Kulturalne lato #NAWOLNYM

Miasto Poznań drugi rok z rzędu zaprasza mieszkańców do udziału w  wydarzeniach kulturalnych, które odbędą się latem na Wolnym Dziedzińcu. Na przełomie czerwca i lipca będą filmy, warsztaty i koncerty. W sierpniu na dziedzicu Urzędu Miasta Poznania zaprezentują się najpopularniejsze polskie teatry.

Teatr Na Wolnym - grafika artykułu
Teatr Na Wolnym

Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne. Wstęp na filmy, warsztaty i koncerty będzie wolny. Na spektakle teatralne rozdanych zostanie 8 tysięcy wejściówek.

- Wydarzenia kulturalne Na Wolnym są symbolem otwarcia Poznania na kulturę. Są dostępne dla wszystkich, bez względu na możliwości finansowe. Dla mnie to jedna z najważniejszych inwestycji. Ubiegłoroczne zainteresowanie spektaklami teatrów Krystyny Jandy to dowód, że poznaniacy tej kultury potrzebują. Z satysfakcją oddajemy dziedziniec urzędu im i artystom - podkreśla prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. - Tego lata wachlarz wydarzeń, na jakie zapraszamy, jest bardzo szeroki. Szczególnie serdecznie zapraszam dzieci, bo specjalnie dla nich przygotowano kilka naprawdę ciekawych spektakli łączących teatr i muzykę.

Muzyka i kino Na Wolnym

Przez pierwsze dwa letnie tygodnie Na Wolnym królować będzie muzyka i kino.

- Przygotowując program muzyczny, nasze poszukiwania rozpoczęliśmy od artystów poznańskich. Stąd w programie obecność DagaDany, Michała Kmieciaka i Poznań Jazz Phliharmonic Orchestra. Projekt otworzy jednak 23 czerwca, koncert zespołu Sorry Boys. Za ostatni album "Roma" zbierają świetne recenzje. Zagrają też zupełni debiutanci - LOR oraz OLY - zapowiada Michał Wiraszko, z-ca dyr. Estrady Poznańskiej, która odpowiada za część muzyczną i kinową projektu Na Wolnym.

Każdy seans filmowy poprzedzą warsztaty kręcenia filmów smartfonem. Warsztaty zostały przygotowane dla dużych i małych poznaniaków.

- Przygotowując program filmowy, kierowaliśmy się "szlakiem nagród filmowych", dobierając obrazy nagradzane na całym świecie od Poznania, Wrocławia i Warszawy, przez Berlin i Cannes aż po Oscary - dodaje Wiraszko.

Oprócz koncertów w ramach programu muzycznego poznaniacy będą mogli zobaczyć spektakl Teatru Muzycznego "Skrzypek na dachu". Popularny musical zostanie zaprezentowany 29 czerwca o godzinie 21.00 jako coroczne wydarzenie Teatru Muzycznego dla mieszkańców Poznania. Będzie to jedyne wydarzenie w ramach części muzyczno-kinowej projektu Na Wolnym, na które obowiązywać będą bezpłatne wejściówki. 

Teatr i taniec Na Wolnym

W sierpniu Na Wolnym dominował będzie teatr. Między 17 a 26 sierpnia na dziedzińcu zaprezentowanych zostanie łącznie 13 przedstawień. Swoje spektakle pokażą teatry z całej Polski, w tym poznańskie.

Program teatralny zainauguruje 17 siepnia  przedstawienie "Kolacja dla głupca" Wrocławskiego Teatru Komedia, gdzie w roli tytułowej wystąpi Mirosław Kropielnicki. Kameralny spektakl "Kafka/Schulz: objawienia i herezje", nawiązujący estetyką do twórczości wybitnych pisarzy XX wieku,  zaprezentuje Teatr Wielki w Poznaniu. Na Wolny powróci Och-Teatr, którego spektakle poznaniacy mogli oglądać na dziedzińcu ubiegłego lata. Tym razem pokaże monolog "One Mąż Show" znanego i lubianego Szymona Majewskiego, który na przykładzie swojego małżeństwa opowie o kłopotach i radościach współczesnego związku, relacji kobieta-mężczyzna, mąż-żona. Powróci także Krystyna Janda, którą zobaczymy w spektaklu muzycznym "Piosenki z Teatru". Nie zabraknie przebojów takich jak: "Wariatka" czy "Na zakręcie" ze słowami Agnieszki Osieckiej. Więcej piosenek z tekstami poetki usłyszymy w recitalu Julii Rybakowskiej "Osiecka. Byle nie o miłości" przygotowanym przez Teatr Nowy w Poznaniu. Utworów Leonarda Cohena w wykonaniu Renaty Przemyk będzie można natomiast posłuchać w spektaklu Teatru Starego z Lublina "Boogie Street". Do stolicy Wielkopolski zawita też Teatr Kamienica z przedstawieniem "Kolacja na cztery ręce", w którym do stołu, a właściwie do fortepianu zasiądzie dwóch wielkich kompozytorów XVIII wieku - Jerzy Fryderyk Haendel i Jan Sebastian Bach. Widzowie obejrzą także komedię "Mayday" Teatru Muzycznego w Poznaniu i spektakl "Żniwa" Polskiego Teatru Tańca.

