Ławeczka Mikuły nad Maltą

Stworzył założenia projektowe dla kompleksu rekreacyjnego nad jeziorem Maltańskim. Teraz stanął tam pomnik-ławeczka architekta Klemensa Mikuły.

Pomnik Klemensa Mikuły nad Jeziorem Maltańskim fot. Mateusz Malinowski - grafika artykułu
Pomnik Klemensa Mikuły nad Jeziorem Maltańskim fot. Mateusz Malinowski

- Pogodny, radosny, gawędziarz z burzą siwych włosów. Jeden z najlepszych architektów. Chciał, aby to miejsce było piękne i przyjazne - tak mówił o Klemensie Mikule jeden z jego przyjaciół Jan Kaczmarek, prezes Fundacji Rozwoju Miasta Poznania.

Autorem ławeczki jest artysta rzeźbiarz Roman Kosmala. Pomnik znajduje się na północnym brzegu jeziora w pobliżu tablicy wyników. Na ławce jest sporo miejsca i można usiąść obok architekta Malty, a jak zapewniają wszyscy, którzy sprawdzali ławeczkę podczas uroczystości odsłonięcia - jest bardzo wygodna.

- Często spotykaliśmy się nad tym jeziorem. Maltę mieliśmy w sercu. Klemens, będę tu przychodził posiedzieć z Tobą na ławce - wspominał Andrzej Wituski, były prezydent Poznania.

- Klemens będzie teraz patrzył na ukochaną Maltę, a może doczeka się realizacji Kopca Wolności, o który też zabiegał - dodał Jan Kaczmarek.

Na uroczystości Miasto Poznań reprezentowali m.in.: Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta, i Stanisław Tamm, sekretarz Miasta. Obecni byli również członkowie rodziny.

Klemens Mikuła urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Studiował na Politechnice Poznańskiej i Wrocławskiej. Pracował m.in. w Państwowym Biurze Projektów Budownictwa Przemysłowego oraz w Pracowni Usług Architektonicznych SARP. We własnej pracowni stworzył projekt dla założenia architektonicznego wokół Jeziora Maltańskiego. Jest on kontynuacją projektu znanego poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta (1880-1942), planującego nad Maltą stworzyć duży park, w którym zieleń i obiekty sportowe łączyłyby się z rzeźbami, estradami, salami teatralnymi. Projekt Mikuły oparł się na podobnych założeniach. Zrealizowany projekt uzyskał nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego "Złoty wawrzyn olimpijski". Klemens Mikuła zmarł trzy lata temu.

Mateusz Malinowski