Kolejny etap prac na autostradzie

W poniedziałek, 22 kwietnia od godz. 12.00 drogowcy rozpoczną przygotowania do wprowadzenia zmian w tymczasowej organizacji ruchu na kolejnej części autostradowej obwodnicy Poznania. Zmieniona organizacja ruchu zacznie obowiązywać od godzin porannych w środę, 24 kwietnia.

24 kwietnia rozpocznie się kolejny etap prac na autostradowej obwodnicy Poznania fot. Autostrada A2
24 kwietnia rozpocznie się kolejny etap prac na autostradowej obwodnicy Poznania fot. Autostrada A2

Pierwszy etap przebudowy autostradowej obwodnicy Poznania został ukończony. Na odcinku między węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń wybudowany został trzeci pas oraz zamontowane zostały bariery ochronne. Teraz prace przeniosą się na przeciwległą stronę jezdni. Ukończony pierwszy etap dobudowy, to 6 km trzeciego pasa ruchu i ułożenie nawierzchni do poziomu jezdni południowej w kierunku Warszawy pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń.

Od 24 kwietnia wykonawca prac wprowadzi nową tymczasową organizację ruchu. Ruch samochodowy zostanie w całości przeniesiony na jezdnię południową. Udostępnione będą tam 4 pasy oddzielone od siebie barierą - po dwa w każdym kierunku. Samochody ciężarowe będą mogły korzystać wyłącznie z prawego pasa w obu kierunkach. Jezdnia północna w kierunku Świecka zostanie zajęta w całości na teren budowy i prowadzone będą na niej prace związane z rozbudową o trzeci pas ruchu.

Na odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Komorniki, wprowadzona przed miesiącem tymczasowa organizacja ruchu nie ulegnie zmianie. Ruch prowadzony jest na każdej jezdni dwoma pasami, a pas awaryjny jest wygrodzony jako teren budowy. Taka organizacja ruchu obowiązywać będzie przez najbliższe tygodnie, do pierwszej połowy czerwca.

Podczas prowadzonych prac zamknięta zostanie łącznica z Poznania i Lubonia w kierunku Świecka.

Ruch odbywać się będzie według załączonego poniżej schematu.

W nadchodzących tygodniach wykonawca prac m.in. zdemontuje bariery ochronne w pasie rozdziału i na poboczu i prowadzić będzie prace modernizacyjne na obiektach mostowych.

Najistotniejsze zmiany organizacji ruchu na autostradzie:

- 22.04, godz. 12:00 - 24.04 - przyspieszenie planowanego rozpoczęcia kolejnego etapu prac; wprowadzanie krótkotrwałych zmian podczas robót szybkopostępujących

- od 24.04 - przeniesienie ruchu w obu kierunkach pomiędzy węzłami Poznań Komorniki i Poznań Luboń na cztery pasy ruchu jezdni południowej (po dwa pasy ruchu w każdą stronę)

- od 24.04 - na węźle Poznań Luboń zamknięcie łącznicy z Poznania i Lubonia w kierunku Świecka; objazd przez węzeł Poznań Krzesiny.

Autostrada z trzema pasami

Dzięki rozpoczętym w połowie marca pracom na autostradowej obwodnicy Poznania powstaną trzecie pasy w obu kierunkach. Mają one być gotowe do końca roku.

Na liczącym 16 km odcinku pomiędzy węzłami Poznań Zachód a Poznań Krzesiny wybudowany zostanie nie tylko trzeci pas ruchu w każdym kierunku, ale również zmodernizowana zostanie nawierzchnia. Będzie w pełni przystosowana do większego natężenia ruchu, wymienione zostaną bariery ochronne i całe oświetlenie.

Wzdłuż całej trasy wybudowane będą nowe ekrany akustyczne, a istniejące - będą rozbudowane. W efekcie potroją one swoją powierzchnię i zapewnią lepszą ochronę większej liczbie mieszkańców Poznania. Ponadto na odcinku liczącym 27 km pomiędzy Nagradowicami i Gołuskami powstanie 10 tablic na bieżąco informujących kierowców o sytuacji na drodze.

Rozbudowa obwodnicy Poznania to pierwsza w Polsce tak skomplikowana inwestycja prowadzona na autostradzie "pod ruchem". Jest ona niezwykle ważna dla wielu milionów kierowców nie tylko z Poznania i okolic, ale również i z całej Polski, bo A2 jest głównym międzynarodowym ciągiem komunikacyjnym łączącym wschodnią i zachodnią Polskę. Obwodnicą przejeżdża dziennie około 65 tysięcy pojazdów, co oznacza, że rocznie korzysta z niej blisko 23 mln kierowców.

Podczas prac ograniczono prędkość poruszania się do 70km/h. Kierowcy powinni szczególnie uważać na znaki informujące o sposobie poruszania się.

Od marca 2019 do czerwca 2020 obowiązywał będzie zakaz wjazdu na obwodnicę Poznania pomiędzy węzłami Poznań Wschód i Poznań Zachód dla pojazdów ponadnormatywnych, o szerokości większej niż 3 metry.

Autostrada Wielkopolska będzie współpracować z aplikacjami Yanosik i Waze. W momencie zbliżania się do remontowanego odcinka kierowcy będą otrzymywać komunikaty o sytuacji na obwodnicy i alternatywnych drogach.

Wszelkie informacje o pracach i utrudnieniach w ruchu na autostradzie A2 można śledzić na stronie internetowej www.autostrada-a2.pl, w mediach społecznościowych lub poprzez infolinię 0 800 022 242.

op. RB

Załączniki