6 pomysłów na ciekawy weekend w Poznaniu

Nadchodzący weekend to wiele atrakcyjnych wydarzeń odbywających się w stolicy Wielkopolski. Już w niedzielę możesz wziąć udział w kolejnej edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Podczas weekendu możesz uczestniczyć  również w Nocy Biologów czy Poznańskiej Giełdzie Fonograficznej.

W weekend 13-14 grudnia w Poznaniu atrakcji nie zabraknie
W weekend 13-14 grudnia w Poznaniu atrakcji nie zabraknie

1. 26. finał WOŚP

Pod hasłem "Dla wyrównania szans w leczeniu noworodków" odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.  Poznań jak co roku przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców miasta. Na placu Mickiewicza, a także na scenie przed CK Zamek w niedzielę zagra łącznie 11 artystów. Poznaniacy będą mogli podziwiać m.in. Negativ, Artykę czy Junior Stress & Sun el Band.  O godzinie 20. nie zabraknie również tradycyjnego Światełka do Nieba. W czasie finału WOŚP uczestnicy będą mogli wziąć udział w akcji krwiodawstwa CK Zamek. Z kolei w Sali Lustrzanej Collegium Minus powstanie Kącik Promocji Zdrowia, w którym poznaniacy będą mogli zbadać sobie m.in. poziom cukru i ciśnienia we krwi. Również w Collegium Minus powstanie Strefa Dziecka, gdzie najmłodsi będą mogli korzystać z dmuchanych atrakcji, a także brać udział w zabawach z animatorami.

O godzinie 12 przed CK Zamek odbędzie się start biegu "Policz się z cukrzycą". Z kolei miłośnicy motoryzacji będą mogli zwiedzić wystawę fiatów 126p, czyli popularnych maluchów. Jednym z ważnych elementów WOŚP-u będzie również licytacja. Będzie tam możliwość zdobycia m.in. limitowanej, "złotej" karty PEKA z podpisem prezydenta, książki Jacka Jaśkowiaka "Dżej Dżej. Rozmowy z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania" wraz z autografem czy podpisanej koszulki Roberta Lewandowskiego, jeszcze z czasów jego gry w Lechu Poznań.

Z kolei na Ławicy odbędzie się w tym roku największy finał WOŚP w Poznaniu. Zagrają tam m.in. Camping Hill, członkowie Acid Drinkers, DeMono, a Światełko do Nieba (widowisko stworzone z połączenia latarek czy zimnych ogni, bez fajerwerków) wraz z koncertem zespołu Golden Life uświetnią obchody wydarzenia. Na Ławicy będzie można również obejrzeć pokaz akrobatyczny "Teatru z Głową w Chmurach" czy wystawę zabytkowych rowerów i samochodów.

Dla fanów sportu w ramach 26. finału WOŚP pojawi się możliwość wzięcia udziału w biciu rekordu Polski w pływaniu na ergonometrze wioślarskim w Galerii Malta, a także w wyzwaniu polegającym na przejechaniu jak największej liczby kilometrów na rowerze stacjonarnym na Ławicy. Każdy przejechany przez uczestnika 1 km będzie się równał 1 złotówce przekazanej na fundację.

O godzinie 12 wystartuje również maraton zumby w Tropsie, a o 20 wszystkie chętne osoby będą mogły wziąć udział w Silent Disco w Alternativie.

Więcej informacji na: http://www.poznan.pl/mim/info/news/zbliza-sie-26-final-wosp,114058.html

2. Bluesowa Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Już w piątek 12 stycznia o godzinie 19 w klubie Blue Note, w ramach 26. finału WOŚP odbędzie się koncert wykonawców bluesa. Zagrają m.in. Wojtek Hoffman, Stara Szafa, Izotop, Maciej Sobczak czy Krzysztof Jarmużek. Koncerty zakończą się Światełkiem do Nieba, a w przerwach między nimi będą miały miejsce licytacje na rzecz Orkiestry. Wylicytować będzie można m.in. koszulkę z autografami piłkarzy Lecha Poznań czy okulary Ryszarda Riedla. Cały dochód (w tym bilet w formie dobrowolnego datku) zostanie przekazany na rzecz fundacji Jurka Owsiaka, a artyści zagrają w klubie charytatywnie.

Więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/events/140092796616333/

3. Targi Ślubne

Największa impreza branży ślubnej w Wielkopolsce rusza już w niedzielę, 14 stycznia o godzinie 10. Targi Ślubne to coroczne wydarzenie organizowane przez Targi Poznańskie. W czasie jego trwania masz możliwość obejrzenia kreacji ślubnych, skontaktowania się z godnymi usługodawcami i sprzedawcami, a także kupienia sukien czy garniturów ślubnych ze specjalnym rabatem. Targi Ślubne to także bogaty program sceniczny. W tym roku widowisko poprowadzi znany prezenter Tomasz Kammel, a widzowie będą mogli podziwiać pokazy mody ślubnej firm Duber czy Pracowni Sukien Ślubnych Jolanty Dudy-Koprowskiej, prezentacje muzyczne (m.in. zespołów Platinim Weddings czy Puzzle Band), prezentacje Candy Bar czy pokazy taneczne. Podczas Targów Ślubnych wszystko to, co Cię interesuje, będzie w jednym miejscu. Cena biletu to 26 złotych za osobę.

Więcej informacji dostępnych na: http://targi-slubne.pl/

4. XXI Dzień Judaizmu

W ramach XXI Dnia Judaizmu w piątek o godzinie 12 ODK pod Lipami odbędzie wieczór poezji żydowskiej "W blasku menory". W czasie jej trwania zaprezentowana będzie poezja m.in. Rywki Basman, Natana Zacha czy Mordechaja Gebirtiga. Spotkanie poprowadzi Kalina Izabela Zioła, a śpiewem będzie jej towarzyszył Tomasz Bateńczuk.

Z kolei w sobotę w Teatrze Muzycznym o godzinie 12 w ramach Krakowskiego Salonu Poezji Księgę Rodzaju, a także "Dęby patriarchy Izaaka" czytała będzie Dorota Segda. Słuchaczy w aurę twórczości żydowskiej wprowadzi profesor UAM Wiesław Ratajczak, a uczestnikom towarzyszył będzie Jan Romanowski, grający na skrzypcach.

W niedziele zaś wODK pod Lipami nastąpi projekcja filmu "Aryjska Para" w reżyserii Johna Dala. Historia opowiada o żydowskim potentacie branży filmowej, Josephie Krauzenbergerze, który musi oddać całą kolekcję dzieł sztuki po to, aby ratować życie swoje i swojej rodziny. Akcja dramatu rozgrywa się w czasach II Wojny Światowej.

Dodatkowe informacje dostępne na: https://www.facebook.com/events/172894870122901/

5. Noc Biologów

Do godz. 22 potrwa kolejna już edycja Nocy Biologów. Na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza można wziąć udział w grze edukacyjnej "Śladami ewolucji", a także w grze planszowo-karcianej "Kawiarence gier". Co więcej, na uczestników czekają ciekawe atrakcje, takie jak m.in. wystawy: "Aqua life", "Gabinet osobliwości pasożytów - bliskie spotkanie z pasożytami" czy "Mikoryzator- interaktywna wystawa", pokazy: " Zadziwiająca woda" czy "Jeśli nie chlebem to czym? - Dokarmiaj z głową!" oraz warsztaty: "Podwodni kosmici, czyli o niesamowitych adaptacjach zwierząt morskich" czy "Świat, który rozkwita nocą". Organizatorzy przygotowali również konkurs: "Wysil swoje neurony", a Noc Biologów uświetni koncert pt. "Tam gdzie woda i las".

Więcej informacji dostępnych na:  http://www.nocbiologow.home.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=poznan

6. Poznańska Giełda Fonograficzna

Interesujesz się muzyką? A może zbierasz płyty i brakuje Ci jakiegoś krążka do kolekcji? Jeśli tak to Poznańska Giełda Fonograficzna jest właśnie dla Ciebie. Już w sobotę w Domu Tramwajarza będziesz miał możliwość porozmawiania w przyjaznej atmosferze o szeroko rozumianej kulturze muzycznej. Giełda będzie otwarta od godziny 11.

Szczegóły na: https://mx.eventeri.com/g/poznanska-gielda-fonograficzna-xvii-13-01-dom-tramwajarza-evento/17082386

Dominik Jagiełło/biuro prasowe