17 pomysłów wartych Poznania!

Nowe miejsca dla kultury i wypoczynku, projekty rodzinne i międzypokoleniowe, spacery  śladami historii - to tylko niektóre z 17 projektów, które zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu Centrum Warte Poznania. Na ich realizację Poznań przeznaczy 350 tysięcy zł.

Ogłoszenie wyników konkursu Centrum Warte Poznania - grafika artykułu
Ogłoszenie wyników konkursu Centrum Warte Poznania

Celem konkursu Centrum Warte Poznania jest rewitalizacja centrum miasta poprzez atrakcyjne i dostępne dla mieszkańców działania kulturalne, edukacyjne i społeczne. W tej edycji zgłoszono aż 85 pomysłów, które składały organizacje pozarządowe, firmy i inne osoby prawne, ale też osoby fizyczne.

- Pokazuje to potencjał poznaniaków, którzy chcą na różne sposoby uatrakcyjnić swój fyrtel - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Szczególnie cieszą mnie projekty międzypokoleniowe oraz otwarcie pomysłodawców na seniorów. Z satysfakcją odnajduję ten wątek w kilku projektach, między innymi w działaniach Teatru Strefa Ciszy, który po raz drugi w historii konkursu działać będzie nie tylko w samej Olimpii, ale i przed budynkiem, tworząc skwer sąsiedzki. 

Projekt "Kraina Olimpia - skwer sąsiedzki" uzyskał podobnie jak przed rokiem, najwyższe dofinansowanie w wysokości 47,5 tys. zł. Dzięki temu, w lipcu i sierpniu dziedziniec przed budynkiem dawnego kina Olimpia, znów ożyje za sprawą spotkań, warsztatów i działań artystycznych dla dzieci.

- W tegorocznej edycji zauważalna jest tendencja do odkrywania znanych przestrzeni na nowo. Projekt Strefy Ciszy jest tutaj tylko jednym z przykładów. Drugie takie miejsce to plac przed Teatrem Polskim, który za sprawą Macieja Krycha i Franka Sterczewskiego stanie się miejscem spotkań, kulturalnych zabaw, międzypokoleniowej debaty, wypoczynku - mówi Marcin Kostaszuk, z-ca dyr. Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. - Z nowości na pewno ciekawą rzeczą jest projekt "Baltic Waves", autorstwa fundacji Ad Arte znanej z organizacji festiwalu filmów krótkometrażowych Short Waves. Tym razem będą to w większości długie filmy, wybrane spośród produkcji krajów nadbałtyckich. Istotne jest też miejsce - będzie to przestrzeń pomiędzy powstającym Bałtykiem a Concordia Design. Bardzo ciekawy pomysł na niebanalne kino plenerowe.

Największe uznanie komisji konkursowej zyskał projekt "Kulturalny superata", który realizowany będzie od maja do października w Świetlica Cafe przy ulicy Krakowskiej 9a. Autorzy przewidzieli 10 spotkań dla ojców i ich dzieci o różnej tematyce i formule. - Z jednej strony chodzi o to, by zachęcić ojców do wyjścia ze swoimi dziećmi do miasta, a z drugiej, by wzbogacić ofertę kulturalną Poznania o ciekawe inicjatywy skierowane do rodzin - mówi Katarzyna Liszkowska z Fundacji Wspierania, Kreatywnej Edukacji, Rozwoju i Rewitalizacji Kreaktywator. - Będziemy zapoznawać tatusiów z różnymi formami kultury i sztuki. Ojcowie sprawdzą się w różnych odsłonach: "Tata meloman" "Tata w teatrze", "Tata bajkoopowiadacz", "Tata tańczy", "Tata na ludowo", czy "Tata sztukmistrz".

Tradycyjnie najwięcej projektów Centrum Wartego Poznania zostanie zrealizowanych na osiedlach Św. Łazarz i Stare Miasto, ale bardzo wiele dziać się będzie też na terenach nadwarciańskich. - Poznaniacy po raz kolejny będą mieli okazję wziąć udział w Paradzie Sobótkowej, która odbędzie się 23 czerwca - zapowiada radna Małgorzata Woźniak, przewodnicząca Komisji Rewitalizacji. - Zależy nam na otwarciu, a w zasadzie powrocie miasta nad Wartę, reaktywacji żeglugi i rewitalizacji terenów nadwarciańskich, dlatego cieszymy się, że wśród 17 zwycięskich projektów aż cztery związane są z rzeką i jej najbliższym otoczeniem.

Wiele zgłoszonych inicjatyw jest kontynuacją ubiegłorocznych projektów. Powróci łazarski ogród społeczny przy klubie "Krąg" na Łazarzu. W planach organizatorów są m.in. pikniki sąsiedzkie, biesiady muzyczne, turnieje gier planszowych, a przede wszystkim warsztaty - kulinarne, z tworzenia żywych obrazów, dzieł sztuki z roślin i pieczątek na tkaninach. W ramach projektu "Scena z bliska" Krąg zaprosi też mieszkańców do świata teatru i piosenki. Będą warsztaty teatralne i spektakle zarówno dla dzieci, jaki i dorosłych, a także wieczory muzyczne z kabaretem literackim.

Kontynuowany będzie też projekt ożywiający przestrzeń Św. Marcina - "Św. Marcin. reAnimacja" - który w ubiegłym roku realizowany był w ramach PBO. Powróci też "Lato nad rzeką", cieszący się w ubiegłym roku dużym powodzeniem cykl warsztatów oraz wydarzeń kulturalnych skupionych wokół tworzenia muzyki, grafiki i fotografii. Mieszkańcy mogą też liczyć na kontynuację projektu "Ulica Głogowska 26 do 84. Historia miejsca - pamięć o miejscu", polegającego na umieszczeniu w witrynach sklepów plansz zawierających materiał historyczny oraz ilustracyjny dotyczący danej kamienicy. Wsparcie uzyskały też dwa inne ciekawe projekty historyczne: gra miejska "Śladami poznańskich ewangelików" oraz "Byli Żydzi w Poznaniu" - odbywające się dwa razy w miesiącu, dwugodzinne spacery po miejscach związanych z historią poznańskich Żydów na obszarze Starego Miasta.

Joanna Żabierek/biuro prasowe