Najdłuższa kadencja nowoczesnej Europy

Inauguracyjna sesja Rady Miasta Poznania VIII kadencji odbyła się w dniu 19 listopada. Miała to być pierwsza 5-letnia kadencja samorządu. Trwała 5 i pół roku, bowiem decyzja ówczesnej większości sejmowej wybory samorządowe zostały przesunięte z jesieni 2023 r. na wiosnę 2024 r.

grupa kilkudziesięciu osób kobiet i mężczyzn w różnym wieku ustawiona w kilku rzędach na schodach przed budynkiem - grafika artykułu
Rada Miasta pod koniec VIII kadencji, na zdjęciu oprócz radnych również: dyrektorka Biura Rady Miasta Olga Kaczmar (pierwsza z lewej w pierwszym rzędzie) oraz zastępca Prezydenta Mariusz Wiśniwski (drugi z lewej w ostatnim rzędzie)

Sesja inauguracyjna odbyła się w Ratuszu na Starym Rynku, a rozpoczął ją i prowadził do czasu wyboru przewodniczącego Rady Miasta - najstarszy wiekiem radny Wojciech Kręglewski. Radni złożyli ślubowanie z wyjątkiem: wybranego na prezydenta Jacka Jaśkowiaka (w jego miejsce do Rady wszedł Tomasz Stachowiak), mianowanego na stanowisko zastępcy Prezydenta Mariusza Wiśniewskiego (w jego miejsce do Rady wszedł Grzegorz Jura) oraz Tomasza Lewandowskiego, który objął stanowisko prezesa Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (w jego miejsce do Rady wszedł Henryk Kania). Kilka dni po zaprzysiężeniu z mandatu zrezygnowała również Katarzyna Kierzek-Koperska, która została zastępczynią Prezydenta (a mandat po niej objął Filip Olszak).

Zatem na początku kadencji skład Rady przedstawiał się następująco: Przemysław Alexandrowicz, Dorota Bonk-Hammermeister, Wojciech Chudy, Monika Danelska, Lidia Dudziak, Małgorzata Dudzic-Biskupska, Grzegorz Ganowicz, Michał Grześ, Bartłomiej Ignaszewski, Ewa Jemielity, Grzegorz Jura, Henryk Kania, Łukasz Kapustka, Wojciech Kręglewski, Dominika Król, Agnieszka Lewandowska, Maria Lisiecka-Pawełczak, Paweł Matuszak, Marta Mazurek, Łukasz Michał Mikuła, Filip Olszak, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn, Andrzej Rataj, Krzysztof Rosenkiewicz, Mateusz Rozmiarek, Paweł Sowa, Tomasz Stachowiak, Marek Sternalski, Klaudia Strzelecka, Sara Szynkowska vel Sęk, Anna Wilczewska, Małgorzata Woźniak. Konrad Zaradny.

W trakcie kadencji z mandatu zrezygnowali: Bartłomiej Ignaszewski (w jego miejsce Marta Ciesielska), Dominika Król (w jej miejsce Artur Gumny) i Konrad Zaradny (w jego miejsce Artur Gorwa).

Na koniec VIII kadencji RMP skład przedstawiał się następująco: Przemysław Alexandrowicz, Dorota Bonk-Hammermeister, Wojciech Chudy, Marta Ciesielska, Monika Danelska, Lidia Dudziak, Małgorzata Dudzic-Biskupska, Grzegorz Ganowicz, Artur Marcin Gorwa, Michał Grześ, Artur Gumny, Ewa Jemielity, Grzegorz Jura, Henryk Kania, Łukasz Kapustka, Wojciech Kręglewski, Agnieszka Lewandowska, Maria Lisiecka-Pawełczak, Paweł Matuszak, Marta Mazurek, Łukasz Michał Mikuła, Filip Olszak, Halina Owsianna, Przemysław Polcyn, Andrzej Rataj, Krzysztof Rosenkiewicz, Mateusz Rozmiarek, Paweł Sowa, Tomasz Stachowiak, Marek Sternalski, Klaudia Strzelecka, Sara Szynkowska vel Sęk, Anna Wilczewska, Małgorzata Woźniak.

Przewodniczącym Rady Miasta został Grzegorz Ganowicz, a wiceprzewodniczącymi: Agnieszka Lewandowska, Przemysław Alexandrowicz i Dominika Król, a po złożeniu przez nią mandatu miejsce w prezydium RMP uzupełniła Halina Owsianna.

