Wnętrze schronu

Tajemnice schronów na poznańskiej Abisynii

2019-10-20 ( niedziela )
11:00
w poblizu wieżowca PGK Centrum, skrzyżowanie ul. Marcelińska 90, Poznań

Spacer śladami twierdzy fortowej oraz historycznej zabudowy osiedla Kasztelanów zwanego Abisynią.
Spacer rozpocznie się od międzypolowego schronu amunicyjnego zbudowanego w 1903 roku na zapolu fortu pośredniego VIIa. Był on przeznaczony dla zaopatrzenia czterech baterii dział. W przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na nadziemiu zbudowano dwa polskie schrony obserwacyjno-bojowe.
Na pewno gratką dla miłośników historii będzie możliwość obejrzenia niedostępnego na co dzień międzypolowego schronu artyleryjskiego znajdującego się pod Szkołą Podstawową nr 74. Powstał on w 1903 roku dla załóg czterech baterii dział, a w 1939 roku umieszczono na nim polski schron obserwacyjno-bojowy. W okresie powojennym budowlę zmodernizowano dla potrzeb obrony przeciwlotniczej i wyposażono między innymi w instalacje filtrowentylacyjną oraz dodatkowe drzwi gazoszczelne.
W tym roku w związku z przebudową boiska szkolnego zostały przeprowadzone badania archeologiczne na nadziemiu schronu. Jak się okazuje nasyp skrywał nie tylko militarne skarby. Odnaleziono między innymi osiemnastowieczne żetony do gry w karty, ołowianego żołnierzyka, czy kontuszowy guzik. O rezultatach poszukiwań opowie Aleksander Przybylski, autor książki "Abisynia. Osiedle na poznańskim Grunwaldzie". Jest on kulturoznawcą, dziennikarzem, a także członkiem Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia.
Organizatorami spaceru jest Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia oraz Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego, a odbywa się on w ramach cyklu Przechadzek po Poznaniu, a także XXVI Lubońskiej Wycieczki Historycznej. Wydarzenie będzie też nawiązywało do setnej rocznicy zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, więc nie zabraknie mundurów oraz strojów cywilnych z epoki.
Zainteresowani spotykają się o godzinie 11.00 w pobliżu wieżowca PGK Centrum usytuowanego przy ulicy Marcelińskiej 90 przy skrzyżowaniu z ulicą Bułgarską.

Wstęp jest bezpłatny.