Dni Ułana

Zakończyły się 32. Dni Ułana pod patronatem Jacka Jaśkowiaka Prezydenta Miasta Poznania. Z okazji Święta Pułkowego przygotowano liczne atrakcje m.in. zawody kawaleryjskie oraz festyn rodzinny na Cytadeli. 

Obchody Dni Ułana - grafika artykułu
Obchody Dni Ułana

Dni Ułana rozpoczęły się już w piątek na terenie Hipodromu Wola, gdzie przez dwa dni trwały Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari. Nie zabrakło również stałych elementów święta, jak Capstrzyk i Apel Poległych z udziałem władz Poznania oraz gości honorowych, uroczystej mszy świętej oraz oficjalnych uroczystości pod pomnikiem 15. Batalionu Ułanów Poznańskich zlokalizowanym przy Starym Rynku.

- Uroczyste obchody święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich są okazją do przypomnienia o wartościach takich jak miłość do ojczyzny, oddanie za sprawę czy determinacja. Są także momentem złożenia hołdu poległym żołnierzom tej znamienitej formacji - mówił zastępca prezydenta Mariusz Wiśniewski podczas uroczystości pod pomnikiem 15. Batalionu Ułanów Poznańskich. - To ważne, byśmy doceniali wkład i ofiarę poniesioną przez naszych ułanów na rzecz polskiej niepodległości, bo oni walczyli za wolność, z której my teraz korzystamy.

Poznaniacy mogli również podziwiać barwną defiladę kawalerii ulicami miasta. Dodatkową atrakcją tegorocznych obchodów był pojazd, który w ubiegłym miesiącu trafił ze Stanów Zjednoczonych do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu. To opancerzony samochód zwiadowczy z czasów II wojny światowej Daimler Dingo.

- 15. Pułk Ułanów Poznańskich jest jedną z najlepszych jednostek w kraju. W najważniejszych momentach historii, od powstania wielkopolskiego po kampanię wrześniową, poznańscy ułani wykazywali się zawsze wielką odwagą i poświęceniem w walce o niepodległość i wolność kraju - mówi Andrzej Białas, dyr. Gabinetu Prezydenta w Urzędzie Miasta Poznania. - Obchody Dni Ułana to żywa lekcja historii, tym bardziej cieszy więc tak liczny udział poznaniaków we wszystkich związanych z tym świętem uroczystościach. To dowód na to, że pamięć o bohaterstwie i pięknej postawie żołnierzy jest wśród mieszkańców wciąż żywa.

Wydarzeniem przyciągającym co roku największą liczbę uczestników jest organizowany na zakończenie obchodów festyn rodzinny na Cytadeli. Pokaz woltyżerki czy jazdy western, prezentacja zabytkowych pojazdów z okresu międzywojennego czy pokaz władania białą bronią konno to tylko niektóre atrakcje, które przygotowano dla poznaniaków. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dwie inscenizacje: Wrzesień 1939 i Włochy 1944. Oprócz tego nastąpiła dekoracja uczestników Zawodów Kawaleryjskich.

Święto Pułkowe 15. Pułku Ułanów Poznańskich ma już niemal 100-letnią tradycję, natomiast w obecnej formie, pod nazwą Dni Ułana, odbędzie się w tym roku już po raz 32. Przed wojną ułani nazywani byli "dziećmi Poznania", a ich święto było również świętem całego miasta. Dziś staramy się nawiązać do tych znakomitych tradycji i przypomnieć miastu tę część jego historii.

Organizatorem imprezy w tym roku był Prezydent Miasta Poznania przy współudziale Towarzystwa Byłych Żołnierzy I Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich i Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Hubert Ossowski/ biuro prasowe