- Druga edycja festiwalu Teatr na Wolnym zapowiada się fantastycznie. Bardzo się cieszę, że w tym roku widzowie zobaczą również poznańskie teatry, w tym oczywiście Teatr Muzyczny w Poznaniu. To będzie prawdziwa uczta teatralna, której nie można przegapić - zapewnia Przemysław Kieliszewski, Dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, który odpowiada za program teatralny Na Wolnym.

Wydarzeniem zamykającym projekt Na Wolnym będzie potańcówka, która odbędzie się w sobotę 26 sierpnia o godzinie 22.00. Wcześniej tego dnia, o 16.00, poznaniacy będą mogli podziwiać efekty warsztatów tanecznych "Dancing Fairplayce Poznań" organizowanych przez Ewę Wycichowską.

Dzieci Na Wolnym

Cztery spektakle muzyczne przygotowała dla dzieci Estrada Poznańska. Przedstawienia odbywać się będą w sobotnie i niedzielne popołudnia. Na Dziedzińcu najmłodsi zobaczą "Ciocię Jadzię" (24.06), "Szabadabda" (25.06), "Dom wariatów" (1.07) i "Szewca Dratewkę" (2.07). Wszystkie przedstawienia zaplanowano na godzinę 14.00.

W ramach Teatru Na Wolnym kabaretową wersję słynnej bajki Jana Brzechwy "Pchła Szachrajka" przygotował do najmłodszych widzów Teatr Muzyczny. Spektakl odbędzie się 19 sierpnia o godz. 11.00. Dzień później o godz. 12.00 Teatr Animacji zaprasza dzieci na "Miłość nie boli, kolano boli" - pełen zabawy spektakl z muzyką na żywo, gdzie autorami słów do wszystkich piosenek są dzieci w wieku od 2 do 6 lat. Na zakończenie, 26 sierpnia o godz. 11.00 i 13.00, najmłodsi obejrzą kameralne przedstawienie "Sens życia" poznańskiego Teatru Sytuacje Grupa.

Bilety
Na wszystkie wydarzenia z cyklu Muzyka, Taniec i Kino, łącznie z warsztatami kręcenia filmów smartfonem, wstęp będzie wolny. Wyjątkiem jest musical "Skrzypek na dachu", na który obowiązywać będą bezpłatne wejściówki - do odbioru w Teatrze Muzycznym.
Darmowe wejściówki obowiązywać będą także na wszystkie przedstawienia w ramach Teatru Na Wolnym. Będzie je można rezerwować na portalu bilety24.pl lub odbierać w Centrum Informacji Miejskiej, Centrum Inicjatyw Senioralnych, Centrum Inicjatyw Rodzinnych.
Wejściówki będzie można też wygrać w konkursach organizowanych na profilu Miasto Poznań na Facebooku oraz w poznańskich mediach.
- Dystrybucja bezpłatnych wejściówek została tak pomyślana, żeby wszyscy poznaniacy mieli szansę je dostać. Planując to, jak będziemy je rozdawać, wzięliśmy pod uwagę doświadczenia z ubiegłego roku. To jest impreza, która ma być dostępna dla wszystkich, dlatego przy rozdawaniu wejściówek współpracujemy z instytucjami, które działają dla różnych grup społecznych - mówi Tomasz Lisiecki, zastępca dyrektora Gabinetu Prezydenta.

Więcej informacji oraz szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie www.poznan.pl/nawolnym.

Joanna Żabierek/biuro prasowe