała na stanowisku adiunkta. Od 2010 roku jest profesorem językoznawstwa germańskiego na Uniwersytecie Wiedeńskim. W styczniu 2016 objęła stanowisko rzeczniczki specjalistycznego obszaru badawczego (SFB) "Deutsch in Österreich (DiÖ). Variation - Kontakt - Perzeption". Od kwietnia 2016 kieruje instytutem badawczym "Variation and Change of German in Austria" w ramach Austriackiego Centrum Humanistyki Cyfrowej i Dziedzictwa Kulturowego (Austriacka Akademia Nauk). Od 2019 jest członkinią rzeczywistą Austriackiej Akademii Nauk.
Jako wiodąca ekspertka w dziedzinie językoznawstwa, Prof. Lenz prowadzi szeroko zakrojone badania dotyczące języka niemieckiego, jego składni, semantyki, historii oraz wariantów językowych w krajach niemieckojęzycznych. Jest także liderką kilku dużych projektów badawczych, w tym między innymi projektu "Odmiany i ewolucja języka niemieckiego w Austrii". Jest autorką 4 monografii, 20 opracowań zbiorowych, a ponadto ok. 80 artykułów, 4 atlasów językowych oraz współredaktorką czterech serii wydawniczych.
Prace Prof. Lenz mają istotny wpływ na współczesne badania nad językiem oraz kulturą. Dzięki nim językoznawstwo niemieckie w Austrii zyskało nowy wymiar, szczególnie w obszarze badań nad językową tożsamością i jej percepcją w różnych grupach społecznych. Prof. Lenz regularnie wygłasza referaty na konferencjach międzynarodowych i jest cenionym członkiem wielu gremiów naukowych, w tym Rady Doradczej NFDI4Culture oraz Centrum Leksykografii Cyfrowej Języka Niemieckiego (od 2019). Ponadto, jako dyrektorka Austriackiego Centrum Humanistyki Cyfrowej i Dziedzictwa Kulturowego, angażuje się w rozwój cyfrowych narzędzi i metod w badaniach nad dziedzictwem kulturowym.