Biznes i nauka razem

Zarząd Volkswagen Poznań oraz rektorzy i studenci poznańskich uczelni podsumowali kończący się rok akademicki. Jeden z największych pracodawców w regionie znów rekrutuje i szuka talentów.

Volkswagen Poznań podsumował swoją współpracę z poznańskimi uczelniami podczas oficjalnej gali - grafika artykułu
Volkswagen Poznań podsumował swoją współpracę z poznańskimi uczelniami podczas oficjalnej gali

Poznańska fabryka Volkswagena na co dzień w ramach umów partnerskich współpracuje z 6 poznańskimi uczelniami wyższymi: Politechniką Poznańską, Uniwersytetem Ekonomicznym, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym oraz Akademią Wychowania Fizycznego. Z okazji zbliżającego się końca roku podczas uroczystej gali podsumowano efekty programów i aktywności studenckich realizowanych przez Volkswagen Poznań we współpracy z uczelniami.

- Jako największy pracodawca w regionie odczuwamy obowiązek aktywnej współpracy z uczelniami wyższymi i studentami - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych i organizacji Volkswagen Poznań. - Mamy to szczęście, że wśród władz uniwersyteckich mamy niezwykle zaangażowanych i otwartych partnerów do współpracy. Niewątpliwie obie strony czerpią z tego korzyści oferując innowacyjne programy edukacyjne. My uczymy się jak patrzeć na świat oczami młodych, oni zaś mogą korzystać z doświadczenia i wiedzy bardziej doświadczonych kolegów. Co ciekawe, obie strony dochodzą zawsze do tych samych wniosków, że zarówno teoria, jak i praktyka powinny iść ze sobą w parze. A jeśli dodamy do tego chęci i pasję mamy idealnego kandydata. Gala współpracy z uczelniami jest dla nas idealną okazją do tego, by wspólnie świętować synergię pomiędzy biznesem i edukacją.

W czasie gali przedstawiciele poznańskiej fabryki Volkswagena zaprezentowali najważniejsze działania skierowane do studentów i absolwentów uczelni. Wręczono m.in. umowy dla studentów studiów dualnych, czyli  nowatorskiej w skali kraju organizacji studiów, która łączy wiedzę praktyczną z teoretyczną. Kończąc studia absolwenci mogą pochwalić się tytułem inżyniera, a także zawodem "Automatyk", który zostaje potwierdzony egzaminem Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo Handlowej (AHK).  Studia dualne skierowane są do studentów kierunku "Automatyka i Robotyka" Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej.

- Volkswagen Poznań wspierał i nadal to czyni, wszelkie działania wspomagające edukację inżynierską dostarczając jej pierwiastek praktyczny - ocenia taką praktyczną formę kształcenia  rektor uczelni, prof. Tomasz Łodygowski. - Ta współpraca uczelni akademickiej i odpowiedzialnego za tę utylitarną część edukacji partnera gospodarczego przynosi oczekiwane, wspaniałe rezultaty. Cieszy mnie również współpraca zespołów naukowców z uczelni z Volkswagenie, a w tym współpraca zespołu badawczo-rozwojowego, który po latach powstał w Poznaniu. Spełniane są tu ambicje stron, że przecież innowacyjne, niezbędne zmiany w konstrukcji nadwozia projektowanych tu samochodów mogą być wykonywane na miejscu w poznańskiej fabryce.

Przykładem praktycznej formy współpracy nauki i biznesu jest także konkurs "Be the best", w ramach którego zespoły studentów opracowują innowacyjne projekty w odpowiedzi na przedstawione tematy. Laureaci konkursu otrzymują nagrody finansowe (nawet do 10. 000 złotych) oraz udział w letnich praktykach.

Nie tylko dla przyszłych inżynierów

Volkswagen podejmuje działania skierowanie nie tylko do przyszłych inżynierów. Studentom i absolwentom kierunków nietechnicznych oferuje możliwości rozwoju m.in. w ramach programu stypendialnego Business Development Program (BDP), który realizowany jest wspólnie z Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Podczas gali listy stypendialne odebrało kolejnych 3 uczestników programu BDP oraz 9 osób biorących udział w programie stypendialnym Engineer Development Program skierowanym do inżynierów.

- Nasza uczelnia kształci dla biznesu i prowadzi badania służące gospodarce - podkreśla prof. dr hab. Maciej Żukowski, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. - Dlatego tak ważna jest dla nas systematyczna i bardzo konkretna współpraca z przedsiębiorstwami. Ta współpraca to jedna z najsilniejszych stron UEP, wpływająca na jego czołową pozycję wśród polskich uczelni.

Volkswagen Poznań oferuje także praktyki projektowe , które pozwalają studentom w elastyczny sposób łączyć naukę ze zdobywaniem wiedzy praktycznej.

- Do naszego grona dołączają właśnie kolejni ambitni, pełni pomysłów młodzi ludzie z pasją: studenci dualni kierunku automatyka i robotyka na Politechnice Poznańskiej, stypendyści programów rozwojowych Engineer i Business Development Program, praktykanci z 11 uczelni wyższych z całego kraju i finaliści ogólnopolskiego konkursu Be the Best - mówi Jolanta Musielak. -  W naszej strategii nacisk kładziemy również na aktywności realizowane w naturalnym środowisku studenta. Organizujemy VWP Week na Politechnice, nasi eksperci prowadzą wykłady i warsztaty fachowe na wybranych uczelniach, wspieramy koła naukowe i projekty studenckie. Poprzez ciągłą współpracę VW Poznań z nauką dążymy do tego, by młodym ludziom ułatwić wejście na rynek pracy.

BOI/AW