Maluchy i starszaki to bezpieczne przedszkolaki

W trosce bezpieczeństwo najmłodszych mieszkańców Poznania, Komenda Miejska Policji po raz siódmy organizuje edukacyjne warsztaty pod hasłem: "Akademia bezpiecznego Przedszkolaka". To gry i zabawy poświęcone temu, jak należy zachowywać się w mieście, nad wodą i na wakacjach.

Akademia bezpiecznego przedszkolaka - grafika artykułu
Akademia bezpiecznego przedszkolaka

- W tym roku projektem objęte są 32 przedszkola z Poznania i naszego powiatu - mówi Małgorzata Tamborska z Wydziału Prewencji poznańskiej policji. - Policjanci prowadzą zajęcia i pogadanki, organizujemy dzieciom quizy, zgadywanki i konkursy. Mówimy na jakim świetle przechodzimy przez ulicę, ale też o tym, jak zachowujemy się, gdy zaczepia nas obcy i o tym, dlaczego nie dotykamy sami urządzeń na prąd. Wszystko ma formę zabawy. Dzieci dostają nagrody i traktują tę przygodę jak przyjemność.

Do akcji włączyła się firma Bridgestone, której wiceprezes Roman Staszewski tłumaczy - Chcemy nie tylko być dobrym pracodawcą, ale też dobrym mieszkańcem tego miasta. Bierzemy też udział w wielu innych akcjach w szkołach, do których uczęszczają dzieci naszych pracowników. Prowadzimy na przykład akcję pod hasłem "Pomyśl, zanim usiądziesz za kierownica". Bezpieczeństwo na drodze jest po prostu bliskie naszej firmie - wyjaśnia Roman Staszewski.

Podobnie tłumaczy udział firmy Enea Operator w projekcie Danuta Tabaka, rzecznik prasowy przedsiębiorstwa. - Praca energetyków także jest związana z bezpieczeństwem. Zależy nam na profilaktyce - mówi Danuta Tabaka.

- Właśnie w tym wieku dzieci chłoną wiedzę jak gąbka i utrwalają sobie zdrowe, bezpieczne nawyki. One mogą w pewnym momencie uratować im życie. Tak, jak wykonanie telefonu na numer alarmowy. Dzieci znają te numery, co ważne - my nigdy takich telefonów nie lekceważymy.  - wyjaśnia Piotr Gruszka, komendant komisariatu Poznań Jeżyce.

"Akademię Bezpiecznego Przedszkolaka" wysoko ocenia także Przemysław Alexandrowicz, przewodniczący komisji oświaty w Radzie Miasta Poznania. - Informacje o tym, jak się zachowywać na ulicy, poza miastem czy w czasie wakacji trzeba przekazywać nawet trzylatkom. Dobrze też pamiętać, że słowa uczą, a przykłady pociągają. Już od przedszkola przygotowujemy nasze dzieci do życia w świecie, który niesie ze sobą zagrożenia. Niech więc uczą się życia bezpiecznego - podsumowuje radny Alexandrowicz.

Aleksandra Miedziejko/ Wydział Oświaty