Na początku VIII kadencji, zgodnie z wyborczym wynikiem, podział mandatów w Radzie przedstawiała się następująco: Koalicja Obywatelska - 21, Prawo i Sprawiedliwość - 9, Lewica - 2, Prawo do Miasta 2. Powołano dwa kluby radnych, gdyż do powstania klubu konieczne są co najmniej trzy osoby. Jednak już jesienią 2020 r. powstał nowy klub Wspólny Poznań, który stworzyli radni Lewicy, PdM oraz radni, którzy opuścili swoje dotychczasowe kluby Przemysław Polcyn z KO i Łukasz Kapustka z PiS. Ten układ w Radzie nie zmienił się już do końca kadencji: KO - 20, PiS - 8, WP - 6. Przez całą kadencję przewodniczącym klubu KO był Marek Sternalski, a klubu WP Przemysław Polcyn. Klub PiS miał kolejno trzech przewodniczących: Przemysława Alexandrowicza, Klaudię Strzelecką i Michała Grzesia.

Na początku kadencji powołano dziewięć stałych komisji merytorycznych: Budżetu, Finansów, Przedsiębiorczości i Nadzoru Właścicielskiego (przewodnicząca Małgorzata Dudzic-Biskupska), Polityki Przestrzennej i Rewitalizacji (przewodniczący Łukasz Mikuła), Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej (przewodniczący Konrad Zaradny, a po złożeniu przez niego mandatu Filip Olszak), Transportu i Polityki Mieszkaniowej (przewodniczący Wojciech Kręglewski), Oświaty i Wychowania (przewodniczący Marek Sternalski), Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia (przewodnicząca Maria Lisiecka-Pawełczak), Współpracy Lokalnej i Porządku Publicznego (przewodnicząca Monika Danelska), Kultury i Nauki (przewodniczący Grzegorz Jura), Kultury Fizycznej i Turystyki (przewodnicząca Lidia Dudziak, później od grudnia 2020 r. Bartłomiej Ignaszewski, a od czerwca 2023 r. ponownie Lidia Dudziak). W trakcie kadencji Komisja Współpracy Lokalnej i Porządku Publicznego została podzielona na Komisję Współpracy Lokalnej (przewodniczącą pozostała Monika Danelska) oraz Komisję Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego (przewodniczący Wojciech Chudy). Z kolei działająca do końca września doraźna Komisja ds. Współpracy Międzynarodowej i Promocji Zagranicznej, została później przekształcona w stałą Komisję Promocji Miasta i Relacji Zewnętrznych (przewodniczący Mateusz Rozmiarek).

Zgodnie z przepisami ustawowymi powołano też Komisję Rewizyjną (przewodniczącą początkowa była Klaudia Strzelecka, później zastąpiona przez Ewę Jemielity) oraz Komisję Skarg, Wniosków i Petycji (przewodnicząca Małgorzata Woźniak). Ponadto czasowo działały: Komisja ds. Studium Miasta Poznania (przewodniczący Paweł Matuszak), Doraźna Komisja Statutowo-Regulaminowa (przewodniczący Łukasz Kapustka), a także podkomisje: ds. Ewaluacji i Reformy Jednostek Pomocniczych Miasta Poznania oraz ds. POSUM.

Wybuch pandemii w wymusił przeorganizowanie pracy Rady Miasta. Jeszcze pod koniec marca 2020 r. sesja odbyła się stacjonarnie, ale nie w Sali Sesyjnej na pl. Kolegiackim, lecz w Sali Ziemi z zachowaniem dystansu i innych wymogów sanitarnych. Później zarówno sesje jak i posiedzenia komisji odbywały się w trybie zdalnym. Po stopniowym znoszeniu restrykcji sanitarnych radni powrócili do sesji stacjonarnych początkowo w Sali Białej Urzędu Miasta, bowiem w Sali Sesyjnej odbywały się prace związane z odrestaurowaniem zabytkowych malowideł. Do odrestaurowanej Sali Sesyjnej radni powrócili w maju 2023 r.

Kadencja, która miała zakończyć się jesienią 2023 r. została przedłużona o pół roku. Decyzję taką podjęła ówczesna większość sejmowa uzasadniają to bliskością terminów wyborów samorządowych i parlamentarnych. Wybory do Rady Miasta odbyły się 7 kwietnia. Spośród radnych VIII kadencji z kandydowania na kolejną kadencję zrezygnowali: Artur Gorwa, Michał Grześ, Przemysław Polcyn, Anna Wilczewska, Agnieszka Lewandowska (kandydowała do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, ale nie uzyskała mandatu).

W trakcie VIII kadencji Rada Miasta Poznania odbyła dokładnie sto sesji i podjęła blisko dwa tysiące uchwał. Ostatnia sesja odbyła się 16 kwietnia 2024 r.

Pierwsza sesja Rady Miasta Poznania IX kadencji odbędzie się 7 maja.

oprac. red.