plakat

Space Concert... czyli Fryderyk Chopin w kosmosie

2015-09-29 ( wtorek )
19:00
Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Henryka Wieniawskiego 1, Poznań

Kategoria: Muzyka Inne

Polecamy Państwa uwadze wyjątkowy projekt artystyczny - połączenie niezwykłego filmu dokumentalnego z wykonywaną na żywo muzyką Fryderyka Chopina.
Karol Radziwonowicz - fortepian
Voytek Proniewicz - skrzypce
SINFONIA VIVA
pod dyr. Tomasza Radziwonowicza

Film pt. Chopin. The Space Concert nakręcony został w Kosmosie przez astronautów, uczestników wyprawy STS-130, którzy przed wylotem otrzymali płytę z wybranymi utworami Fryderyka Chopina.

Astronauci wykonali tysiące unikalnych zdjęć, inspirując się muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Vivy pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.
NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne (oryginalne formaty RAW, bez kompresji i korekty barwnej) Adamowi Ustynowiczowi, pomysłodawcy i producentowi filmu. Po ponad dwóch latach pracy i uzupełnieniu filmu o zdjęcia wykonane przez astronautę ESA Paolo Nespoli'ego oraz kolejne wyprawy promów i ekspedycji ISS, doszło do premiery filmu.
"Po raz pierwszy w historii panoramiczna Kopuła umożliwiała fotografowanie Ziemi pod każdym kątem i przy pomocy całej palety doskonałych obiektywów (...). Załoga Endeavour i Stacji Kosmicznej każdą wolną chwilę wykorzystywała na kręcenie zdjęć filmowych HD, inspirowanych utworami polskiego kompozytora. Kiedy po raz pierwszy otwarto okna siedmioramiennej Kopuły, oczom astronautów ukazał się zapierający dech w piersiach widok naszej planety. Było to spotkanie z czystym pięknem. Doświadczenie, którego nie da się opisać słowami, ale można wyrazić poprzez muzykę największego poety fortepianu... (...).
Dzięki talentowi japońskiego astronauty Soichi Noguchi i najnowszej technologii przetwarzania obrazów fotograficznych, możemy nasycić oczy subtelnymi przejściami tonalnymi atmosfery, które dotychczas podziwiać mogli jedynie astronauci."
Astronauta NASA George Zamka, który z dumą podkreśla swoje polskie korzenie przyznał, że tylko muzyka Chopina jest w stanie oddać piękno Ziemi widzianej z orbity.
Fotografie zostały wybrane spośród ponad 150.000 zdjęć wykonanych w czasie wypraw.
Film "Chopin. The space concert" w reżyserii Adama Ustynowicza otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Monaco (grudzień, 2012).

Bilety w cenie 35 zł i 20 zł.

Bilety dostępne w:

Plakat